Glavni deo nemačke vojne jedinice koja će biti raspoređena u Litvaniji počeće da pristiže 2025. godine, a punu borbenu gotovost dostići će do 2027. godine, izjavio je u ponedeljak litvanski ministar odbrane Arvidas Anusauskas. Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je da je sporazum o stalnom razmeštanju nemačke brigade u Litvaniji "istorijski trenutak", napominjući da je to prvi put da Nemačka dugoročno stacionira svoje trupe van svojih granica, prenosi Rojters.

Pistorijus je objasnio da je, nakon ruske invazije na Ukrajinu, odlučeno da se, u koordinaciji sa NATO-om, u Litvaniji dugoročno rasporedi jedinica od 4.800 vojnika i oko 200 civila.

Pancer brigada 42, nova formacija, će se sastojati od Pancer brigade 203 iz Augustdorfa i oklopnog pešadijskog bataljona 122 iz Obervihtaha. Treći bataljon brigade biće rotirajuća multinacionalna borbena grupa NATO-a za napredno prisustvo (eFP) u Litvaniji, koja uključuje holandske i norveške trupe.

Dva bataljona sa sedištem u Nemačkoj biće premeštena u Litvaniju kada neophodna infrastruktura bude spremna. Planirano je da početni komandni elementi Pancer brigade 42 budu raspoređeni u Litvaniji tokom drugog kvartala 2024. godine, a zatim štab za formiranje brigade počevši od četvrtog kvartala 2024. godine.

Tenk 1.jpg
Profimedia/Ralph Zwilling / DPA 

Pancer brigada 203 je opremljena glavnim borbenim tenkovima Leopard 2A6, od kojih je 14 donirano Ukrajini i biće zamenjeni Leopard 2A8. Oklopno pešadijski bataljon 122 je jedan od retkih bataljona Bundesvera koji je opremljen borbenim vozilom pešadije Puma (IFV). Pistorijus je rekao da održavanje jedinice poput one koja je poslata u Litvaniju mesečno košta između 25 i 30 miliona evra u Nemačkoj.

Tenk 2.jpg
Profimedia/JENS BUTTNER / AFP 

"Projekt svetionik"

Ali, uprkos zabrinutosti oko opreme i novca, Berlin je posvećen raspoređivanju, koje nemačka vlada naziva "projektom svetionik", signalizirajući svoju spremnost da zaštiti saveznike u NATO i transformiše Bundesver u snagu "spremnu za rat". "Istočno krilo se sada pomerilo ka istoku i dužnost Nemačke je da ga zaštiti", tvrdi Pistorijus.

Trenutno raspoređivanje Nemačke u Litvaniji predstavljaće jednu od osam rotacijskih borbenih grupa pojačane koje je NATO postavio u zemljama duž njegove istočne granice. Nemačka će obezbediti najveći deo trupa raspoređenih u Litvaniji, a Belgija, Češka, Luksemburg, Holandija, Norveška i SAD takođe daju svoje trupe.

BONUS VIDEO:

TikTok Nemačka

(MONDO/U.M.)