Slušaj vest

Dok su Sirijci ove nedelje slavili širom zemlje, mnogi su započeli očajničku potragu za nestalima koji su nasilno odvedeni tokom diktature Bašara al Asada.

Novinarka CNN-a ušla je u ozloglašeni zatvor Sajdnaj, poznat kao "klanica", dok je veliki broj okupljenih krenuo da traži svoje najmilije koji su nestali za vreme režima Asada.

Dok Asadove palate odišu bogatstvom i luksuzom, njegovi zatvori odraz su strahote koje Sirijci poznaju već pet decenija.

Zloglasni zatvori režima porodice Asad bili su crne rupe u kojima su, još od 1970-ih, nestajali svi koji su smatrani protivnicima.Sajdnaja je bio jedno od najzloglasnijih mesta, poznat kao "klanica", gde je, prema izveštaju Amnesty International-a, između 2011. i 2015. godine obešeno čak 13.000 ljudi.

Nije iznenađenje što su pobunjenici Sajdnaju postavili kao jedan od glavnih ciljeva dok su se munjevito približavali Damasku.

Nakon što su pobunjenici u nedelju svrgnuli Asada, koji je potom pobegao u Rusiju, pojavile su se slike oslobođenih zatvorenika iz Sajdnaje, što je podstaklo mnoge Sirijce da preplave društvene mreže tražeći pomoć u pronalaženju svojih najmilijih. Do ponedeljka, mnogi su sami preuzeli stvar u svoje ruke i pohrlili u zatvor, podstaknuti glasinama da su hiljade još uvek zatočene u dubljim nivoima objekta, u podzemnom delu poznatom kao "crvena sekcija".

Očajnička potraga podstaknuta strahom

Ova glasina da se negde u Sajdnaji nalaze neotkrivene ćelije pune nestalih Sirijaca je u ponedeljak pokrenula mase. Međutim, nije jasno da li taj deo zaista postoji, što produbljuje strah da se mnogi nestali možda nikada neće pronaći.

Organizacija Sirijska civilna odbrana, poznata i kao Beli šlemovi, poslala je specijalne timove u zatvor kako bi pomoću bušilica i čekića prokopavali kroz beton. Pobunjenici su pozivali ljude na tišinu kako bi se eventualni glasovi zatočenika mogli čuti. Međutim, nije pronađen nikakav ulaz.

U izjavi kasnije u ponedeljak, Beli šlemovi su saopštili da nisu pronašli "dokaze o neotkrivenim ćelijama ili skrivenim prostorijama" i pozvali ljude da ne šire dezinformacije.

Udruženje zatvorenika i nestalih u Sajdnaji (ADMSP) je saopštilo da su svi zatvorenici pušteni do nedelje popodne, te da su tvrdnje o zatočenicima u podzemlju "neosnovane".

zatvor u Siriji
CNN/Printscreen 

Međutim, očaj porodica koje su u ponedeljak pretraživale zatvor odražava agoniju višegodišnjeg čekanja bez ikakvih vesti o sudbini njihovih voljenih.

Jedna žena držala je sliku svog brata nestalog pre 12 godina.

"Ima dve ćerke i sina kojeg nikada nije upoznao. Samo želimo da saznamo da li je mrtav ili živ", rekla je.

Povratak kući posle godina zatvora

Neki od nedavno oslobođenih uspeli su da se ponovo ujedine sa porodicama, ali sreća je pomešana sa gorčinom zbog izgubljenih godina.

Suheil Hamavi (61) proveo je više od tri decenije u raznim sirijskim zatvorima, a u ponedeljak se konačno vratio u svoje rodno selo Čeka u severnom Libanu.

"Predivan je osećaj, zaista predivan. Ali tek sada shvatam koliko sam godina propustio", rekao je.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija IZDAJA U REDOVIMA ASADOVE VLADE I RASPAD SIRIJE U REALNOM VREMENU: Analitičari za Kurir otkrivaju ulogu ruskog povlačenja u ovom DRAMATIČNOM preokretu!

(MONDO/CNN)