Slušaj vest

Trenutno, oko 181.000 vojnika i vojnog osoblja služi u nemačkom Bundesveru - premalo kada se uzme u obzir cilj od 203.000. Za Evu Hogl, koja je skoro pet godina bila poverenica Bundestaga (nemačkog parlamenta) za vojsku, to je problem koji postoji dugi niz godina, ali sada postaje sve ozbiljniji, piše Dojče vele.

U aktualnoj svetskoj situaciji "važnije je nego ikada da imamo potpuno pripremljen Bundesver", rekla je Hogl prilikom predstavljanja godišnjeg izveštaja za 2024. godinu. Iako se situacija sa opremom i naoružanjem poboljšala, broj vojnika je čak blago pao. "Bundesver se smanjuje i stari. Ovaj trend hitno treba zaustaviti i preokrenuti", rekla je Hogl.

Više kandidata, ali i mnogo odustajanja

Da bi regrutovao novo osoblje, Bundesver se ne zaustavlja ni pred čim: postavlja velike reklamne plakate u nemačkim gradovima i prikazuje svakodnevni život vojnika na društvenim mrežama. Ovo je izazvalo veliko interesovanje - broj prijava u 2024. je povećan. Ali mnoge novajlije odustaju. Svaki četvrti napusti Bundesver u prvih šest meseci.

Jedan od razloga visoke stope odustajanja je i želja da se služi u blizini rodnog mesta, objašnjava vojna poverenica. Bundesver to ne može uvek da omogući. Međutim, problemi pogađaju i vojnike koji su duže u službi: ne može se svima ponuditi produženje ugovora ili željena pozicija profesionalnog vojnika, jer jednostavno nema dovoljno mesta. "Gubimo dobre ljude", žali se Hogl. Po pitanju osoblja Bundesver "mora značajno da poveća svoje napore".

Regrutacija bi preopteretila Bundesver

Da li bi ponovno uvođenje vojne obaveze, o kojoj se trenutno raspravlja u Nemačkoj, moglo da reši kadrovski problem? Hogl smatra da nije dobra ideja da se ponovo aktivira univerzalna vojna obaveza, koja je suspendovana 2011. i po kojoj su svi mladići određenog uzrasta morali da služe vojsku. "To bi preopteretilo Bundesver". Za to, kako kaže, "nema dovoljno smeštajnih kapaciteta, nema dovoljno opreme i, što je najvažnije, nema dovoljno instruktora".

profimedia-0763510514.jpg
Foto: Profimedia

Hogl se zalaže za obaveznu "socijalnu godinu" za sve mlade muškarce i žene, koja bi mogla da se služi u Bundesveru ili u socijalnim ustanovama. Pored toga, podržava koncept ministra odbrane Borisa Pistorijusa (SPD), koji se temelji na dobrovoljnosti. Prema ovom planu, bili bi registrovani i mladići i devojke. Na osnovu upitnika koji mladići moraju, a devojke mogu da popune, birao bi se određeni broj odgovarajućih kandidata. Zbog raspada koalicione vlade (tzv. "semafor koalicije") ovaj plan nije sproveden, ali bi ga nova vlada mogla ponovno uzeti u razmatranje.

Bundesver ima premalo svega

Dok je situacija sa regrutacijom osoblja teška, opremljenost Bundesvera se, prema izveštaju poverenice Bundestaga za vojsku, poboljšala. Ovo se odnosi i na ličnu opremu vojnika i na moderna borbena sredstva. Poboljšanja su omogućena zahvaljujući specijalnom posebnom od 100 milijardi evra, koji je Bundesver dobio nakon ruskog napada na Ukrajinu 2022. godine. Ova sredstva su uglavnom korišćena za kupovinu oružja koje je brzo bilo dostupno na tržištu, kao što su borbeni avioni, helikopteri i tenkovi.

Međutim, taj specijalni fond, finansiran zaduživanjem, sada je većim delom potrošen. Prema rečima vojne poverenice, sada je potreban dodatni novac: "Bundesver ima još premalo svega. Još uvijek nedostaje ispravne velike opreme i i rezervnih delova", navodi se u izveštaju. To je delom zbog isporuke vojne opreme Ukrajini.

Potrebna su dodatna ulaganja, između ostalog, u dronove i odbranu dronova. Nedostaci postoje i u oblastima satelitskih sistema i PVO, kao i u digitalizaciji.

Problemi navedeni u izveštaju od 183 stranice

U izveštaju vojne poverenice na 183 stranice su nabrojani mnogi problemi koje treba otkloniti - na primer, barake sa prostorijama zahvaćenim buđom.

"Imamo barake u kojima kao da se decenijama ništa nije promenilo", žali se Hogl. Dodatna sredstva sada prvenstveno treba ulagati u zapošljavanje osoblja i unapređenje infrastrukture, a ne samo u nabavku oružja.

S obzirom na to da više nije izvesno da li su SAD i dalje pouzdan partner NATO-a, jačanje Bundesvera igra važnu ulogu u pregovorima CDU/CSU i SPD o formiranju nove nemačke vlade. Kako bi se obezbedila finansijska sredstva za buduće troškove odbrane, predlaže se izuzeće od pravila o limitima zaduživanja ("dužničke kočnice").

Kao vojna poverenica, Eva Hogl nadzire poštovanje osnovnih prava vojnika. Istražuje pritužbe i nenajavljeno posećuje vojne jedinice. Vojnici joj se mogu obratiti direktno, bez posredovanja pretpostavljenih. Oni rado koriste ovo pravo: 2024. vojna poverenica je u svojoj berlinskoj kancelariji primila 2.467 ličnih peticija.

BONUS VIDEO:

23:12
"NEMAČKA NIKAD NIJE UNIŠTILA MARKU, MOŽE DA JE VRATI U DANU" Kakve će posledice po Srbiju i Evropu imati pad Šolcovog kabineta? Izvor: Kurir televizija

(DW/Mondo)