Asanž se pojavio u sudu nakon što ga je uhapsila britanska policija zbog navodnih seksualnih prestupa u Švedskoj.

Osnivač Vikiliksa rekao je sudiji u Vestminsteru da je odbio da svojom voljom bude izručen Švedskoj gde se vodi postupak protiv njega po četiri tačke optužnice.

Australijanac je na saslušanju tvrdio da je prijavljen na adresi u Viktoriji, a dovežen je u sudnicu u vozilu bez policijskih oznaka sat ranije oko časa popodne.

On se ušetao u londonsku policijsku stanicu oko 10.30 jutros i odmah je uhapšen zbog zahteva Švedske za izručenje zbog istrage o optužbama za silovanje.

On se skrivao na neutvrđenim lokacijama u Britaniji, otkako je Vikiliks počeo sa objavljivanjem poverljivih depeša.

Kako navodi Bi-Bi-Si (BBC), policija je sinoć, pošto je dobila nalog za hapšenje švedskih vlasti, kontaktirala Asanžovog advokata Marka Stivensa. Raniji nalog, izdat prošlog meseca, nije bio ispravno popunjen.

Stivens je naveo da je njegov klijent nestrpljiv da sazna više o optužbama, kao i da "skine ljagu sa svog imena".



Stivens i Asanž su više puta bezuspešno pokušavali na različite načine da stupe u kontakt sa švedskim tužiocem kako bi saznali detalje vezane za optužnicu kojom se osnivač "Vikiliksa" tereti.

Asanž, čiji je "Vikiliks" obelodanio na stotine hiljada poverljivih američkih diplomatskih depeša, bio je poslednjih dana na meti mnogih pretnji smrću.

"Vikiliks" je, posle mnogobrojnih sajber napada, bio primoran da se prebaci na švajcarski server, pošto je nekoliko američkih internet provajdera odbilo da mu omogući da preko njih nastavi da objavljuje poverljive depeše.

Otkako je počeo da objavljuje dokumenta, bankovni računi "Vikiliksa" su otkazivani, njegovi veb sajtovi napadani, a američka vlada je započela krivičnu istragu, navodeći da je ta grupa ugrozila nacionalne bezbednosti i diplomatske napore širom sveta.

Pristalice Vikiliksa, takođe su osnovali 500 duplikat sajtova (mirror sites) kao podršku, a među njima i Piratska partija Srbije..

Asanž i dalje veruje da će istina pobediti

Asanž je jutros napisao urednički komentar za Australijen (Australian) koji je objavljen samo par sati pre nego što je uhapšen.

"Vikiliks neustrašivo objavljuje činjenice koje trebaju da budu javne a moja je ideja da se internet koristi kao novi način da se to uradi", napisao je za australijski dnevnik Asanž.

Osnivač Vikiliks je ponovio da nije miroljubiv čovek niti pacifista jer "neke nacije moraju da idu u rat i postoje pravedni ratovi".

Asanž se u svom komentaru pozvao na reči mladog Ruperta Mardoka. "Te 1958. vlasnik i urednik The News iz Adelaida je napisao da u trci tajnovitosti i istine, izgleda neopozivo da će istina uvek pobediti".

Za takvu izjavu mladi Mardok je imao svetli primer svog oca koji se nije libio da objavi da su australijske trupe bespotrebno žrtvovane od strane nesposobnih birtanskih komandanata na Galipolju u Turskoj u vreme Prvog svetskog rata, kaže Asanž.

Gotovo vek kasnije, Vikiliks se takođe bavi istinom, samo ovoga puta, kako Asanž kaže, naučno potkrepljenom istinom.

"U tom naučnom žurnalizmu Vikiliks radi sa drugim medijima da ljudima dostupne učini vesti koje oni mogu da potom provere kliknuvši na Internetu na originalni dokument", piše osnivač Vikiliksa.

"Što se ratovanja tiče, postoje pravedni ratovi ali nema ništa gore od toga da vlade lažima nagovaraju svoje građane da daju živote i poreze za te laži", smatra Asanž.

"Vikiliks nije jedino mesto na kom su objavljene američke diplomatske depeše, jer to su učinili i britanski Gardijan, Njujork Tajms, El Pais, Der Špigl, ali samo je Vikiliks kao koordinator tih medija pretrpeo napade i optužbe američke vlade i nihovih satelita."

Na kraju komentara Asanž ponavlja premisu američkog Vrhovnog suda da "samo slobodna štampa može da otkrije manjkavosti vlade".

(MONDO)