Naučnici su otkrili bizarno stvorenje nazvano bodljikavim mravojedom, i veruju da je u preistorijskim vremenima živelo u Australiji.

Fosilizovani ostaci vilične kosti ove neobične životinje pronađeni su na severu Novog Južnog Velsa, uz dokaze o postojanju još nekoliko drevnih, odavno izumrlih vrsta.

Nova vrsta životinje echidnapus nazvana je Opalios Splendens, jer je pronađena u polju opala i nalikuje kljunarima i bodljikavim mravojedima, koji su jedini sisari na planeti koji ležu jaja.

Tim koji je otkrio ovu vrstu navodi da dokazi ukazuju na to da su bića vrste kljunara, izuzetno retkog reda životinja, bile dominantne u Australiji.

"Ovo je kao da smo otkrili potpuno novu civilizaciju", arekao je profesor Tim Flaneri za "BBC".

Fosilizovani ostaci otkriveni su još pre 25 godina od strane paleontološkinje Elizabet Smit i njene kćerke Kliti. Donirale su uzorke, za koje se procenjuje da su stari oko sto miliona godina, Muzeju Australije. Fosilizovani ostaci bili su "zaboravljeni" u radnom stolu, sve do pre dve godine.

Profesor Tim Flaneri rekao je da je slučajno nabasao na ostatke ovih životinja, i odmah shvatio da su u pitanju kljunari. Ali neke od ostataka nije uopšte prepoznao.

"Imali su kombinacije odlika bića koja nikada nismo videli, ni među živim životinjama, ni među fosilima", rekao je profesor Kris Helgen, direktor Istraživačkog instituta Muzeja.

Fosili u opalima vrlo su retki, posebno kada je ova vrsta životinja u pitanju, i pojedini naučnici ovo otkriće nazivaju pravom revolucijom.

U Lajtning ridžu, koji je u drevnim vremenima bio hladna, vlažna šuma koja je oivičavala more usred kopna, do sada je otkriveno samo pet kljunarskih vrsta. Drugi, pak, nisu sigurni da li je Australija bila dom tolikom broju kljunara, i smatraju da je potrebno još istraživanja i dokaza za takve tvdnje.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija SENZACIONALNO OTKRIĆE U SREMSKOJ MITROVICI Pronađeno 180 grobova i crkva stara 9 vekova MAĐARSKI IZVOR UPUĆUJE NA OVU SVETITELJKU

(MONDO/B.Z.J.)