• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CSI tornado

Naučnici na terenu prikupljaju podatke o rezmerama štete koji je načinio tornado u Alalbami a rezultat će biti meteorološka autopsija, jedne od najvećih meteoroloških katastrofa u SAD.

Naučnici koji su stigli na mesto u Alabami kuda je u sredu protutnjao tornado, podsećaju pomalo na detektive na mestu zločina, razgovaraju sa svedocima i preživelima, pregledaju snimke bezbednosnih kamera i amatera, mere i beleže podatke.

Rezultat će biti meteorološka autopsija, odnosno izveštaj o jednoj od najvećih meteoroloških katastrofa u SAD.

Prvi prioritet je da se otkriju žrtve, zbrinu povređeni i obnovi infrastruktura. Ali uz to, želimo da otkrijemo i prikupimo što je moguće više podataka, izjavio je Džon Snou, dekan fakulteta za atmosferske i geografske nauke Univerziteta Oklahoma.

Prema njegovim rečima, istraživači moraju da stignu na mesto katastrofe što pre, u roku od nekoliko dana, kako bi naučni dokazi bili što svežiji, piše Asošijeted pres.

Sa potvrđenim brojem od 318 žrtava, tornado od 27. aprila bio je najsmrtonosniji od 1932. godine, kada je Alabama, takođe, bila žestoko pogođena.

Dok snimaju štetu sa zemlje i iz vazduha, istraživači postavljaju pitanja o uništenim zgradama. Da li su bile od cigle, ili od drveta? Da li su bile na jednom ili više betonskih blokova? Koji je bio tip krova?

Odgovori na ta pitanja mogu pomoći u otkrivanju koliko je tornado bio jak. Privremeni objekti bili bi u potpunosti uništeni vetrom od 180 do 220 kilometara na sat, ali čvrsta kuća može da izdrži i jači vetar.



U Taskalusi, gradiću u Alabami koji je najviše stradao, nevreme je iščupalo iz korena hrastove i borove, a korenje je ostavilo za sobom rupe veličine omanjeg bazena.

Sa obimnim zadatkom da iz mnoštva detalja rekonstruišu snagu tornada, naučnici su pozvali i neke svoje kolege meteorologe koji su već u penziji, u nadi da će njihovo iskustvo od pre 30 ili 40 godina da im pomogne.

Procena štete postaje sve komplikovanija što se naučnici kreću više duž putanje tornada, pošto kada se objekti sruše, kovitlac pokupi šut sa sobom, pa se pretvara u pokretnu mašinu za mlevenje, koja se sruči na sve na šta naiđe.

Istraživači, takođe, nastoje da odrede da li je oluja koja je pogodila Taskalusu i ostala mesta bila jedan tornado koji je prošao Alabamom, ili više od jednog.

Ako je bio jedan, bio bi to jedan od najdužih ikada registrovanih, koji bi se mogao uporediti sa onim iz 1925. godine koji je imao putanju od 350 km.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image