Slušaj vest

Udeo odobrenih kredita po karticama koje komercijalne banke u SAD izdaju građanima čija plaćanja kasne dostigao je rekordne nivoe u poslednjih 12 godina, saopštile su američke Federalne rezerve. Prema istom izvoru, to je učešće od 3,16 odsto u ukupno plasiranim kartičnim kreditima američkih banaka.

"Ići u korak sa dugom po kreditnim karticama postaje sve teže", ocenjuje portal američke televizije CNBC pozivajući se na pomenute podatke Federalnih rezervi.

Prema istom izvoru, na kraju prvog kvartala ove godine Amerikanci su po kreditnim karticama dugovali 1,12 triliona ili hiljadu i 112 milijardi dolara, prenosi jutarnji.hr.

Prosečno stanje duga po kartici po potrošaču iznosilo je 6.218 dolara, što je 8,5 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u kvartalnom izveštaju agencije "TransUnion" o uvidima u kreditnu industriju, naveo je CNBC. Federalne rezerve (FED), s druge strane, ocenjuju da su kašnjenja Amerikanaca u otplati duga po kreditnim karticama i dalje pod kontrolom, jer je isti pokazatelj kašnjenja u naplati dugova u prvom kvartalu 2009. godine, tokom globalne finansijske krize, iznosio 6,33 odsto neotplaćenih kreditnih kartica.

U istom pregledu, FED napominje da je kašnjenje u naplati kreditnih kartica u trećem kvartalu 2022. godine bilo na istorijski niskim nivoima sa pokazateljem od 1,59 odsto ukupnog portfelja plasmana banaka. CNBC je identifikovao inflaciju i rastuće kamatne stope kao najveće uzroke povećanog kašnjenja u plaćanju rata na kartice.

Iako se, prema istom izvoru, stopa inflacije stabilizovala nakon pandemije sa, na primer, 9,1 odsto u junu 2022. na 3,4 odsto u aprilu ove godine, Amerikanci su se suočili sa povećanim troškovima života, porastom kirija stanova i rata za kredite prilikom kupovine vozila.

"Iznajmljivanje, kada ga imate, krediti za automobile, komunalije, sve su to stvari kojima potrošači daju prioritet u odnosu na kreditne kartice", upozorio je Čarli Vajz, viši potpredsednik "TransUniona za globalno istraživanje i konsalting, u recenziji za CNBC.

On je skrenuo pažnju na podatke da su banke u poslednjem kvartalu prošle godine odobrile 19,3 miliona novih kreditnih računa po karticama sa limitima, upozorio je Vajz, koji ukazuju na to da se radi o takozvanim drugorazrednim zakupcima koji su tražili veće limite, a nisu im odobreni.

Portal CNBC podseća da je kartični dug obično dug sa najvećim troškom za zakupca i najvišom maržom za banke.

"Ako imate dug po kreditnoj kartici, to je verovatno vaš dug sa najvećim troškovima i stoga bi trebalo da bude prioritet za plaćanja domaćinstava", prokomentarisao je Ted Rosman, viši analitičar industrije u "Bankrate-u" za CNBC.

Navedeni portal prenosi proračun "TransUniona" da se na osnovu prosečne godišnje kamatne stope od 20 odsto na dug po kartici, pod uslovom da korisnik kartice redovno plaća minimalne uplate prema prosečnom stanju kreditne kartice od pomenutih 6.218 dolara, period otplate duga produžava do 18 godina sa ukupnim troškovima kamate od 9.200 dolara.

BONUS VIDEO: 

Tiktok/lukasbattle kako uštedeti novac

(MONDO/I.V.)