Slušaj vest

"Tramp nam neće 'vraćati' Kosovo, ali će biti mnogo naklonjeniji Beogradu", ocenio je Vuk Vuksanović viši istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, ali je naglasio da nijedan rusofil ili zapadnjak u Srbiji neće biti previše zadovoljan.

Donald Tramp, kandidat republikanaca, proglasio je pobedu na američkim izborima. Nakon što je osvojio većinu glasova u kritičnoj državi Pensilvanija, uz osvajanje i Severne Karoline, Džordžije i drugih kolebljivih država, Trapova pobeda bila je zacrtana.

Iako su ankete pokazivale da su razlike između Trampa i Haris gotovo minimalne, viši istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Vuk Vuksanović kaže da se ne treba slepo voditi istraživanjima javnog mnjenja.

"Nemojte da zaboravimo kolika je procenjena prednost Hilari Klinton bila 2016. godine u odnosu na Trampa. Ovde se zaista radi o abnormalno velikoj pobedi i ne samo kada su u pitanju elektronski koledž, već i popularni glasovi, prema brojkama koje trenutno imamo", rekao je Vuksanović.

Vuksanović
N1/Printscreen 

On podseća da to nije bila situacija 2016. godine kada je Donald Tramp dobio glasove elektronskog koledža, ali ne i popularni glas. Kako dalje dodaje, republikanci su dobili i Senat, a preostaje da vidimo da li će osvojiti i Predstavnički dom.

"Ovo potencijalno predstavlja neku novu eru dominacije republikanaca, sličnu onoj koju je uživala republikanska stranka tokom Reganove ere", istakao je Vuksanović.

Kako ocenjuje, ko god da je pobedio ovde bi bilo neko razočaranje i za rusofile i za zapadnjake u Srbiji jer ne veruje da će "ikada doći do oštrog zaokreta američke spoljne politike prema perifernim mestima kao što su Srbija i Balkan".

Dodaje i da ne veruje da će nam Tramp "vraćati" Kosovo, ali da će biti mnogo naklonjeniji Beogradu.

"Potencijalno će biti mnogo oštriji prema Kurtiju i naklonjeniji prema Beogradu u vidu priznanja statusa srpskih verskih zajednica na Kosovu", kazao je Vuksanović.

Ističe i da stanje u Srbiji ne zavisi toliko od toga ko sedi u Beloj kući, ukoliko uzmemo u obzir poslednjih 12 godina.

Dominacija "crvenih" u Beloj kući

Ali šta to može značiti za građane SAD-a?

Kako sagovornik objašnjava, "partijska disciplina u Americi nije toliko jaka kao u Evropi", te ukoliko vaša partija kontroliše Senat ili Predstavnički dom ne znači da u svojim rukama drži sve.

"U ovako polarizovanoj Americi gde je toliko oštra podela na konzervativce i liberale, republikance i demokrate, ovakva partijska disciplina predstavlja manji problem", kazao je Vuksanović.

JOHN MOORE / Getty images / Prof, Jim WATSON / AFP / Profimedia Donald Tramp sa porodicom

Ono što Tramp simbolizuje pobunu protiv onoga što su neki nazivali hiperglobalizacija, pobuna protiv način na koji se upravlja ekonomijom, masovne i nekontrolisane imigracije, kulture politike korektnosti i dosadašnje spoljne politike.

"Ne treba ni slučajno da imamo idealističko viđenje Trampove politike - Trampove mane su svakako poznate, ali on ipak predstavlja jedan mnogo ozbiljniji proces, čak takav kakav jeste", rekao je Vuksanović.

Kako je Tramp pobedio?

On kaže i da postoji nekoliko faktora koji su učinili da se Trampova pobeda realizuje.

"Prvo, mnogi Amerikanci se ne osećaju preterano srećno sa onim što su dobili protekle četiri godine, nisu zadovoljni inflacijom, stanjem na granici i nekontrolisanom migracijom, stanjem međunarodnog mira, infrastrukturom koja propada u mnogim mestima, ali i stanjem bezakonja, narkomanije i beskućništva", nabrojao je Vuksanić.

Sagovornik ističe da Tramp zahvalnost duguje i neadekvatnoj strategiji Demokratske stranke koja već drugi put u odnosu na 2016. nominuje "poprilično neadekvatnog i nepopularnog kandidata".

Kamala Haris nikada nije osvojila nijednu nominaciju svoje partije.

"Njen pokušaj da bude kandidat 2020. je bio fijasko, porazila ju je Tulsi Gabard i koja je sada u Trampovom štabu", naglasio je Vuksanić.

Abnormalna pomoć platforme "X"

On ističe da je Tramp dobio abnormalnu pomoć Ilona Maska i njegove "X" platforme.

"Ovde je više popularno da se promovišu američki milijarderi preduzetnici, poput Maska - on je taj preduzetnik koji svaki Amerikanac može da postane. Trampov narativ bi bio "ovo nisu oni iz Silkonske doline koji vas cenzurišu na Facebook-u niti Wall street koji vas je bacio u bedak 2008", rekao je Vuksanović.

Elon Mask
SARAH YENESEL/EPA 

Na pitanje šta njegova pobeda donosi za svet, kaže da dokle god države ne počnu da se strateški bave realnim problemima, uvek će doći neki novi Tramp, Lepen - drugi nacionalni populista.

"Ono što je sigurno je da će ovog puta će on doći mnogo više pripremljen za ulogu u državnoj administraciji", naglasio je Vuksanović.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Kokanović: Tramp se predstavio kao jak lider što Amerikanci vole

(N1/Mondo/Aleksandra Virijević)