Raspoređivanje američkog naoružanja u regionu Bliskog istoka usmereno je, kako kažu zvaničnici Vašingtona, na sprečavanje da se konflikt proširi u veći regionalni rat.
Šta je sve u regionu?
Američki nosač aviona "USS Ajzenhauer" stigao je u Crveno more južno od Izraela tokom prošlog vikenda. U njegovoj grupi su i vođena raketna krstarica, dva raketna razarača i čitavo vazduhoplovno krilo koje se sastoji od helikoptera, borbenih aviona i 5.000 mornara. Kako navodi "CBS njuz", udarna grupa kreće se ka Persijskom zalivu, što je jasna poruka Iranu, ali će se najverovatnije držati van zaliva. Pentagon je u nedelju objavio da je podmornica klase "Ohajo", plovilo na nuklearni pogon, prešla Suecki kanal. Ovakve podmornice mogu da nose 154 krstarećih raketa "tomahavk". Podmornice, koje se nekad zovu i "tihom službom", operišu uglavnom u tajnosti i stoga je objavljivanje ove informacije od strane američkog Ministarstva odbrane bilo namerno, ukazuje "NBC njuz". Grupa nosača aviona "Ford" trenutno je u Mediteranu nakon što je krajem oktobra poslata u region. Ta grupa uključuje "USS Ford" i tri broda za odbranu od balističkih projektila.
Među drugim američkim ratnim plovilima na Bliskom istoku je i komandni brod "USS Maunt Vitni", koji je takođe poslat u istočni Mediteran. Na Crvenom moru, pored "Ajzenhaurove" grupe, tu su još četiri ratna broda - "Batan", "Karter Hol", "Hadner" i "Karni". Mornarički razarač "USS Karni" nedavno je oborio krstareće rakete i dronove lansirane iz Jemena koji su možda bili usmereni ka Izraelu.
Dok vatrena moć ovih ratnih brodova služi za odvraćanje, takođe treba da zaštiti 45.000 američkih vojnika i ugovarača stacioniranih na Bliskom istoku. Većina je u Kuvajtu, ali hiljade su u Kataru, Bahreinu, Iraku, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Pentagon je takođe od početka rata rasporedio 1.200 vojnika na Bliski istok, ali ne i u Izrael. Ministarstvo je 26. oktobra najavilo da u region šalje 900 vojnika, uglavnom za protivvazdušnu odbranu. Još 300 vojnika, uglavnom za uklanjanje ubojitih sredstava, komunikaciju i drugi vid podrške, najavljeno je 31. oktobra.
Američki komandosi u Izraelu
Na terenu u Izraelu, američki komandosi pomažu u lociranju više od 200 talaca, koje su kidnapovali pripadnici Hamasa iz Pojasa Gaze tokom napada 7. oktobra, kako je početkom novembra rekao pomoćnik ministra odbrane SAD Kristofer Majer. "Aktivno pomažemo Izraelcima da urade niz stvari", rekao je on i saopštio da je glavni zadatak američkih specijalnih snaga da pomognu Izraelu da identifikuje taoce, uključujući i one koji su državljani SAD. Ali, odbio je da kaže koliko je američkih snaga za specijalne operacije trenutno u Izraelu.
Drugi američki zvaničnici rekli su krajem prošlog meseca "Njujork tajmsu" da je Pentagon poslao nekoliko desetina komandosa poslednjih dana, pored malog tima koji je bio u Izraelu 7. oktobra i sprovodio ranije zakazanu obuku. Izvori lista su rekli da će se komandosi pridružiti pripadnicima FBI, Stejt departmenta i drugim stručnjacima američke vlade za oslobađanje talaca, u konsultaciji sa izraelskim kolegama. Nekoliko zapadnih zemalja tajno je premestilo male timove svojih specijalnih snaga bliže Izraelu, da pomognu u bilo kojoj potencijalnoj operaciji spasavanja i da budu u blizini, u slučaju evakuacije velikih razmera svojih građana iz Izraela ili Libana, naveo je list.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Blic)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu