Prvo se čuje udar granata ispaljenih sa izraelske strane libanske granice prema gerilcima Hezbolaha. Ni pun minut kasnije odjeknula je detonacija minobacačkih bombi u blizini utvrđenog izraelskog položaja, koji se nalazio uz ogradu između dve zemlje, Izraela i Libana.
Vojnici se uvlače u betonske bunkere. "Bili smo pod prilično teškom minobacačkom vatrom duž cele granice", rekao je za Njuzvik izraelski rezervni padobranac narednik Ben, koji je odbio da kaže svoje prezime. U razmeni vatre na izraelskom položaju u nedelju nije bilo povređenih. Grupa Hezbolah je kasnije saopštila da je gađala brojne izraelske ciljeve duž granice, a prenosi Rojters.
Takva paljba se dešava najmanje jednom dnevno u blizini položaja Dvornit. Napadi eskaliraju duž cele granice od šokantnog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, Hezbolahovog saveznika u iranskom takozvanom Pojasu Gaze. "Osovina otpora" protiv Izraela. To je daleko najgore nasilje na granici od kada su izraelske snage izvršile invaziju na južni Liban u ratu protiv Hezbolaha 2006. godine.
Ali čak i dok Izrael vodi svoj najveći rat u poslednjih nekoliko decenija u Gazi na jugu, Izraelske odbrambene snage (IDF) kažu da su u toku pripreme za promenu njihovog 'odbrambenog stava' i pokretanje velikog i sveobuhvatnog napada na Liban ako diplomatija ne uspe da zaustavi napade Hezbolaha i obezbediti da ova šiitska grupa koju podržava Iran više ne preti poljoprivrednom regionu Izraela iz kojeg je evakuisano desetine hiljada ljudi.
Daleko jači od Hamasa
"Mislim da postoji prilika za mir ili stabilnost", rekao je potpukovnik IDF Džonatan Konrikus novinarima tokom posete granici u sada već uglavnom napuštenom kibucu Roš HaNikra. "Ako ove stvari ne funkcionišu, ID, kao odbrambene snage Države Izrael, moraće da se pobrine da izraelski civili budu bezbedni... ID je spreman, spremao se. Načelnik štaba je odobrio planove i definisao rasporede pripravnosti... Ako bude potrebno, kao što sada demontiramo Hamas u Gazi i osiguravamo da neće biti vojne pretnje Izraelcima koji žive u južnom Izraelu, ako bude potrebno, uradićemo isto protiv Hezbolaha", rekao je.
Konrikus kaže da je pet izraelskih civila i devet vojnika ubijeno u blizini granice od 7. oktobra u oko 1.000 napada raketama, protivtenkovskim projektilima, bespilotnim letelicama, minobacačem i drugom municijom. Rojters navodi da su 94 borca Hezbolaha i 17 civila među najmanje 130 ubijenih u Libanu u istom periodu.
Skoro 19.000 Palestinaca je ubijeno u izraelskoj ofanzivi na Gazu, prema vlastima na teritoriji kojom upravlja Hamas, dok je 1.200 Izraelaca ubijeno u prvom napadu Hamasa, a više od 100 vojnika je ubijeno u Gazi. Hamas takođe drži desetine izraelskih talaca. Međutim, Hezbolah je daleko veća i daleko bolje naoružana grupa od Hamasa – oni imaju arsenal za koji Izrael procenjuje da je do 200.000 raketa. Svaki širi granični rat takođe bi potencijalno mogao da zapali regionalni požar koji bi mogao da rizikuje da uvuče Iran i izraelskog saveznika SAD u sukob. Kao demonstraciju sile, Vašington je poslao dva nosača aviona u region nakon napada Hamasa.
Zamenik generalnog sekretara Hezbolaha, šeik Naim Kasem, prošle nedelje je branio oružanu kampanju protiv Izraela kao dužnost. "Nećemo dati nikakav signal sa bilo koje strane koji govori o sporazumu, slabljenju ili uništenju ove oružane snage", rekao je Kasem na zvaničnoj medijskoj stranici grupe. "To je sila koja nas čini da živimo u našoj zemlji nezavisno i uzdignute glave, čini nas sposobnim da se suočimo sa izazovima i stane na kraj brutalnosti koja raste i širi se". Za Izrael, pritisak da se eliminiše pretnja na severu je pojačan činjenicom da je 86.000 ljudi pobeglo ili im je naređeno da napuste to područje od 7. oktobra zbog straha da bi Hezbolah mogao da pokrene višestruki napad sličan Hamasu i izvrši ubistva i otmice.
Duboka zabrinutost
Zeleno prostranstvo koje se proteže južno od granice je inače jedno od najproduktivnijih područja u Izraelu. Na njega otpada 70 odsto proizvodnje jaja. Na voćarskim farmama uzgajaju se jabuke, pomorandže, kivi i banane. O farmama u regionu Galileje brinu penzioneri i tinejdžeri volonteri koji dolaze autobusima na jedan dan, dok se stanovnici sklanjaju u hotele ili kod porodice i prijatelja.
Izrael je napao Liban 1982. godine u "Operaciji Mir za Galileju" nakon ponovljenih napada palestinskih komandosa. U potpunosti se penzionisao tek 2000. godine. Izraelske snage vratile su se 2006. nakon što je Hezbolah kidnapovao dva vojnika u prekograničnom napadu. Više od 1.000 Libanaca i više od 160 Izraelaca poginulo je u tom jednomesečnom ratu. Prema odredbama Rezolucije 1701 Saveta bezbednosti UN, od tog vremena Liban je trebalo da bude demilitarizovan od reke Litani do izraelske granice, osim vojnika libanske vojske i mirovnih snaga UN u Libanu (UNIFIL) od 10.000 ljudi.
Litani se nalazi oko 24 kilometra severno od Dvornita, iako je na nekim mestima samo pet kilometara do granice. "Danas (odredbe rezolucije) 1701 je poništen, pregažen od strane Hezbolaha i nema čak ni ostatka na terenu", rekao je Konrikus, optužujući grupu da puca iz područja blizu položaja UN i libanske vojske kako bi privukla Izraelce. Portparol UNIFIL-a Andrea Tenenti rekao je za Njuzvik prošle nedelje da su mirovne snage duboko zabrinute zbog eskalacije nasilja i nasilne retorike.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji list/MONDO/J.D.)
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!