"Tajms" je posvetio Kosovu jedan od redakcijskih komentara pod naslovom "Država užasa", ističući u podnaslovu da je premijer Kosova optužen za trgovinu heroinom i ljudskim organima.

Podsećajući da je najmlađa evropska država jednostrano proglasila nezavisnost 2008. i odvojila se od Srbije, i da su zapadne države imale ključnu ulogu u novijoj krvavoj kosovskoj istoriji, komentator lista zaključuje da je sada Tači, koji je imao najviše koristi od zapadne podrške Kosovu, optužen za zločine "od kojih se čoveku smuči".

Nezavisnost Kosova je svršen čin, ali je njegovo uključenje u evropsku porodicu naroda sada dovedeno u pitanje, i parlament u Prištini mora da zahteva od kosovskih političara odgovornost zbog optužbi iznesenih protiv Hašima Tačija, piše londonski list.

NATO posebno treba da insistira na zahtevu da Tači "ubedljivo odgovori" na optužbe ili izađe pred sud, jer je NATO intervencija 1999. omogućila Kosovu da se "pobegne iz represije" Slobodana Miloševića.

Čini se da je vlast na Kosovu u rukama grupe bandita, iako su do nje došli na izborima.

U komenatru se dodaje da i dok se zločini navedeni u izveštaju Dika Martija ne istraže i odgovorni ne izvedu pred sud - Kosovo će biti samo najnovija u tužnom nizu neuspelih država.

Kosovska nezavisnost je dragocena - a još dragocenije je nepristrasno poštovanje pravde - zaključuje Tajmsov redakcijski komentar, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Tačijeva vlada je opisala navode iz izveštaja Dika Martija kao klevete - dok je Euleks saopštio da će ispitati optužbe da je Hašim Tači šef mafijaške kriminalne mreže povezane sa trgovinom organa, piše "Gardijan".

Dopisnik lista javlja da je ovom izveštaju u kosovskim medijima poklonjeno manje pažnje nego drugde u svetu, i objašnjava da se na Kosovu novinarima preti i smrću kada kritikuju vladu.

U autorskom tekstu pod naslovom "Kosovo je pogrešno koliko i Irak", publicista Nil Klark - takođe u "Gardijanu" - počinje analizu stanja na Kosovu podsećajući na reči američkog senatora Džozefa Libermana iz 1999, da se SAD i OVK zalažu za "iste humane vrednosti i principe", prenosi pisanje lista BBC.

Autor se dalje pita šta li senator Liberman ima da kaže na Martijev izveštaj koji se temelji i na podacima američkog FBI-ja - i zaključuje da izveštaj prestavlja osudu ne samo OVK nego i zapadne politike.

Izveštaj pokazuje da je bila lažna parola Tonija Blera da je rat NATO protiv SR Jugoslavije bio "borba dobra protiv zla" i "demokratije protiv diktature".

Klark u "Gardijanu" dalje podseća da je još savetnik predsednika Klintona, Robert Gelbard, opisivao OVK kao "nesumnjivo terorističku grupu" - dok je list "Tajms" 2000. objavio da su američki agenti obučavali pripadnike OVK pre bombardovanja 1999. i da su britanski i američki agenti po rečima komandanta OVK Šabana Šalje, kontaktirali sa OVK u Albaniji 1996.

Zagovornicima liberalnog intervencionizma je vrlo važno da šire stav da je Kosovo na neki način uspeh, tim pre što je irački rat diskreditovan. Izveštaj Saveta Evrope će im to otežati, piše list.

Navodeći još nekoliko sličnih dokaza o ulozi zapadnih zemalja u formiranju i jačanju OVK, i opisujući bombardovanjeNATO-a kao "nemoralno koliko i napad na Irak", Klark zaključuje da je zagovornicima "liberalnog intervencionizma" vrlo važno da šire stav da je Kosovo na neki način uspeh, tim pre što je irački rat diskreditovan.

Izveštaj Saveta Evrope će im to otežati. Ako izveštaj pomogne ljudima da budu sumnjičaviji prema svakoj budućoj "liberalnoj intervenciji" Zapada, onda ga treba pozdraviti - zaključuje svoju analizu Nil Klark u "Gardijanu", prenosi BBC.

(Tanjug)