To je do sada najveći broj ljudi koji je izašao na ulice egipatske prestonice od početka demonstracija protiv Mubaraka prošle sedmice.
Egipatska vojska, koja sa policijom predstavlja jedan od stubova Mubarakove autoritarne vlasti, obećala je da neće upotrebiti silu protiv demonstranta ocenivši da su zahtevi naroda "legitimni".
Čovek od velikog ugleda u Egiptu, Mohamed el Baradej, koji se prošle sedmice vratio u domovinu da pomogne demokratske promene, poručio je danas da predsednik Hosni Mubarak mora da ode sa vlasti najkasnije do petka.
El Baradej se danas sastao sa američkim ambasadorom u Kairu.
Egipćani koji već nedelju dana protestuju zahtevajući Mubarakov odlazak "žele da to završe ako ne danas, onda najkasnije u petak", rekao je El Baradej satelitskoj televiziji Al Arabija.
Mubarak je došao na vlast 1981. godine i već tri decenije vlada zemljom.
"Petak je nazvan 'danom odlaska'... Nadam se da će on odgovoriti na taj poziv", kazao je El Baradej i dodao "da ne može da zamisli nijedan razlog zbog kojeg bi Mubarak ostao dan duže" na vlasti. "Ne mislim da želi da vidi još krvi", izjavio je El Baradej za televiziju Al Arabija.
On je dodao da će dijalog početi tek kada "zahtevi naroda budu ispunjeni, a prvi je odlazak predsednika Mubaraka", prenele su agencije.
Poslanik najveće opozicione grupe, Muslimanske braće, Mohamed al-Beltađi kaže da bi među temama pregovora bili koaliciona vlada, privremeni predsednik, raspuštanje parlamenta i slobodni izbori.
Beltađi je rekao da je opozicija okupljena u Nacionlani komitet za ispunjenje zahteva naroda, u koji su uključeni i Muslimanska braća, Nacionalno udružnenje za promenu koji predvodi El Baradej, hrišćanski Kopti i druge političke partije i istaknute ličnosti.
Kamel El Helbavi iz Muslimanske braće izjavio je Rojtersu da bi načelnik generalštaba Sami Enan mogao biti prihvatljiv naslednik Mubaraka, jer se smatra nepodmitljivim.
Enan je, prema njegovim rečima, liberal koji ima dobre veze sa Vašingtonom i koga bi opozicija mogla da smatra pogodnim za tu ulogu.
"On bi mogao biti čovek budućnosti Egipta. Mislim da će on biti prihvatljiv jer uživa dobru reputaciju i nije umešan u korupciju", ocenio je El Helbavi.
El Helbavi je rekao da Muslimanska braća više ne deluje za sopstvene ciljeve nego u okviru koalicije pod vođstvom El Baradeja.
Mustafa Nagar iz El Baradejove grupe izjavio je da bi pregovorima mogao biti uspostavljen odbor poverenika, koji bi upravljao državom tri meseca do izbora tranzicione vlade.
Ta vlada bi sprovela ustavne reforme koje bi omogućile da novi parlamentarni izbori budu održani posle dve godine.
Novoizabrani Mubarakov potpredsednik Omar Sulejman počeo je jutros razgovore sa predstavnicma opozicije obećavši reforme.
Neposredno posle sinoćnjeg oglašavanja armije, Sulejman se pojavio na državnoj televiziji i objavio da će početi dijalog sa političkim strankama o nekim od zahteva demostranata, uključujući ustavne i zakonodavne reforme.
Sulejman je rekao da mu je predsednik Mubarak poverio zadatak da iznese konkretne predloge i vremenski okvir za njihovo sprovođenje.
Potpredsednik vlade je takođe rekao da će se u okruzima u kojima su zabeležene nepravilnosti tokom prošlogodišnjih parlamentarnih izbora, glasanje ponoviti.
Vojska koja je praktično držala Egipat još od zbacivanja monarhije 1952. godine biće glavni igrač u odlučivanju ko će da zameni Mubaraka, i neki očekuju da će zadržati znatnu moć dok istovremeno bude uvodila reforme koje bi zadovoljile demonstrante.
