Na liniji fronta, strahovita nestašica granata dovela je do toga da ukrajinski veliki topovi utihnu. Ali zato nad njihovim glavama zuje vampirski dronovi, naoružani improvizovanim bombama. Ovi dronovi ulivaju strah u neprijatelje. Rusi ih se toliko boje da ih zovu "Baba Jaga", po veštici iz bajki koja jede decu.
Oni su sastavni deo savremenog ratovanja. Kontrolišu se na daljinski, poput video igrice, i popunjavaju praznine u ukrajinskoj moći na frontu dugom skoro 1.000 kilometara. Dostupni, smrtonosni i laki za upotrebu, dronovi su omogućili obema stranama da razaraju mete. Ukrajina se obavezala da će ove godine proizvesti milion dronova u znak priznanja njihove ratne pobedničke uloge.
The Sun se pridružio bombarderima dok su u mračnom konvoju jurili preko ruskih rovova do svojih lansirnih mesta na severoistočnom frontu Ukrajine. Vozači su upravljali dronovima preko zaleđenih staza, oslanjajući se samo na mesečinu da ne bi privukli pažnju. Odredište je bila napuštena farma. Nekoliko minuta po dolasku, dobro obučena ekipa postavila je antenu dugačku oko šest metara i uspostavila munjevitu komunikaciju preko satelitskog internet terminala Starlink.
Vođa tima, 40-godišnji Artem, stavio je kontrole Vampira u podrum, koji je postao njegov komandni bunker. Njegove kolege, Maksim (31) i Andrii (36), složili su bombe u seoskoj kući. Koristili su lepljivu traku, lepak i kablove da spoje delove. Radili su napolju uz svetlost baklji da bi ostali sakriveni od ruskih posmatrača.
Maksim, bivši rudar, punio je zakrpe na Vampiru. Zatim je polako ubacio udarne igle i izvadio sigurnosne igle veličine zrna šećera koje sprečavaju da prerano eksplodiraju. U roku od 40 minuta od njihovog dolaska, njihov dron Vampir je bio naoružan i leteo je iznad zaleđenih šuma prema ruskim položajima u Kupjansku.
Moskovske trupe pokušavaju da povrate oblast mesecima nakon što su ih blickrig napadi naterali da se povuku pre 18 meseci. Oni su tokom zime napredovali kilometar, ali su platili visoku cenu u životima vojnika: izgubili su sedam puta više od Ukrajinaca. Ali nedostatak teških artiljerijskih granata otežavao je zaustavljanje napredovanja ruskih snaga.
Poručnik Ivan (43), bivši urednik časopisa, rekao je da su dronovi poput Vampira ključni. "Ne možemo da držimo toliko pozicija. Ali, na sreću, timovi dronova su naučili kako da zatvore rupe na liniji fronta, rekao je poručnik. Vampiri se proizvode u Ukrajini. Oni koštaju manje od polovnih automobila, a finansiraju se iz kolektivnih sredstava ukrajinske inicijative Armija dronova. Bombe koje bacaju su mešavina protivtenkovskih granata i 3D minobacača napunjenih gelerima i eksplozivom.
A Vampiri sa šest motora, veličine stolića za kafu, naprave u proseku 50 naleta sa do četiri bombe u svakom naletu pre nego što se razbiju ili unište. Reporteri The Sun-a su gledali kako vampir stiže do svoje prve mete u šumi. Prenos uživo sa termalne kamere pokazao je kako bombe padaju jedna po jedna i eksplodiraju. Druga meta bila je pozicija ruskog minobacača. Kada je Vampir stigao do tog cilja, kamera mu je iznenada otkazala. Poručnik Artem je bacio bombe na metu, ali je na lošoj slici video samo jednu kako eksplodira.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji list/MONDO/J.D.)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona