Slušaj vest

Sneg, susnežica, magla - kada je vreme najgore, ruski vojnici obično kreću u napade. Barem tako nalaže tradicionalna logika: što je ukrajinskim dronovama teže da prate i uđu na bojno polje, veće su šanse da male ruske pešadijske grupe nesmetano stignu do ukrajinskih položaja. Na jugu Kupjanska, upravo u takvom okruženju, deluje bataljon udarnih dronova Ahil, elita među ukrajinskim dronskim jedinicama.

Elitni tim se budi oko šest ujutru. Iako su udaljeni manje od dva kilometra od ruskih položaja, smešteni su u udobnom ukopanom skloništu, opremljenom krevetima na sprat i snažnim gasnim grejačem. "Imaćemo manje-više miran dan", kaže za Kijev Independent Oleksandr, 26-godišnji komandant i navigator, dok otvara svoj laptop u skloništu. "Ali pošto je magla, to znači da će više njihove pešadije moći da prođe, jer trenutno nema puno nadzora sa naše strane. Poslednji put kada smo imali veliki mehanizovani napad, bilo je loše vreme".

Dok se tim budi, situacija se brzo zaoštrava: šest ruskih pešaka primećeno je kako se šunjaju kroz sneg. Oleksandr odmah preuzima komandu, dok Jaroslav "Strilok" priprema dron opremljen granatom, a pilot Vladimir Skuba zauzima poziciju sa kontrolnim naočarima. Cilj je označen, a dronovi kreću prema meti u roku od nekoliko minuta.

Ovaj FPV (First-Person View) tim pripada Udarnom bataljonu dronova Ahil, delu 92. jurišne brigade Ukrajine, jednoj od najefikasnijih dronskih jedinica u zemlji. Prvobitno formirana kao improvizovana izviđačka grupa u maju 2022. pod komandom člana Kijevskog gradskog veća Jurija Fedorenka, jedinica je u februaru 2023. godine postala jedna od prvih službenih udarnih dronskih brigada Ukrajine.

dron (5).jpg
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Tokom sledeće godine, sa sve većom upotrebom dronova na obe strane, Ahilej je stvorio ovu novu vrstu jedinice sa personalizovanim, sistematizovanim pristupom - od obuke stalnog priliva novih regruta do organizovanja rada na bojnom polju. Manje od godinu dana kasnije, jedinica je postala bataljon i sada planira da se proširi na nivo puka. Brza evolucija i širenje najboljih ukrajinskih dronskih jedinica dolazi u haotičnom trenutku: dok se zemlja bori sa ozbiljnim nedostatkom borbeno sposobne pešadije, Moskva nastoji da iskoristi svoju prednost uoči povratka Donalda Trampa na mesto predsednika SAD.

Posle dve godine teških borbi, otkako je oblast oslobođena od ruske okupacije u septembru 2022. godine, ruske snage su značajno napredovale u odbrani Kupjanska, dostižući reku Oskil južno od grada prošlog oktobra. Bilo da se radi o FPV samoubilačkim dronovima ili improviziranim bombašima, dronovi sada često preuzimaju najveći deo zadatka zaustavljanja ruskih napada. U ovom kontekstu, rad vojnika sledeće generacije kao što je Oleksandr i njegov tim je ključan.

dron (3).jpg
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Za razliku od komercijalnih dronova kao što je DJI Mavic, koji se često koriste za izviđanje, FPV dronovi nemaju ugrađene stabilizatore: čak i najmanji trzaj letelice - gore, dole, levo, desno, okolo - rezultat je najsuptilnijih ručnih prilagođavanja pilota. "To je prilično specifičan posao. To je ravnoteža između dovoljne pažljivosti, brzine i manevrisanja kroz prepreke u vazduhu", rekao je Skuba.

Nakon prolaska kroz žbunje, dron se približava neprijatelju. Poslednja sekunda videozapisa sa drona prikazuje vojnika koji, umesto da se bori ili beži, samo pada na tlo leđima okrenut napadaču. Video se zaustavlja u trenutku udara. "Da li je došlo do eksplozije?", retorički pita Oleksandr, čekajući potvrdu pogotka putem video prenisa iz izviđačkog drona. Ali direktan prenos, sa zakašnjenjem od nekoliko sekundi, ne prikazuje eksploziju.

dron (1).jpg
east2west news / WillWest News / Profimedia 

"Strelac, još jedan!", Oleksandr odmah viče prema susednom skloništu. Jedva skidajući naočare pre sledeće misije, Skuba nema vremena za frustraciju; u roku od dva minuta, novi dron leti na istu lokaciju. Ovog puta, nakon sličnog manevrisanja među drvećem, Skuba ponovo zaranja i ovog puta eksploziv detonira. Sada ruski vojnik leži nepomično licem nadole među golim drvećem.

"Raspoloženje se stalno menja, od jednog uspešnog pogotka do sledećeg neuspeha, i tako stalno. To je kao vožnja rolerkosterom. U nekim linijama drveća ima toliko leševa... često se dogodi da letite i ne razlikujete da li je to već mrtvo telo koje tamo leži već neko vreme ili neko samo glumi da je mrtav", rekao je Skuba. Od početne grupe od šest ruskih vojnika, dvojica su poginula u jutarnjoj akciji, dok su ostali uspeli da pobegnu i sklone se. Posle prve misije stiže novi zadatak: ruski vojnici su primećeni u šumi, a dva oklopna vozila, BMP i MT-LB, stoje na raskrsnici. "Prvi mehanizovani napad u ovoj oblasti posle šest nedelja", kaže Oleksandr . Tim se priprema da uništi vozila pre nego što ih Rusi evakuišu.

dron (2).jpg
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Svaki od ovih dronova košta između 300 i 500 dolara: nije jeftino, ali ipak mnogo povoljnije od, na primer, zapadne haubičke granate od 155 mm, koja obično košta deset puta više. Prvi put uvedeni na bojno polje početkom 2023. godine, FPV dronovi su dovedeni do zapanjujućih nivoa upotrebe na obe strane rata. Nakon obećanja predsednika Vladimira Zelenskog krajem 2023. da će proizvesti milion dronova u narednoj godini, Ukrajina je ne samo ispunila, već je i premašila cilj. Navodno, Ukrajina je isporučila preko 1,5 miliona FPV-a 2024. Iako su bespilotne letelice kamikaze u početku korišćene uglavnom za neprijateljska vozila, do sredine 2024. godine vrhunske jedinice poput Ahila su imale dovoljno njih da koriste dva ili više po neprijateljskom vojniku.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "RAKETE KOJE JE BAJDEN ODOBRIO MOŽDA NEĆE MOĆI DA DOSEGNU MOSKVU!" Eksperti tvrde: Ukrajina neće koristiti oružje u punom kapacitetu