U intervjuu britanskom javnom servisu, francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro rekao je da "Zapad ne sme da ima crvene linije" u obezbeđivanju oružja Ukrajini, što uključuje francuske rakete dugog dometa "Skalp", pandan britanskim projektilima Storm Šedou. Time se Francuska pridružila Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji, koje su dale svoju dozvolu prethodnih dana.
Prema rečima vojnih stručnjaka, ostaje da se vidi koliko će to doneti promene na bojnom polju, jer mnogo zavisi od toga koliko će projektila biti poslato u Ukrajinu, ali i koliko će ih ukrajinske snage efikasno koristiti. Jedno je jasno - postoji čitav niz ciljeva koje Ukrajinci mogu da gađaju, a to su ruski aerodromi preko kojih se dopremaju trupe i oružje, komandni centri i vojna skladišta.
"Rusi su trenutno u neizvesnoj situaciji jer ne znaju šta će Ukrajinci ciljati. Stotine ciljeva su sada u dometu novih raketa koje mogu da zadaju teže udare od bespilotnih letelica dugog dometa koje Ukrajina sada koristi, da udari duboko u Rusiju", stoji u analizi "Wall Street Journal"-a (WSJ).
Institut za proučavanje rata (ISV), vašingtonski istraživački centar, sastavio je mapu od oko 200 vojnih ciljeva u dometu ATACMS-a, koji ima domet do 300 kilometara, i Storm šedou-a, koja može da pogodi mete 260 kilometara dalje.
Džordž Baros, analitičar ISV-a, objasnio je da se najveća koncentracija takvih ciljeva koje bi Ukrajina potencijalno mogla gađati nalazi u južnoj ruskoj provinciji Rostov. Postoje najmanje četiri aerodroma koji su mesto sletanja mnogih vojnika, koji se zatim autobusima prevoze na ukrajinsko ratište.
"Napad na takve lokacije mogao bi biti razoran i uništiti ključno mesto za raspoređivanje ruskih trupa", smatra Baros.
Ali mnogo toga može da se uradi bez sofisticiranih visoko preciznih projektila. U ponedeljak uveče, u ruskom gradu Kalugi, 500 kilometara od granice, ukrajinski dronovi su pogodili i uništili lokalnu rafineriju, kao i istraživačko-proizvodnu kompaniju Tajfun koja se bavi razvojem i proizvodnjom složene elektronske opreme za specijalne i civilne namene, a takođe proizvodi radarsku opremu za rusku mornaricu, posebno za obalske raketne sisteme.
Lokalne vlasti su potvrdile da je požar u "industrijskom objektu" izazvan "krhotine srušenog drona", ali snimci pokazuju ogromne eksplozije i visok oblak crnog dima. Na suprotnoj strani, Rusi su granatirali Harkov i Odesu, gde ima na desetine žrtava. Pored toga, Rusija ima vojnu inicijativu u velikim delovima istočnog fronta, iako je u oktobru gubila oko 1.350 vojnika.
Sada su Rusi blizu zauzimanja strateški važnog grada Kurahova, a izgleda da se spremaju za veću ofanzivu na jugu, u rejonu Zaporožja, zbog čega Ukrajinci ubrzano grade nova odbrambena utvrđenja.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji/MONDO/Nevena Davidović)
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade