Slušaj vest

Rusija je nedavno proširila i obnovila svoje proizvodne kapacitete za motore na čvrsto gorivo, što predstavlja značajan korak u jačanju njenih kapaciteta za proizvodnju raketa, piše Međunarodni institut za strateške studije (IISS). Rusija je angažovana u, kako američki dužnosnici opisuju, "najambicioznijem proširenju vojne proizvodnje od sovjetske ere". Satelitski snimci, koje je objavio Maxar Technologies, ​​sugerišu da je proizvodnja motora za rakete na čvrsti pogon jedan od glavnih ciljeva ovog napora.

Prema podacima IISS-a, značajna razvojna aktivnost vidljiva je na pet lokacija povezanih sa proizvodnjom motora za rakete na čvrsti pogon. Satelitski snimci pokazuju da se na više mesta izvode radovi, uključujući obnovu nekih starih sovjetskih objekata i izgradnju novih infrastruktura. Ovaj napredak je posebno značajan jer u poslednje tri decenije nije bilo značajnijih ulaganja u proširenje ili renoviranje. Tek 2023. godine, tri decenije nakon raspada Sovjetskog Saveza, počela su veća ulaganja u modernizaciju.

IISS napominje da su sistemi na čvrsto gorivo ključni deo ruskog strateškog arsenala i njenog taktičkog naoružanja kratkog dometa. Rusija je često koristila balističke rakete kratkog dometa (SRBM ) u svom ratu protiv Ukrajine. Ruske oružane snage su rasporedile različite tipove raketa zemlja-zemlja, uključujući 9K720 Iskander-M (RS-SS-26 Stone) SRBM i rakete ispaljene iz višecevnih raketnih bacača (MRL) Tornado-S, kako bi napadale visoko vrednu ukrajinsku vojnu imovinu i kritičnu infrastrukturu.

Pored toga, raketni sistemi zemlja-vazduh, kao što su S-300P (RS-SA-20 Gargoyle) i S-400 (RS-SA-21 Growler), čine ključne elemente ruske kopnene protivvazdušne odbrane i takođe su bili koristi se u sekundarnim napadima na zemlju. Veći kompozitni motori na čvrsto gorivo se takođe koriste u velikom broju ruskih interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM ) i novijim balističkim raketama koje se lansiraju sa podmornica, koje čine osnovu moskovskog strateškog nuklearnog odvraćanja. Svi ovi sistemi se oslanjaju na čvrste kompozitne motore, a složenost njihovih proizvodnih procesa i potreba za specijalizovanim postrojenjima mogu predstavljati potencijalna uska grla u proizvodnim kapacitetima, navodi IISS.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "VLADIMIR PUTIN MOŽE SAMO OVAKO DA OSTANE NA VLASTI?!" Stručnjaci tvrde: Rusija je NERVOZNA zbog ORUŽJA koje je Ukrajina dobila