U ovom trenutku, Sulejman predstavlja vojsku, ne Mubarak, ocenio je Favaz Gerges iz Londonske škole za ekonomiju.
U međuvremenu, američki Stejt department poslao je specijalnog izaslanika u Kairo, bivšeg ambasadora u Egiptu Frenka Viznera.
Vizner će se sastati sa liderima egipatske opozicije i predsednikom Mubarakom. On će od egipatskih vlasti zatražiti da prihvate političke promene i otvore put demokratskim izborima.
Predsednik SAD Barak Obama poručio je egipatskom predsedniku da se ne kandiduje za novi mandat na izborima ove jeseni, čime je praktično povukao podršku Vašingtona svom najbližem savezniku u arapskom svetu, javio je danas "Njujork tajms".
List navodi, pozivajući se na američke diploamte u Kairu i Vašingtonu, da je tu poruku Mubaraku preneo Frenk Vizner.
Njujorški dnevnik ističe da ta poruka, koju je direktno odobrio Obama, nije bila preneta u formi otvorenog zahteva da se Mubarak sada povuče sa položaja, već kao odlučan savet da mora načiniti mesta za refromske procese koji će kulminirati slobodnim i fer izborima u septembru, na kojima će biti izabran novi šef države.
Nije jasno da li se američka administracija zalaže da Mubarak vlast preda prelaznoj vladi, sastavljenoj od lidera opozicije, verovatno pod vođstom Muhameda el Baradeija, ili da vlast preuzme privremena vlada sastavljena od pripadnika postojećeg režima, uključujući Sulejmana, piše Njujork tajms.
Odluka da se Mubarak navede u pravcu odlaska predstavlja kritičan korak za SAD u definisanju ne samo daljeg pristupa Egiptu, već i rastućem narodnom gnevu na ulicama Kaira i gradova drugih arapskih država, kao što su Jordan, Jemen, Alžir i Tunis.
Prema pisanju agencija, situacija na međunarodnom aerodromu u Kairu i danas je prilično haotična. AP navodi da oko 4.500 stranaca čeka na evakuaciju na aerodromu gde se napravila velika gužva jer nema dovoljan broj osoblja.
Najmanje 18 čater letova organizovano je danas iz Kaira, a procenjuje se da je oko 1.500 stranih državljana napustilo zemlju i uputilo se uglavnom ka evropskim destinacijama. SAD su juče poslale devet čarter letova, a za danas ih je najavljeno još više.
Američke vlasti saopštile su da su do sada evakuisale više od 1.200 svojih državljana, kao i da nameravaju da evakuišu još 1.400 ka destinacijama na Kipru, u Grčkoj i u Turskoj.
Nacionalni avioprevoznik "Idžipt er" (EgyptAir) otkazao je oko 75 odsto svojih letova jer ne može da sakupi dovoljan broj osoblja zbog uvođenja vanrednog stanja koje dnevno traje 17 sati.
Ambasador Srbije u Egiptu Dejan Vasiljević izjavio je za Betu da jedan Jatov avion treba po podne u Kairu da preuzme oko 80 srpskih državljana za koje je organizovana evakuacija.
"Taj avion trebalo bi da sleti u Kairo oko 15 časova po lokalnom vremenu i da preuzme odavde između 75 i 80 putnika koji su se prijavili za današnju evakuaciju", rekao je Vasiljević.
Na protestima u Kairu mogu se videti i demonstranti koji nose nacrtanu stisnutu pesnicu, kao jedan od simbola demonstracija protiv režima Slobodana Miloševića koji su od kraja 1990-ih koristili članovi pokreta Otpor u Srbiji.
Iako su mediji dovodili u vezu bivše aktiviste Otpora sa obukom pojedinih opozicionih pristalica u Egiptu, profesor Florijan Biber (Florian Bieber) sa Univerziteta u Gracu kaže da je očigledno da glavna insipracija demonstrantima dolazi iz Tunisa, a ne iz Srbije.
U demonstracijama u Egiptu, koje traju od 25. januara, prema podacima egipatskih vlasti poginulo je najmanje 125 ljudi, dok je prema podacima Visokog komesarijata za izbeglice UN poginulo 300 ljudi.
