Nakon što je Njujork tajms objavio informaciju o tome kako je Bela kuća, odnosno predsednik SAD Džo Bajden, odobrio Ukrajincima upotrebu ATACMS-a za duboke udare unutar ruske teritorije, krenule su prve reakcije na ovu odluku.
Trampov sin Donald Tramp mlađi nije mogao da sakrije bes, on je izjavio da izgleda da "vojno-industrijski kompleks želi da bude siguran da će Treći svetski rat početi pre nego što moj otac dobije šansu da stvori mir i spase živote".
"Moraju da spasu trilione dolara. Prokleti bili, imbecili", rekao je preko X.
Ruska poslanica Marija Butina rekla je u ponedeljak da administracija predsednika Džoa Bajdena, dopuštanjem Ukrajini da koristi američko oružje za napade duboko u Rusiji, rizikuje izbijanje Trećeg svetskog rata.
"Bajdenova administracija pokušava da eskalira situaciju do maksimuma dok još ima moć i dok su još na vlasti. Nadam se da će Tramp preokrenuti odluku jer oni ozbiljno rizikuju početak Trećeg svetskog rata, koji nije u ničijem interesu", rekao je Butina Rojtersu.
Republikanska predstavnica Mardžori Tejlor Grin, koja podržava Trampa, osudila je Bajdenovu odluku preko X.
"Bajden, napuštajući Belu kuću, pokušava da započne Treći svetski rat dozvoljavajući Ukrajini da koristi američke rakete dugog dometa u Rusiji. Amerikanci su 5. novembra dali mandat upravo protiv ovakvih odluka SAD i ne žele da finansiraju niti vode strane ratove. Želimo da rešimo naše probleme, ovo mora da prestane", rekla je ona.
Analitičar CNN pokušao je da objasni da li je prekasno da taktički raketni sistemi američke vojske, ili ATACMS, naprave razliku u ratu ako pogode ciljeve duboko u Rusiji. Odgovor je složen i možda donekle objašnjava dosadašnje oklevanje Bajdenove administracije da izda takvu dozvolu.
Prvo, postoji ograničena zaliha ATACMS-a do kojih Ukrajina može doći. Dakle, čak ni činjenica da Kijev može da udari duboko u Rusiji, a ATACMS ima domet od 160 do 300 km, u zavisnosti od tipa bojeve glave, neće doneti promenu na bojnom polju preko noći.
Analitičari su već naveli broj ruskih ciljeva koji su u dometu ovih projektila, ali Ukrajina neće dobiti dovoljno ATACMS-a da promeni tok rata, piše Nik Paton Volš za CNN.
Druga stvar, Ukrajina je uspela da prodre dublje u Rusiju koristeći jeftinije bespilotne letelice domaće proizvodnje. Sjedinjene Države su pristale da pomognu u finansiranju razvoja i proizvodnje tih uređaja, koji su, čini se, izazvali pustoš na području moskovskih aerodroma i na ruskoj energetskoj infrastrukturi.
Treće, dopuštenje američkim preciznim projektilima da udare dublje u Rusiju je, kako zvuči, prilično provokativno. Istina je da je Moskva sada prilično slabo vojno i malo je verovatno da će se upustiti u direktan sukob sa NATO ili SAD.
U jednom trenutku, piše CNN, Moskva bi se mogla vratiti metodu odvraćanja, posebno u kontekstu informacija da su moskovske obaveštajne službe okrivljene za sabotiranje civilnih ciljeva širom Evrope, uključujući nedavne izveštaje da su eksplozivni paketi postavljeni u kurirske avione unutar Evrope.
Bajdenova odluka nije bila tako jednostavna ili očigledna kao što su tvrdili neki zagovornici u Kijevu. Čini se da je širi cilj bio da se Bajdenova administracija malo više izloži u ratu u Ukrajini, da zaista skine rukavice. Analitičar na kraju podseća da Bela kuća želi da naglasi da je raspoređivanje severnokorejskih trupa u Kursku podstaklo njenu odluku, da je to odgovor SAD na eskalaciju Moskve.
BONUS VIDEO:
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
"Sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan": Šapić najavio veliku promenu od 1. januara