Slavni američki diplomata i naučnik Henri Kisindžer (Henry Kissinger), koji je ostavio neizbrisiv trag u spoljnoj politici SAD-a, preminuo je u sredu u 100. godini u svom domu u Konektikutu, objavila je konsultantska kompanija Kissinger Associates.

Dobitnik Nobelove nagrade za mir

Za svoj doprinos u pregovorima o prekidu vatre u Vijetnamu 1973. godine je dobio Nobelovu nagradu za mir, što se smatra kontroverznom odlukom.

Nazivajući Kisindžera diplomatskim moćnikom, Rojters piše da je u 1970-ima, obnašajući spomenute visoke diplomatske dužnosti, bio involviran u mnoge važne globalne događaje, a osim Pariškog mirovnog sporazuma sa Severnim Vijetnamom, njegovi napori doveli su do diplomatskog otvaranja Kine, značajnih američko-sovjetskih pregovora o kontroli naoružanja, kao i širenja veza između Izraela i njegovih arapskih suseda.

- Kisindžerova vladavina kao glavnog arhitekta spoljne politike SAD oslabila je s Niksonovom ostavkom 1974. Ipak, nastavio je biti diplomatska sila pod predsednikom Džeraldom Fordom i davati svoja mišljenja do kraja života - napisao je Reuters.

Bio je kontroverzna ličnost, pa tako dok su ga mnogi hvalili zbog briljantnosti i velikog iskustva, drugi su ga smatrali ratnim zločincem zbog podrške antikomunističkim diktaturama, posebno u Latinskoj Americi, uključujući i napore za svrgavanje marksističkog, ali demokratski izabranog čileanskog predsjednika Salvadora Alendea (Allende).

Henri Kisindzer (1).jpg
Profimedia/AFP Henri Kisindžer

Služio u vojsci u Drugom svetskom ratu

Hajnc Alfred Kisindžer rođen je u Furtu u Nemačkoj 27. maja 1923. u jevrejskoj porodici, s kojom se preselio u SAD 1938. godine, pre nacističke kampanje istrebljenja evropskih Jevreja.

Ime je promenio u Henri, služio je u vojsci u Evropi u Drugom svetskom ratu, a na Harvardu je doktorirao 1954. godine, na kojem je dugo godina i radio.

Nakon mnogo godina u visokoj američkoj diplomatiji, Kisindžer je 1982. u Njujorku osnovao konsultantsku kompaniju Kissinger Associates koja je nudila savete svetskoj korporativnoj eliti.

Bio je član upravnih odbora kompanija i raznih spoljnopolitičkih i sigurnosnih foruma, a napisao je i brojne knjige iz područja diplomatije i međunarodnih odnosa.

Kisindžer je bio aktivan do samog kraja života, a kao osoba koja je imala ključnu ulogu u normaliziranju veza između SAD i Kine u 1970-ima, u julu se u Pekingu sastao s kineskim predsednikom Si Đinpingom (Xi Jinping).

BONUS VIDEO:

Kurir TV "JEDNI PIŠU PUTINU, DRUGI BRISELU, SVE ZBOG SANKCIJA" Srbljanović: Sve kampanje imaju naboj, ali ova opoziciona JE NABRUTALNIJA

 (MONDO/D.S.)