Mubarak je izgubio i podršku turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana, koji je danas izjavio da egipatski predsednik treba da usliši želje naroda za promenama.
Erdogan nije direktno pozvao Mubaraka da se povuče sa vlasti, ali mu je sugerisao da treba da razmisli o onome što će ostaviti iza sebe.
"Gospodine Hosni Mubarak, želim da vam dam veoma iskrenu preporuku, veoma iskreno upozorenje. Svi ćemo umreti i tada će biti postavljeno pitanje o onome što smo ostavili iza sebe. Kao muslimani, svi idemo u rupu od dva kubna metra", rekao je Erdogan u obraćanju članovima svoje vladajuće stranke AK u Ankari.
Govor turskog premijera prenošen je direktno na nekim arapskim televizijskim kanalima.
"Poslušajte glas naroda, te ekstremno humane zahteve. Bez odlaganja ispunite želju naroda za promenama", naglasio je Erdogan i dodao da su izbori rešenje za probleme u Egiptu.
Turska na zapadu uživa ugled demokratske muslimanske zemlje, a u poslednjih nekoliko godina povećala je uticaj na Bliskom istoku.
SAD i zapadne sile takođe su apelovale na Mubaraka da omogući održavanje slobodnih izbora.
Erdogan je rekao da je odgodio put u Kairo planiran za 8. i 9. februar, ali da će posetiti Egipat kada se situacija u toj zemlji normalizuje.
Kompanije "Gugl" i "Tviter" pokrenule su servis koji demonstrantima protiv vlasti u Egiptu omogućava da zaobiđu blokadu Interneta i pošalju poruke na svetsku informacionu mrežu.
Ovaj sistem omogućava ljudima koji se nađu na demonstracijama da ostave poruku na svetskoj mreži bez potrebe da budu priključeni na Internet, prenosi Bi-Bi-Si.
Dovoljno je da se nazove određeni telefonski broj i ostavi glasovna poruka, a ona se potom automatski prevodi u pisanu formu i prikazuje na servisu "Tviter" pod tzv. hashtagom #egypt.
Poruke mogu da se ostavljaju i slušaju na međunarodnim brojevima +16504194196, +390662207294, +97316199855 ili na specijalnoj stranici na "Tviteru", na adresi www.twitter.com/speak2tweet .
"Gugl" je saopštio da su njegovi inženjeri tokom vikenda sarađivali sa "Tviterom" i kompanijom za glasovnu tehnologiju "Sej nau" kako bi novi servis bio što pre pokrenut.
Pristup Internetu u Egiptu skoro je potpuno onemogućen.
Najveći provajderi postali su nedostupni još pre pet dana, a poslednji je prekinuo signal juče.
Egipatska vojska, koja sa policijom predstavlja jedan od stubova Mubarakove autoritarne vlasti, obećala je da neće upotrebiti silu protiv demonstranta ocenivši da su zahtevi naroda "legitimni".
Čovek od velikog ugleda u Egiptu, Mohamed el Baradej, koji se prošle sedmice vratio u domovinu da pomogne demokratske promene, poručio je danas da predsednik Hosni Mubarak mora da ode sa vlasti najkasnije do petka.
El Baradej se danas sastao sa američkim ambasadorom u Kairu.
Egipćani koji već nedelju dana protestuju zahtevajući Mubarakov odlazak "žele da to završe ako ne danas, onda najkasnije u petak", rekao je El Baradej satelitskoj televiziji Al Arabija.
Mubarak je došao na vlast 1981. godine i već tri decenije vlada zemljom.
"Petak je nazvan 'danom odlaska'... Nadam se da će on odgovoriti na taj poziv", kazao je El Baradej i dodao "da ne može da zamisli nijedan razlog zbog kojeg bi Mubarak ostao dan duže" na vlasti. "Ne mislim da želi da vidi još krvi", izjavio je El Baradej za televiziju Al Arabija.
On je dodao da će dijalog početi tek kada "zahtevi naroda budu ispunjeni, a prvi je odlazak predsednika Mubaraka", prenele su agencije.
Poslanik najveće opozicione grupe, Muslimanske braće, Mohamed al-Beltađi kaže da bi među temama pregovora bili koaliciona vlada, privremeni predsednik, raspuštanje parlamenta i slobodni izbori.
Beltađi je rekao da je opozicija okupljena u Nacionlani komitet za ispunjenje zahteva naroda, u koji su uključeni i Muslimanska braća, Nacionalno udružnenje za promenu koji predvodi El Baradej, hrišćanski Kopti i druge političke partije i istaknute ličnosti.
Kamel El Helbavi iz Muslimanske braće izjavio je Rojtersu da bi načelnik generalštaba Sami Enan mogao biti prihvatljiv naslednik Mubaraka, jer se smatra nepodmitljivim.
Enan je, prema njegovim rečima, liberal koji ima dobre veze sa Vašingtonom i koga bi opozicija mogla da smatra pogodnim za tu ulogu.
"On bi mogao biti čovek budućnosti Egipta. Mislim da će on biti prihvatljiv jer uživa dobru reputaciju i nije umešan u korupciju", ocenio je El Helbavi.
El Helbavi je rekao da Muslimanska braća više ne deluje za sopstvene ciljeve nego u okviru koalicije pod vođstvom El Baradeja.
Mustafa Nagar iz El Baradejove grupe izjavio je da bi pregovorima mogao biti uspostavljen odbor poverenika, koji bi upravljao državom tri meseca do izbora tranzicione vlade.
Ta vlada bi sprovela ustavne reforme koje bi omogućile da novi parlamentarni izbori budu održani posle dve godine.
Novoizabrani Mubarakov potpredsednik Omar Sulejman počeo je jutros razgovore sa predstavnicma opozicije obećavši reforme.
Neposredno posle sinoćnjeg oglašavanja armije, Sulejman se pojavio na državnoj televiziji i objavio da će početi dijalog sa političkim strankama o nekim od zahteva demostranata, uključujući ustavne i zakonodavne reforme.
Sulejman je rekao da mu je predsednik Mubarak poverio zadatak da iznese konkretne predloge i vremenski okvir za njihovo sprovođenje.
Potpredsednik vlade je takođe rekao da će se u okruzima u kojima su zabeležene nepravilnosti tokom prošlogodišnjih parlamentarnih izbora, glasanje ponoviti.
Vojska koja je praktično držala Egipat još od zbacivanja monarhije 1952. godine biće glavni igrač u odlučivanju ko će da zameni Mubaraka, i neki očekuju da će zadržati znatnu moć dok istovremeno bude uvodila reforme koje bi zadovoljile demonstrante.
U ovom trenutku, Sulejman predstavlja vojsku, ne Mubarak, ocenio je Favaz Gerges iz Londonske škole za ekonomiju.
U međuvremenu, američki Stejt department poslao je specijalnog izaslanika u Kairo, bivšeg ambasadora u Egiptu Frenka Viznera.
Vizner će se sastati sa liderima egipatske opozicije i predsednikom Mubarakom. On će od egipatskih vlasti zatražiti da prihvate političke promene i otvore put demokratskim izborima.
Predsednik SAD Barak Obama poručio je egipatskom predsedniku da se ne kandiduje za novi mandat na izborima ove jeseni, čime je praktično povukao podršku Vašingtona svom najbližem savezniku u arapskom svetu, javio je danas "Njujork tajms".
List navodi, pozivajući se na američke diploamte u Kairu i Vašingtonu, da je tu poruku Mubaraku preneo Frenk Vizner.
Njujorški dnevnik ističe da ta poruka, koju je direktno odobrio Obama, nije bila preneta u formi otvorenog zahteva da se Mubarak sada povuče sa položaja, već kao odlučan savet da mora načiniti mesta za refromske procese koji će kulminirati slobodnim i fer izborima u septembru, na kojima će biti izabran novi šef države.
Nije jasno da li se američka administracija zalaže da Mubarak vlast preda prelaznoj vladi, sastavljenoj od lidera opozicije, verovatno pod vođstom Muhameda el Baradeija, ili da vlast preuzme privremena vlada sastavljena od pripadnika postojećeg režima, uključujući Sulejmana, piše Njujork tajms.
