Gaurav Ramnarajanan (25), turistički vodič i fotograf divljih životinja, krenuo je na safari 24. januara 2024. uveče. Ovaj 25-godišnjak vodio je privatnu turneju po Uneskovoj listi svetske baštine Nacionalnog parka Kaziranga, rezervata divljih životinja od 430 kvadratnih kilometara u severoistočnoj indijskoj državi Asam. Iako je to dom najveće populacije tigrova u regionu, susreti sa njima su retki, a park je poznatiji po drugim divljim životinjama, uključujući najveću svetsku populaciju jednorogih nosoroga i stotine živopisnih vrsta ptica.
To je ono što su vodič i njegovi gosti sa turneje tražili te noći. Sedeći u safari džipu kasno popodne, grupa je iznenada čula alarm od jelena - zvuk koji životinja ispušta kada vidi predatora, kaže vodič. Počeo je da vozi, skrećući iza ugla pre nego što je zaustavio automobil: oko 700 metara, na putu je bio tigar. "U početku kada sam ga video, izgledao je zaista beo i nije ličio na normalan (Bengal) tigar“, kaže vodič, koji vodi obilaske divljih od 2016. godine, kada je osnovao svoju putničku kompaniju "The Vildside". "Video sam dovoljno tigrova da na prvi pogled shvatim da ovaj nije bio jedan oid njih".
Njegove sumnje su se potvrdile kada je predatora pogledao kroz objektiv fotoaparata: sa prugama boje jagode, velika mačka je nepogrešivo bila redak „zlatni” tigar.
"Tigar je odlučio da nam priđe, ne sa namerom da napadne ili bilo kakvom namerom da nam naudi, već samo da prođe kroz svoj put i nastavi sa obeležavanjem svoje teritorije“, kaže vodič. Uspeo je da snimi neverovatne snimke tigra dok je hodao duž puta, na 100 metara od džipa.
Vodič je postavio sliku na mreži, a korisnici interneta su brzo izrazili svoje divljenje zadivljujućoj fotografiji i neobičnoj boji tigra.
Ali zlatni tigrovi - takođe poznati kao tigrovi od jagode - nisu podvrsta: oni su rezultat genetske mutacije koja menja boju njihovog krzna. Zlatni tigrovi, poput belih i snežno belih tigrova, rezultat su recesivne osobine koja se pojavljuje kao mutacija u genima koji stvaraju boje, kaže Uma Ramakrišnan, profesor ekologije u indijskom Nacionalnom centru za biološke nauke.
Ona tu mutaciju upoređuje sa "pravopisnim greškama u DNK" koje rezultiraju različitim kombinacijama boja. Kod belih tigrova mutacija inhibira boju, dok kod zlatnih tigrova mutacija u takozvanom „širokopojasnom” genu produžava period proizvodnje feomelanina, crvenkasto-žutog pigmenta, tokom rasta dlake.
U divljini, manje od jednog od 10.000 mladunaca tigrova se rađa sa belim krznom, a zlatna osobina je još ređa. Procenjuje se da ima oko 30 zlatnih tigrova u zatočeništvu širom sveta, prema nekim izvorima, a Nacionalni park Kaziranga tvrdi da ima četiri, jedina poznata u divljini. S obzirom na izuzetnu retkost ove osobine, „jedini način na koji bi se ona pokazala“, kaže Ramakrišnan, je "genetski drift", kada retki geni slučajno postaju sve češći – nešto što se još uvek proučava. Primećeni su zlatni tigrovi u Kazirangi od 2014. godine, a vodič nije jedini koji ih je snimio kamerom: 2020. fotograf iz Mumbaja Majureš Hendre je na mreži podelio fotografije sa safarija u Kazirangi, što je tada izazvalo pometnju i na internetu.
BONUS VIDEO: JEZIVA SCENA! Čovek se zaglavio u snegu, a onda su sa svih strana počele da stižu strašne ZVERI (VIDEO)
(Mondo/M. Š.)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte