Nakon što je Vašington ranije ove godine optužio Pjongjang da snabdeva Moskvu oružjem, za njen rat u Ukrajini, fotografije u državnim medijima prikazale su Kima kako šeta sa Šojguom kroz ogromnu izložbu vojne opreme, među kojima su bile severne nuklearne rakete i bespilotne letelice (UAV).

Šojgu i visoka kineska delegacija se nalaze u Pjongjangu, a to su Kimovi prvi poznati strani gosti od početka pandemije Covid-19. Kim i Šojgu posetili su "Izložbu oružja i opreme 2023", saopštila je zvanična korejska centralna novinska agencija i objavila fotografije na kojima se nalaze najveće interkontinentalne balističke rakete Severne Koreje, Hvasong-17 i Hvasong-18 ICBM na čvrsto gorivo.

Rusija, istorijski saveznik Severne Koreje, jedna je od nekolicine nacija sa kojima Pjongjang održava prijateljske odnose. Kim i Šojgu su ranije razgovarali o "pitanjima od zajedničkog interesa u oblasti nacionalne odbrane i bezbednosti i o regionalnom i međunarodnom bezbednosnom okruženju", saopštila je KCNA.

Severnokorejski lider je nepokolebljiv u svojoj podršci invaziji Moskve na Ukrajinu, uključujući, kako kaže Vašington, snabdevanje raketama i projektilima, optužbu koju je Pjongjang negirao. Tokom posete, Kim je pričao Šojguu "o oružju i opremi koji su izmišljeni i proizvedeni" u okviru nacionalnog odbrambenog plana Severne Koreje i "više puta je izrazio uverenje da će ruska vojska i narod postići velike uspehe", dodaje KCNA.

Šojguova poseta je vredna pažnje s obzirom na to da ruski ministri odbrane nisu redovno posećivali Pjongjang od pre raspada SSSR-a, rekli su stručnjaci za AFP.

Profimedia Kim Džong Un

"Rusiji će možda biti potreban potencijal severnokorejske vojne industrije u oblasti konvencionalnog naoružanja, dok bi Severna Koreja mogla biti zainteresovana za transfer raketne tehnologije iz Rusije", rekao je za AFP Vladimir Tihonov, profesor koreje na Univerzitetu u Oslu.

Satelitski snimci pokazuju da se Severna Koreja priprema za vojnu paradu velikih razmera, koja će se održati u četvrtak. Uključivanje stranih gostiju na ovogodišnju proslavu je prvi put nakon pandemije i nagoveštava novu fleksibilnost u sprovođenju graničnih kontrola.

Peking je najvažniji saveznik Severne Koreje i ekonomski dobrotvor, njihov odnos je iskovan u krvoproliću Korejskog rata 1950-ih. Kim Džong Un se takođe susreo sa kineskom delegacijom koju je predvodio član Politbiroa Li Hongdžong i rekao mu da "korejski narod nikada neće zaboraviti činjenicu da su hrabri vojnici Kineskih narodnih dobrovoljaca prolili krv da bi doneli ratnu pobedu", saopštila je KCNA.

Severna Koreja je tek prošle godine nastavila trgovinu sa Kinom i dozvolila novom izaslaniku Pekinga Vang Jajunu da preuzme svoju funkciju ove godine. On je prvi poznati visoki diplomata koji je prešao u Severnu Koreju od zatvaranja granice u januaru 2020.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "SEVERNA KOREJA ODGOVARA RUSIMA ZBOG UVOZA ORUŽJA!" Stručnjaci sigurni: JEDNO SE ZNA u vezi potencijalnog Trećeg svetskog rata

(MONDO)