Odluka da se Mubarak navede u pravcu odlaska predstavlja kritičan korak za SAD u definisanju ne samo daljeg pristupa Egiptu, već i rastućem narodnom gnevu na ulicama Kaira i gradova drugih arapskih država, kao što su Jordan, Jemen, Alžir i Tunis.
Prema pisanju agencija, situacija na međunarodnom aerodromu u Kairu i danas je prilično haotična. AP navodi da oko 4.500 stranaca čeka na evakuaciju na aerodromu gde se napravila velika gužva jer nema dovoljan broj osoblja.
Najmanje 18 čater letova organizovano je danas iz Kaira, a procenjuje se da je oko 1.500 stranih državljana napustilo zemlju i uputilo se uglavnom ka evropskim destinacijama. SAD su juče poslale devet čarter letova, a za danas ih je najavljeno još više.
Američke vlasti saopštile su da su do sada evakuisale više od 1.200 svojih državljana, kao i da nameravaju da evakuišu još 1.400 ka destinacijama na Kipru, u Grčkoj i u Turskoj.
Nacionalni avioprevoznik "Idžipt er" (EgyptAir) otkazao je oko 75 odsto svojih letova jer ne može da sakupi dovoljan broj osoblja zbog uvođenja vanrednog stanja koje dnevno traje 17 sati.
Ambasador Srbije u Egiptu Dejan Vasiljević izjavio je za Betu da jedan Jatov avion treba po podne u Kairu da preuzme oko 80 srpskih državljana za koje je organizovana evakuacija.
"Taj avion trebalo bi da sleti u Kairo oko 15 časova po lokalnom vremenu i da preuzme odavde između 75 i 80 putnika koji su se prijavili za današnju evakuaciju", rekao je Vasiljević.
Na protestima u Kairu mogu se videti i demonstranti koji nose nacrtanu stisnutu pesnicu, kao jedan od simbola demonstracija protiv režima Slobodana Miloševića koji su od kraja 1990-ih koristili članovi pokreta Otpor u Srbiji.
Iako su mediji dovodili u vezu bivše aktiviste Otpora sa obukom pojedinih opozicionih pristalica u Egiptu, profesor Florijan Biber (Florian Bieber) sa Univerziteta u Gracu kaže da je očigledno da glavna insipracija demonstrantima dolazi iz Tunisa, a ne iz Srbije.
U demonstracijama u Egiptu, koje traju od 25. januara, prema podacima egipatskih vlasti poginulo je najmanje 125 ljudi, dok je prema podacima Visokog komesarijata za izbeglice UN poginulo 300 ljudi.
Mubarak je izgubio i podršku turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana, koji je danas izjavio da egipatski predsednik treba da usliši želje naroda za promenama.
Erdogan nije direktno pozvao Mubaraka da se povuče sa vlasti, ali mu je sugerisao da treba da razmisli o onome što će ostaviti iza sebe.
"Gospodine Hosni Mubarak, želim da vam dam veoma iskrenu preporuku, veoma iskreno upozorenje. Svi ćemo umreti i tada će biti postavljeno pitanje o onome što smo ostavili iza sebe. Kao muslimani, svi idemo u rupu od dva kubna metra", rekao je Erdogan u obraćanju članovima svoje vladajuće stranke AK u Ankari.
Govor turskog premijera prenošen je direktno na nekim arapskim televizijskim kanalima.
"Poslušajte glas naroda, te ekstremno humane zahteve. Bez odlaganja ispunite želju naroda za promenama", naglasio je Erdogan i dodao da su izbori rešenje za probleme u Egiptu.
Turska na zapadu uživa ugled demokratske muslimanske zemlje, a u poslednjih nekoliko godina povećala je uticaj na Bliskom istoku.
SAD i zapadne sile takođe su apelovale na Mubaraka da omogući održavanje slobodnih izbora.
Erdogan je rekao da je odgodio put u Kairo planiran za 8. i 9. februar, ali da će posetiti Egipat kada se situacija u toj zemlji normalizuje.
Kompanije "Gugl" i "Tviter" pokrenule su servis koji demonstrantima protiv vlasti u Egiptu omogućava da zaobiđu blokadu Interneta i pošalju poruke na svetsku informacionu mrežu.
Ovaj sistem omogućava ljudima koji se nađu na demonstracijama da ostave poruku na svetskoj mreži bez potrebe da budu priključeni na Internet, prenosi Bi-Bi-Si.
Dovoljno je da se nazove određeni telefonski broj i ostavi glasovna poruka, a ona se potom automatski prevodi u pisanu formu i prikazuje na servisu "Tviter" pod tzv. hashtagom #egypt.
Poruke mogu da se ostavljaju i slušaju na međunarodnim brojevima +16504194196, +390662207294, +97316199855 ili na specijalnoj stranici na "Tviteru", na adresi www.twitter.com/speak2tweet .
"Gugl" je saopštio da su njegovi inženjeri tokom vikenda sarađivali sa "Tviterom" i kompanijom za glasovnu tehnologiju "Sej nau" kako bi novi servis bio što pre pokrenut.
Pristup Internetu u Egiptu skoro je potpuno onemogućen.
Najveći provajderi postali su nedostupni još pre pet dana, a poslednji je prekinuo signal juče.
Egipatska vojska posle 32 godine na Sinaju
Zabrinute zemlje u okruženju suzdržane su povodom događaja u Egiptu. Zbog uličnih protesta koji prete egipatskom režimu, neimenovani izraelski zvaničniici su rekli da su pristali da egipatska armija premesti dva bataljona, oko 800 vojnika, na Sinajsko poluostrvo, koje je Sporazumom iz 1979. demilitarizovano.
Oni su precizirali da su vojnici premešteni u područje Šarm el Šeika na južnom kraju poluostrva daleko od Izraela, u nedelju.
Izjavu o tome dali su danas zvaničnici koji su tražili da im se imena ne pominju zbog toga što je izraelski premijer Benjamin Netanijahu zabranio vladi da daje javne izjave o situaciji u Egiptu.
Predsednik Izraela Šimon Peres izjavio je da Izrael veoma poštuje egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka.
"Fanatična religiozna oligarhija nije bolja od nedostatka demokratije", rekao je Peres, naglasivši da Izrael "i dalje veoma poštuje Mubaraka".
"Nije sve što je on uradio bilo u redu, ali je radio na očuvanju mira na Bliskom istoku", kazao je Peres.
Sam Netanjahu, koji je zabranio drugima da daju izjave o Egiptu, izjavio je sinoć da bi ono što se desilo u Iranu moglo da se desi i u Egiptu i da se plaši da bi ta zemlja mogla da se nađe pod radikalnim islamskim režimom.
Netanijahu je posle sastanka sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Jerusalimu rekao da događaje u Egiptu prati "budno i sa zabrinutošću".
(agencije/MONDO)
Oni su precizirali da su vojnici premešteni u područje Šarm el Šeika na južnom kraju poluostrva daleko od Izraela, u nedelju.
Izjavu o tome dali su danas zvaničnici koji su tražili da im se imena ne pominju zbog toga što je izraelski premijer Benjamin Netanijahu zabranio vladi da daje javne izjave o situaciji u Egiptu.
Predsednik Izraela Šimon Peres izjavio je da Izrael veoma poštuje egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka.
"Fanatična religiozna oligarhija nije bolja od nedostatka demokratije", rekao je Peres, naglasivši da Izrael "i dalje veoma poštuje Mubaraka".
"Nije sve što je on uradio bilo u redu, ali je radio na očuvanju mira na Bliskom istoku", kazao je Peres.
Sam Netanjahu, koji je zabranio drugima da daju izjave o Egiptu, izjavio je sinoć da bi ono što se desilo u Iranu moglo da se desi i u Egiptu i da se plaši da bi ta zemlja mogla da se nađe pod radikalnim islamskim režimom.
Netanijahu je posle sastanka sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Jerusalimu rekao da događaje u Egiptu prati "budno i sa zabrinutošću".
(agencije/MONDO)
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte