Slušaj vest

NASA inženjeri uspešno su na daljinu upalili potiskivače letelice koja je već 47 godina u svemiru. Pogonski sistem "Vojadžera 1" prebačen je iako se letelica nalazi 24 milijarde kilometara od Zemlje!

"Vojadžer 1" lansiran je u svemir 5. septembra 1977. godine, i niko tada nije očekivao da će i dan-danas biti i dalje u funkciji. U pitanju je najudaljenija letelica od Zemlje, nalazi se na daljini od 15 milijardi milja, odnosno 24 milijarde kilometara, od naše planete.

"Vojadžer 1" nalazi se izvan heliosfere, mehura magnetnih polja i čestica koji doseže izvan Plutonove orbite, i njegovi instrumenti prikupljaju podatke o međuzvezdanom prostoru.

Pre nekoliko meseci, inženjeri su primetili problem sa cevi u sistemu dovođenja goriva. Ako se pogoni zapuše, ne mogu da stvaraju dovoljno sile da letelica ostane stabilna. Pogoni "Vojadžera 1" služe da bi letelicu držali orijentisanom tako da je antena usmerena ka Zemlji i može da odašilje podatke i prima signale.

"Vojadžer 1" ima tri sistema potiskivača, putuje godinama neizmenjenom putanjom koja ga vodi od našeg Sunčevog sistema, i koristi samo jedne potiskivače kako bi antenu usmerio ka Zemlji. Već je imao probleme sa ovim sistemima, pa je 2002. dobio signal da koristi drugi set, a 2018. godine da pređe na treći jer su se prethodna dva zapušila.

Otvor cevi za gorivo, piše "Si-En-En", tada je bio prečnika 0,25 milimetara. Sada podaci pokazuju da je prečnik 0,035 milimetara, što je polovina debljine vlasi ljudske kose.

Tokom godina, inženjeri su gasili jedan po jedan sistem koji nije od vitalne važnosti da bi sačuvali energiju. Komponente na "Vojadžeru 1" stoga su hladnije, jer je sistem grejanja isključen. Da bi se napravila izmena, inženjeri moraju da ugase još nešto, kako bi se potiskivači najpre zagrejali.

Očekuje se da će postojeći sistem propulzije potrajati još dve do tri godine. Tada će "Vojadžer 1" morati da se vrati na jedan od prethodnih, koji su već zapušeni.

"Sve odluke koje ćemo ubuduće morati da donosimo, zahtevaće mnogo više analize i opreza nego ranije", rekla je menadžerka "Vojadžer" projekta, Suzan Dod.

Podaci koje "Vojadžer" prikuplja pomažu naučnicima da nauče više o heliosferi i načinu na koji štiti Zemlju od čestica energetskog naboja i radijacije.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "POSTOJI MILIJARDU PLANETA IDENTIČNIH KAO ZEMLJA, NISMO SAMI U SVEMIRU!" Šokantne tvrdnje eksperata o postojanju vanzemaljaca

(MONDO/CNN)