Predsednik Donald Tramp upravo je preuzeo najveći politički rizik sa američkom ekonomijom od bilo kog modernog predsednika.
Predsednici obično čine sve što mogu da ne uzdrmaju ekonomiju zemlje i globalnu stabilnost - naročito kada je stopa nezaposlenosti niska, privredni rast stabilan, kao što je bio slučaj kada je preuzeo vlast od Džoa Bajdena, prenosi u analizi najnovije odluke CNN .
Međutim, svojom zapanjujućom odlukom da uvede nove tarife na gotovo sve uvozne proizvode iz 185 zemalja, Tramp je prouzrokovao neverovatan šok koji se suprotstavlja savetima skoro svih ekonomskih stručnjaka i lekcijama iz nekih od najmračnijih trenutaka istorije.
On se oslonio na svoje doživotno uverenje u mističnu moć povećanja konkurentnosti domaće proizvodnje kroz poskupljenje uvoznih proizvoda. Bez obzira na to što trgovinski ratovi obično loše završavaju i što su tarife više obeležje 19. nego 21. veka.
Na nadrealnom obraćanju u Ruzinoj bašti Bele kuće u sredu, Tramp se držao za veliki plakat sa novim tarifnim stopama dok ga je vetar ljuljao. Svet je tada video nesputanog predsednika u njegovom omiljenom reflektoru pažnje, kako stavlja ekonomsku sudbinu milijardi ljudi na kocku u političkoj igri bez presedana.
Najveće političko iznenađenje - Tramp nanosi štetu Amerikancima
Tramp je pobedio na izborima pre pet meseci delom i zbog toga što su birači bili frustrirani visokim cenama namirnica i stanovanja, nakon inflacije koja je pogodila zemlju usled pandemije COVID-19 i prekomerne potrošnje tokom Bajdenove administracije. Demokratska kandidatkinja Kamala Haris nije imala dobre odgovore na pitanje kako bi snizila cene. Ali Tramp je uspeo da projektuje imidž solidarnosti sa radničkom klasom tako što je radio na fritezama u Mekdonaldsu u Pensilvaniji.
Ipak, sada se odlučio za politiku koja će učiniti gotovo sve proizvode skupljima - od brze hrane, preko elektronike i automobila, do novih domova. Najteži udarac osetiće siromašniji građani i oni sa fiksnim primanjima, dok će bogati, uključujući Trampove prijatelje, proći bolje.
Za vikend je u intervjuu za NBC rekao da ga "uopšte ne zanima" ako cene automobila skoče. Njegov novi trgovinski eksperiment pokazuje da to zaista i misli. To je neverovatan politički potez za milijardera koji predvodi kabinet sastavljen od drugih bogataša i milionera.
Inostrani odgovor - odmazda je neizbežna
Niko ne može tačno da predvidi kako će se ovaj potez završiti. Ako se uvedu sve tarife i ne bude izuzetaka - što se ne može isključiti s obzirom na Trampovu sklonost da menja mišljenje - svet će se suočiti sa punim trgovinskim ratom.
I strane vlade imaju svoje političke kalkulacije i pod velikim su pritiskom da odgovore na američke tarife. Australijski premijer Entoni Albanizi izjavio je:
"Ovo nije čin prijatelja - Odmazda drugih zemalja mogla bi da izazove eskalaciju, a Tramp - koji uvek želi da ima poslednju reč - mogao bi da se oseti primoranim da odgovori".
Predsednik nije objasnio zašto je pametno započeti trgovinski rat sa siromašnim nacijama poput Kambodže, kojoj je nametnuta tarifa od 49 odsto, ili zašto bi trebalo otežati život zemljama u razvoju u Africi. Takođe, da li zaista planira ekonomski obračun s pingvinima? Na spisku tarifa Bele kuće našla su se i daleka ostrva Herd i Mekdonald u Antarktiku, koja su pogođena tarifom od 10 odsto - iako su uglavnom nenaseljena i predstavljaju utočište za morske ptice.
Rizik bez kratkoročne političke dobiti
Još jedan veliki politički rizik je to što Trampov potez briše globalni sistem slobodne trgovine koji su SAD gradile decenijama, a male su šanse da će se kratkoročno politički isplatiti.
Mnogi analitičari smatraju da je fantazija verovati da će proizvođači masovno prebaciti fabrike u SAD kao što Tramp obećava. Čak i ako bi to učinili, teško da bi se to dogodilo tokom njegovog mandata, a kamoli tokom trećeg, o kojem nagoveštava uprkos ustavnim ograničenjima.
Iako će tarife doneti stotine milijardi dolara američkoj blagajni, ostaje pitanje da li će glasači poverovati u Trampov argument da će im biti nadoknađeni povećani troškovi, što je, u suštini, novi porez kroz planirane poreske olakšice. Sve ukazuje na to da će te olakšice uglavnom koristiti najbogatijima.
Trampova politička sudbina visi o konc
"Ovo je jedan od najvažnijih dana u američkoj istoriji. Ovo je naša deklaracija ekonomske nezavisnosti", rekao je Tramp u sredu.
Njegova hiperbola bi mu se mogla obiti o glavu.
Međutim, Tramp i dalje ima vojsku vernih glasača koji dele njegov prezir prema ekspertima i establišment ekonomistima. Njegova retorika o tome kako „svet stalno iskorišćava Ameriku“ pomogla mu je da pobedi na dva izbora.
Ako njegov eksperiment uspe i donese prosperitet osiromašenim delovima zemlje, biće slavljen kao vizionar. Ali ako izazove recesiju, otvoriće vrata demokratama da preuzmu vlast.
Demokratska šansa ako ekonomija posrne
Ekonomija je mnogo složenija od taktičkih fudbalskih poteza, ali će se posledice Trampovih tarifa brzo osetiti. Ako cene porastu, a inflacija se ponovo zahukta, potrošači bi mogli da smanje kupovinu, što bi usporilo privredni rast i možda izazvalo recesiju, što bi demokratama dalo ogroman politički poklon.
Snimci iz Ruzine bašte postaće osnova za hiljade predizbornih reklama u kampanjama za izbore 2026. i 2028. godine. Demokratski lider u Senatu, Čak Šumer, odmah je kritikovao odluku:
"Ovo je ogroman porez na američke porodice, samo da bi milijarderi dobili poreske olakšice".
Neki republikanci mogli bi se složiti. Četiri senatora iz njihove stranke pridružila su se demokratama u glasanju protiv tarifa na Kanadu.
Ali bilo da zemlja ide ka ekonomskoj katastrofi ili novoj zlatnoj eri, svi Amerikanci, i cela njegova stranka, idu s njim.
BONUS VIDEO:
(Bizportal/Mondo)