Izraelski premijer Benjamin Netanjahu počinje u četvrtak četvorodnevnu posetu Mađarskoj, prkoseći nalogu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) za njegovo hapšenje pod optužbom za ratne zločine u Gazi.
Kao jedna od država osnivača MKS-a, Mađarska je teoretski obavezna da uhapsi i izruči svakoga za koga se izda sudski nalog, ali je mađarski premijer Viktor Orban, kada je uputio poziv Netanjahuu, jasno stavio do znanja da Mađarska ne namerava da se povinuje presudi.
Izraelski premijer, koji se kod kuće bori sa političkim previranjima usred istrage o navodnim vezama trojice njegovih pomoćnika sa Katarom, trebalo bi da se sastane sa Orbanom pre konferencije za novinare oko 12:00 po srednjeevropskom vremenu.
Netanjahu je odbacio optužbe protiv svojih saradnika, nazivajući ih "lažnim vestima", a katarski zvaničnik je odbacio optužbe, nazivajući ih delom "klevetničke kampanje" protiv Katara. U Budimpešti, radnici postavljaju binu u Budimskom zamku, gde se očekuje da će Orban u četvrtak ujutru zvanično dočekati Netanjahua uz vojne počasti. Bezbednosne snage raspoređene su u blizini hotela u centru Budimpešte gde će Netanijahu odsesti.
Ovo će biti tek druga Netanjahuova poseta inostranstvu otkako je MKS u novembru prošle godine izdao nalog za hapšenje. Detalji njegovog programa su ograničeni, osim poznate informacije o poseti spomeniku Holokausta. Izraelski premijer je u februaru posetio Vašington gde se sastao sa bliskim saveznikom, predsednikom SAD Donaldom Trampom. Ni Izrael ni Sjedinjene Države nisu članovi MKS.
Orban je pozvao Netanjahua u posetu dan nakon što je MKS izdao nalog za njegovo hapšenje zbog ratnih zločina u Gazi. Od tada, više od 50.000 Palestinaca je ubijeno u izraelskoj vojnoj kampanji, a pojas Gaze je razoren, što je izazvalo proteste širom sveta i navelo Južnu Afriku da podnese poseban pravni slučaj pred Međunarodnim sudom pravde, odvojenim pravosudnim telom MKS-a, optužujući Izrael za genocid.
Izrael je odbacio sve optužbe, tvrdeći da su politički motivisane i podstaknute antisemitizmom. Izraelske vlasti tvrde da je Međunarodni krivični sud izgubio svaki legitimitet raspisivanjem poternice protiv demokratski izabranog lidera jedne zemlje, koji se poziva na pravo na samoodbranu.
I Orban je, kao i Netanjahu, osudio odluku suda, nazvavši izdavanje naloga za hapšenje "drskim, ciničnim i potpuno neprihvatljivim". MKS je u saopštenju naveo da su države članice u zakonskoj obavezi da sprovode presude suda i naglasio da nije na državama da utvrđuju ispravnost pravnih odluka suda.
BONUS VIDEO: