Bio je 19. decembar 2023, a rat u Gazi je ušao u treći mesec. Mladoj devojci je amputirana noga na običnom kuhinjskom stolu, bez anestezije, bez zavoja. Njen stric - hirurg, koristio je samo kantu, sapun i kuhinjski nož, piše Skaj njuz.

Porodica Bseiso živela je u prizemlju stambene zgrade na severu Pojasa Gaze, a majka 17-godišnje Ahed Bseiso je mesila hleb na stolu na kojem je ona malo nakon toga izdržala nezamislivu operaciju. Ahed se svakog dana pela na gornje spratove zgrade da dobije signal i pozove svog oca u Belgiji da mu kaže da su svi još živi. Ali tokom jednog takvog poziva zgradu je pogodila raketa.

Ahed se našla usred ruševina i jedva su je izvukli. Odmah je pitala da li još uvek ima noge, ali su joj rođaci rekli da ne gleda. Devojčičin stric je hirurg i radi u obližnjoj bolnici Šifa. Čim je video njeno stanje, znao je šta treba da uradi. Bilo je to pitanje života ili smrti.

Osećao je potrebu da snimi strašnu proceduru kako bi neko negde video sa kakvim se nezamislivim strahotama suočavaju stanovnici Gaze. "Kakva nas je nepravda snašla, vikao je pravo u kameru dok je čistio ranu sestričini. "Opkoljeni smo već 15 dana. Sestričini sam morao da amputiram nogu bez anestezije. Gde je čovečanstvo? Čime smo ovo zaslužili?"

Odluka da se video objavi na društvenim mrežama je na kraju ubrzala Ahedin put od Gaze do Egipta i na kraju do Amerike. Nekoliko hiljada kilometara dalje, u gradu Aiken, Severna Karolina, SAD, žena po imenu Vafa Abed videla je snimak. Snimak ju je toliko pogodio da je svom sinu Tareku rekla da izvuče tu devojku iz Gaze. Tarek Hailat (27) je student medicine i, kao i mnogi arapski Amerikanci, uključio se u akciju pružanja pomoći i evakuacije dece iz Gaze.

Koristeći veliku mrežu humanitaraca okupljenih oko Palestinskog fonda za pomoć deci (PCRF), Tarek je pokušao da dođe do Ahed po svaku cenu. Izraelci su joj više puta odbijali dozvolu da ode, a jednom je njen konvoj pogodila granata, uništivši vozilo pored nje. Ali posle mesec dana i 17 neuspešnih pokušaja, nekako je uspeo da izvuče Ahed i njenu sestru Monu iz Gaze i dovede ih u Ameriku.

Ahed Bseiso stigla je u Grinvil u Južnoj Karolini 17. februara 2024. Upravo je napunila 18 godina. Nikada ranije nije bila van Gaze, tako da su se ona i njena sestra Mona sada našle u potpuno novom svetu. Kada je sada pitaju odakle je skupila snagu da izdrži nezamislivo, Ahed kaže da je snagu našla u sebi. "Često me pitaju kako sam preživela i kako nisam vrištala, ali nisam htela da pokažem okupatorima da mogu da nas unište", kaže Ahed.

Njena priča dirnula je mnoge, uključujući dr Omara Mubaraka, jednog od vodećih američkih kardiohirurga, koji joj je obezbedio besplatnu protezu. Čim je dobila, napravila je nekoliko koraka i rekla da joj savršeno stoji. Ahed je izuzetno zahvalna svima koji su joj pomogli. Ali kako se zapravo oseća u SAD – zemlji koja je najveća podrška Izraelu?

"Kada vidite ljude koji su srećni što vas vide ili se trude da vam pomognu... to je nešto što nikada neću zaboraviti. Ali prvo što sam pomislila je 'kako mogu da napustim Gazu i potražim lečenje u zemlji koja je možda - čak i više od Izraela - odgovorna za moje stanje?'

Ahed je duboko zahvalna mlada žena, ali i žena koja se oseća duboko podeljenom u sebi. Oporavak će nastaviti u Južnoj Karolini, ali želi da se što pre vrati kući. "Srećna sam zbog ove prilike, ali moje srce je i dalje uz moju porodicu u severnoj Gazi, koja je trenutno najstrašnije mesto na svetu.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "TENZIJE IZMEĐU IZRAELA I IRANA SU U SILAZNOJ PUTANJI!" Jakšić smatra: Optimističan sam, uspostavljena je simetrija osvetništva

 (Jutarnji list/MONDO/J.D.)