Slušaj vest

Odlaganje carina američkog predsednika Donalda Trampa izazvalo je rast globalnih tržišta u sredu. Bela kuća je istovremeno saopštila da je u kontaktu sa desetinama zemalja radi postizanja trgovinskih sporazuma. Ali jedna zemlja je iznenađujuće izostala iz ovih aktivnosti - Kina.

Dok je ostatak sveta dobio 90-dnevno odlaganje, Tramp je povećao carine na kinesku robu, najavljujući dodatnih 145% na sve kineske proizvode koji ulaze u SAD. Kao odgovor, Peking je uzvratio strateškim američkim industrijama ograničavanjem uvoza američkih filmova, nakon što je već podigao svoje carine na 84%.

Trgovinski rat između dve najveće svetske ekonomske sile se ubrzano razvija, pri čemu obe strane čekaju da druga prva popusti. Dva visoka zvaničnika Bele kuće rekla su za CNN da SAD neće biti prve koje će kontaktirati Kinu.

Tramp je poručio svojim saradnicima da Kina mora da učini prvi korak jer Bela kuća veruje da je Peking odlučio da uzvrati i dodatno eskalira trgovinski sukob. Taj stav je prenošen Pekingu oko dva meseca, a Trampovi pomoćnici su jasno stavili do znanja kineskim zvaničnicima da predsednik Si Đinping treba da zatraži sastanak sa Trampom.

Peking je više puta odbijao telefonski razgovor

Međutim, Peking je više puta odbijao da dogovori telefonski razgovor na nivou najviših lidera, navode izvori upoznati sa zvaničnim komunikacijama. Trampov instinkt za sklapanje ugovora mogao bi ponovo da dođe do izražaja i da prevaziđe njegovu sklonost da prekine veze, smatraju analitičari. Ali sveobuhvatni dogovor o okončanju trgovinskog sukoba između SAD i Kine nikada nije bio dalje.

Trampov savetnik Kevin Haset rekao je da Tramp odlučuje kada će pregovori početi. Ali jasno je da Bela kuća sada očekuje potez kineske strane. Peking se ne slaže sa takvim tumačenjem. Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da su otvoreni za dijalog, ali uz međusobno poštovanje i ravnopravnost, a ako SAD odluče da izvrše pritisak, Kina će uzvratiti srazmerno.

U međuvremenu, Bela kuća traži saveznike među azijskim zemljama poput Japana, Južne Koreje i Vijetnama. Kanal za potencijalni razgovor između Sija i Trampa je možda pripremljen, ali ključ je da se izbegne izlaganje Sija neprijatnoj situaciji.

Analitičari podsećaju na slučaj ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, koji je bio izložen pritisku tokom sastanka sa Trampom. Kineski lideri žele da izbegnu takav scenario i traže čvrste uslove pre sastanka. Si želi da bude siguran da je sastanak unapred definisan i bez iznenađenja.

Kina pokušava da kontaktira Trampa preko poslovnih ljudi

Nekoliko izvora tvrdi da Kina pokušava da kontaktira Trampa preko poslovnih ljudi. Kada je kineski potpredsednik Han Dženg nedavno posetio Vašington, sastao se sa Ilonom Maskom. Vlasnik Tesle ima značajne poslovne interese u Kini. Kineski zvaničnici su se nadali da će uspostaviti direktnu komunikaciju sa novom administracijom preko Maska, ali ti pokušaji do sada nisu urodili plodom.

Kina je takođe razmotrila ograničavanje poslovanja velikih američkih kompanija kao što su Apple, Tesla, Caterpillar i Starbucks na svom tržištu. Međutim, ideja je napuštena zbog straha od reakcije kineskih potrošača i rizika po unutrašnje političke veze Komunističke partije. Uprkos tome, Peking nastavlja da traži načine da uzvrati SAD koji ne uključuju samo podizanje carina. Jedna opcija uključuje preusmeravanje kupovine soje i poljoprivrednih proizvoda iz SAD u Brazil. Kina je već koristila ovu taktiku tokom prvog trgovinskog rata tokom Trampovog prvog mandata.

Postavlja se pitanje koliko su obe zemlje spremne da trpe ekonomske posledice ove konfrontacije. Kina je već zabranila izvoz nekoliko retkih metala potrebnih za proizvodnju tehnoloških komponenti. Zabrana izvoza svih takvih sirovina ili prodaja državnih obveznica SAD bila bi ozbiljan potez eskalacije.

Prema rečima jednog bivšeg američkog zvaničnika, takva mera bi bila ekonomski čin rata. Ko ima veću moć u ovom sukobu zavisi od perspektive. Piter Navaro smatra da Kina nema prostora za dalju eskalaciju. Ali drugi analitičari smatraju da je ovo pogrešna procena moći autoritarnog režima koji kontroliše sve aspekte ekonomije.

Kina nije ispunila svoja obećanja da će kupovati američke proizvode

Za Si Đinpinga se kaže da je u jačoj poziciji jer je konsolidovao političku moć i može da ubedi narod da izdrži ekonomske posledice. Dok Tramp vodi trgovinski rat, Si gradi snagu u oblastima kao što su veštačka inteligencija, napredna proizvodnja i vojna moć. Posebnu pažnju posvećuje Tajvanu, koji smatra ključnom teritorijom.

Tramp je tokom svog mandata često izražavao nezadovoljstvo trgovinskim sporazumima sa Kinom i smatrao ih nedovoljno efikasnim. Iako su on i Si jednom imali srdačne susrete, uključujući posete Mar-a-Lagu i Pekingu, odnosi su zahladneli u kasnijim godinama.

Tramp je optužio kineske vlasti da nisu ispunile obećanja o kupovini velikih količina američke robe, posebno poljoprivrednih. Kina je tvrdila da je pandemija razlog što nisu mogli da ispune ugovorene obaveze. Tramp je sada spreman da ponovo pregovara o sveobuhvatnijem sporazumu koji bi uključivao i investicije i kupovinu američkih proizvoda.

BONUS VIDEO:

05:26
KOJU ODLUKU ĆE TRAMP DONETI NAKON 90 DANA OD ODLAGANJA CARINA? Izvor: Kurir televizija

 (Index.hr/MONDO)