I pre izbijanja skandala koji je od nje stvorio najomraženiju ženu u Britaniji prošle nedelje, svako ko je ikada, barem površno, poznavao Rebeku Bruks, imao je šta da kaže o njoj.

"Bezbroj puta sam na večerama u Londonu doživela da kolege iz britanskih medija, često nevezano uz prethodnu temu, tišim tonom glasa postavljaju pitanje: ‚"Poznaješ li Rebeku?" Ni tada, a posebno ne sada nije potrebno objašnjavati koju Rebeku. Na britanskoj medijskoj sceni samo je jedna Rebeka", piše novinar "Jutarnjeg lista"

Baš poput zvučnog imena, puno je toga što upada u oči kod te Britanke (43). Njena kosa je vatreno crvena, divlja, moćna, idealno pristaje njenoj reputaciji šarmantne, ali opasne žene. Njen krug prijatelja pomno je biran i menjan na način koji joj koristi, a time koristi i korporaciji za koju radi. Jer, ako je Rebeka Bruks ikome lojalna, to je Rupert Mardok, koji je juče stigao u London.

Prošlo je više od 20 godina otkako je kao mlada sekretarica sedela u redakciji tabloida "News of the World" i polako, ali odlučno osiguravala svoj put prema šefovoj naklonosti.

Osim nesvakidašenje ambicije, Mardok i Rebeka imaju još nešto zajedničko: za oboje je "News of the World" predstavljao početak - za Ruperta vladavine medijima, a za Rebeku veze s Rupertom. Veza je to koja ne prestaje da intrigira.

"Mardok obožava Rebeku. Voli je kao ćerku. Ona ima toliku količinu ambicije koja je dovoljna da bi zadivila Mardoka", rekla je osoba bliska Rebeki Bruks. Njena ambicija upala je u oči i tadašnjem uredniku Pirsu Morganu koji joj je osigurao napredak u karijeri vrtoglavom brzinom.

Kada je postala zamenica urednika "The Sun", imala je samo 29 godina. Posle uređivanja "News of the World" vratila se u "The Sun", ovaj put kao glavna urednica.

Umesto odgovora na pitanje kakva je Rebeka Bruks, novinarka koja radi za jedan od medija "News Internationala" kratko kaže:

"Ona je prva i jedina žena koja je uređivala The Sun". Svako ko je ikad imao priliku da doživi redakciju "The Suna", zna o čemu priča. Ta izuzetno "frajerska" radna okolina, koja se vrti oko slike nage žene na trećoj stranici, sve je samo ne mesto kojim može upravljati žena.

Osim ako se ne radi o Rebeki Bruks. Vrlo je brzo postrojila redakciju onako kako joj je odgovaralo. Tadašnje kolege danas se prisećaju da su prema njoj osećali veliko strahopoštovanje. "Više smo je se bojali, nego što smo je voleli", prokomentarisao je jedan od njih.

Kada je grupa feministkinja tražila gašenje Sanove "Page 3 girl" (Devojke s treće stranice), Rebeka Bruks je tvrdoglavo osigurala da te nedelje gola devojka bude Rebeka iz Vepinga, njena imenjakinja iz dela grada u kom se nalazi redakcija "The Sun".

Kada je kao sekretarica sa željom da postane novinarka doznala da njen urednik voli jahanje, naučila je da jaše. Budući da je jedan drugi urednik voleo golf, naučila je da igra golf. Kada je doznala da Mardokovi vole jedrenje, nepotrebno je reći što joj je postalo omiljen hobi.

Kreativnost koju je Rebeka Bruks koristila kako bi Mardokovim naslovima osigurala ekskluzive nije imala kraja. U svojoj knjizi “The Insider” Pirs Morgan se priseća trenutka kada se pripremala za intervju s Džejmsom Hjuitom, bivšim ljubavnikom Lejdi Dajane. U hotelskoj sobi u kojoj se odvijao intervju na svakom su koraku, u vazama i fijokama, bili uređaji za prisluškivanje. Bruks ništa nije prepuštala slučaju.

Kada je saznala da će ih "The Sunday Times" preteći s pričom biografije princa Čarlsa, obukla se u čistačicu i ukrala tek odštampani primerak. Sledeći dan "News of the World" imao je svoju ekskluzivu.



Bruks se 2005. našla iza rešetaka jer je pretukla tadašnjeg supruga. Rupert Mardok joj je, kako se priča, poslao "potpisanu toaletu" kako bi bila u svom najboljem izdanju kada izađe.
Sledeće jutro našla se na poslu i svoju priču, koju bi drugi mogli doživljavati kao ličnu sramotu, stavila na stranice tabloida.

"Koristila je dobitnu kombinaciju šarma, drskosti, smelosti i upornosti da napreduje u brutalnom svetu britanskih tabloida gde dominiraju muškarci", piše "New York Times".

Izborila se do samog vrha kada je nju, pre dve godine, Mardok postavio za direktorku "News Internationala", britanskog ogranka "News Corporationa". Uskoro je, uz Rupertovog sina Džejmsa Mardoka, postala čelna osoba medijske kuće koja upravlja nekim od najvažnijih novina u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Krug prijatelja Rebeke Bruks toliko je impresivan da je za Ruperta ona postala svojevrstan posrednik u komunikaciji s važnim Britancima. Ako Mardok želi da se sretne s nekim britanskim političarem, Rebeka će organizovati susret. Baš kao što je organizovala susret Dejvida Kamerona i Mardoka uoči parlamentarnih izbora.

Susret je to koji je, indirektno, osigurao naslovnicu "The Sun": "Braun je klovn". Bilo je jasno da se posle više godina podrške laburistima kormilo "News Corporationa" okreće nadesno.

Pre nekoliko decenija "The Sun" se hvalio da je odgovoran za rezultate na izborima. "Sun je taj koji je pobedio", stajalo je na naslovnici.

Ova hiperbola možda i nije bila daleko od istine ni ovaj put.

Odnos Rebeke Bruks i Dejvida Kamerona toliko je blizak da bi Kamerona, u malo verovatnom, vrlo crnom scenariju, mogao stajati karijere.

Javnost traži ostavku Rebeke Bruks. Rupert Mardok je istrajan u podršci svojoj urednici. Javnost traži od Kamerona da se izvini zato što je zaposlio Endija Koulsona na mestu direktora komunikacija.

Dejvid Kameron to odbija, ostajući odan svom prijatelju i bivšem saradniku.

Ali, ako se dokaže da su čvrste lojalnosti prouzrokovane strahom od otkrivanja istine, neizvesna je sudbina Rebeke Bruks, Džejmsa Mardoka, Endija Koulsona, Ruperta Mardoka i, da, Dejvida Kamerona.

Ovih je dana kladioničarska kuća "Ladbrokes" u svoj program uvrstila verovatnost da će Dejvid Kameron dati ostavku. Od afere prljavog novinarstva slučaj "News of the World" postao je nova verzija Votergejta.

"Rebeka Bruks će te proganjati do kraja života", upozorio je bivši britanski premijer Toni Bler političara laburističke stranke Toma Vatsona.

Naime, Vatson, koji se prošle nedelje pokazao jednim od najžustrijih boraca za kažnjavanje počinitelja afere prisluškivanja, tvrdi da ga je Toni Bler sprečio da otkrije aferu.

Čini se da "fina veza" između britanskih političara i Ruperta Mardoka koju je prošle nedelje priznao Dejvid Kameron, nije novost.

Malo ko veruje da Rebeka Bruks zaista nije znala za praksu prisluškivanja telefona. Poznajući njen karakter, tvrde mnogi, to je nešto što bi, čak potsticala.

Mediji, političari, javnost - svi tvrde da ona mora da ode. Ali, u kratkom obraćanju medijima Rupert je bio jasan: Rebeka ostaje!

Postoje neke stvari koje su, očigledno, važnije od posla. Ili? Poznavajući Rebeku Bruks, gotovo sam sigurna da je zapretila Mardoku ‘ako me žrtvuješ, u velikom si problemu’ , rekao je za "Večernji" izvor koji je blizak Bruks.

Ako se to zaista dogodilo, Mardok je znao da se ne radi samo o praznim rečima, piše "Jutarnji".

(MONDO)