Slušaj vest

Ruski glavni borbeni tenk Armata T-14, dugo najavljivan kao najmoćnije oklopno oružje na svetu, još nije učestvovao u ratu u Ukrajini. Ruski ministar odbrane Sergej Čemezov je pre nekoliko meseci potvrdio da se vojska oslanja na isplativije tenkove T-90, umesto na Armatu, koju je uoči rata slavila cela propagandna mašina Kremlja.

Prethodno je državna novinska agencija TASS objavila da je ruska vojska nekoliko puta koristila T-14 Armatu u Ukrajini. Naravno, to ne znači previše, pošto je poznato da državni mediji guraju narativ Kremlja, bez obzira na njegovu tačnost. Za sada su javnosti dostupni samo snimci Armate napravljeni tokom parada i vojnih vežbi.

profimedia-0242970586.jpg
Profimedia 

Vojni analitičar, veteran grčke vojske, Stavros Atlamazoglu, analizirao je trenutno stanje projekta T-14 za The National Interest, portal specijalizovan za vojna pitanja. Ukratko, Atlamazoglu je došao do zaključka da se Armata može smatrati promašenim konceptom i velikim neuspehom ruske vojne industrije.

Rusija trpi velike gubitke

T-14 Armata je tenk težak 55 tona, s tročlanom posadom (komandant, vozač i nišandžija), naoružan glavnim topom od 125 mm koji se opslužuje automatskim sistemom punjenja. Analitičar NI-a je zaključio da je činjenica da Kremlj okleva da rasporedi svoj tehnološki najnapredniji glavni borbeni tenk na bojno polje, uprkos ogromnim izazovima sa kojima se tamo suočava, pokazuje da ne veruje u njega i ne misli da može da funkcioniše u operativnim uslovima.

Rat u Ukrajini je najveći sukob u kome je Rusija učestvovala od kraja Drugog svetskog rata. Prema procenama Kijeva, Rusija je tokom 32 meseca borbi izgubila 680.000 ljudi, dok Atlamazoglu procenjuje da ima od 320.000 do 450.000 poginulih, ranjenih i zarobljenih pripadnika ruske vojske.

Ukrajinske snage su takođe uništile desetine hiljada teškog naoružanja. Bez obzira na to koje su brojke tačne, jasno je da je Rusija pretrpela strašne gubitke koji nisu doneli značajnije teritorijalne dobitke.

Armate se ne približavaju bojnom polju

S obzirom na tako crni bilans Kremlja, objašnjenja ministra Čemezova da su obim kašnjenja i problemi u proizvodnji sa kojima se suočava T-14 toliki da je tenk sada jednostavno preskup da bi učestvovao u borbi zvuče neuverljivo. Uprkos teškim međunarodnim sankcijama koje je Zapad uveo Rusiji nakon invazije na Ukrajinu, visoke cene energenata donele su Kremlju stotine milijardi dolara. Izvesno je da Moskva ima dovoljno novca za svoju odbranu.

T-14 Armata rusija tenk (3).jpg
Profimedia 

Verovatniji odgovor na pitanje zašto Kremlj ne raspoređuje T-14 Armatu na bojno polje glasi: marketing. Moskva zna da je velika verovatnoća da će ukrajinske snage naoružane zapadnim protivtenkovskim sistemima biti uspešne protiv Armate.

Rusija zavisi od industrije oružja

Snimci tinjajućih tenkova T-14 na poljima i rovovima Ukrajine učinili bi ga prilično neprivlačnim za strane kupce. Kremlj to ne može sebi da priušti, pošto je Rusija i dalje veliki igrač na međunarodnom tržištu naoružanja, uprkos upitnom kvalitetu vojne opreme koju proizvodi.

BONUS VIDEO:

Kurir/Petar Aleksić Tenkovi i borbena vozila Vojske Srbije