Slušaj vest

Zmajev trougao, poznat i kao Đavolje more (na japanskom Ma-no Umi), smešten je u Tihom okeanu, u blizini japanske obale i ostrva Ogasavara, a prostire se na velikom delu Filipinskog mora.

Ova oblast često se naziva pacifičkim pandanom Bermudskog trougla, jer se i ovde beleže neobjašnjivi događaji koji su intrigirali istraživače i mornare kroz vekove.

Bermudski trouga.jpg
Shutterstock Bermudski trouga

Legende o Zmajevom trouglu

Još pre nekoliko hiljada godina, kineski mitovi govorili su o ogromnom zmaju koji živi u ovom moru, vukući brodove u dubine da bi nahranio svoju nezasitu glad. Ove priče, prelivene mistikom, prenosile su se kroz generacije i oblikovale pogled na ovu oblast kao na mesto opasnosti i nepredvidivih sila.

Jedna od najpoznatijih legendi vezuje se za 13. vek, kada je veliki mongolski vođa Kublaj Kan pokušao invaziju na Japan. Prema pričama, u Zmajevom trouglu izgubljeno je čak 40.000 njegovih ljudi, što je bio ogroman gubitak za mongolsku vojsku.

Tokom 19. veka, mornari su prijavljivali neobične fenomene, uključujući i pojavu misteriozne dame na jedrenjacima, što je dodatno podgrevalo misterije o ovom regionu.

Savremeni incidenti

Najpoznatiji incident dogodio se 1952. godine kada je istraživački brod Kaio Maru br. 5, sa posadom od 31 čoveka, nestao bez traga. Posada je istraživala podvodni vulkan Miojin-sho kada su iznenada prestali svi kontakti. Nikada se nisu vratili kući, a njihova sudbina ostala je zagonetka.

Prema knjizi "Zmajev trougao" autora Čarlsa Berlica, od 1952. do 1954. godine japanska vojska izgubila je pet brodova na ovom području, sa ukupno oko 700 ljudi. Kao rezultat toga, japansko Ministarstvo pomorstva i ribarstva proglasilo je Zmajev trougao opasnom zonom sredinom 20. veka.

Naučna objašnjenja

Iako legende govore o mitskim bićima i paranormalnim pojavama, nauka nudi drugačije objašnjenje. Geolozi ukazuju na postojanje velikih naslaga metanskog klatrata na morskom dnu. Ovaj spoj, koji na temperaturama višim od 18 stepeni Celzijusa može naglo osloboditi velike količine gasa, izaziva eksplozije koje mogu potopiti brodove bez ikakvih ostataka ili dokaza.

Ova teorija objašnjava iznenadne i neobjašnjive nestanke brodova u ovom regionu, ali ostavlja prostor za maštu i misterije koje se i dalje vezuju za Zmajev trougao. Kao i u slučaju Bermudskog trougla, prava istina o sudbinama ljudi i brodova izgubljenih u ovom području možda nikada neće biti do kraja otkrivena.

BONUS VIDEO:

Rina.rs MISTERIJA U SRCU SRBIJE: Meštani tvrde da u selu kod Arilja postoje piramide

(Nova S/Mondo/Aleksandra Virijević)