• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko je harao gradove ostaje bez socijale?

Za nemire se pretežno krive mladi marginalizovani ljudi, ali kada se pogleda ko je uhapšen vidi se da je mnogo šira lepeza učesnika u nezapamćenim neredima. Danas je mirnije ali 50 puta veća prodaja bejzbol palica pokazuje da se građani ne osećaju bezbedno.

Nakon četvrte noći nereda i pljački u kojima su do sada stradale četiri osobe, a uhapšeno više od 1.100 ljudi, dan na ulicama britanskih gradova protiče relativno mirno.

Onlajn peticija, da se pljačkašima i učesnicima nereda širom Velike Britanije ukine socijalna pomoć, sve je bliže parlamentarnoj brojci od 100.000.

Peticiju, objavljenu na vebsajtu britanske vlade, potpisalo je više od 78.000 ljudi, a posećenost te internet stranice je bila toliko velika da je sajt pao zbog preopterećenosti.

Ukoliko peticiju potpiše 100.000 ljudi, u parlamentu će biti pokrenut proces koji može da se završi glasanjem poslanika o tom predlogu.

"Nijedan poreski obveznik ne bi trebalo da doprinosi onima koji su uništavali imovinu, krali od svoje zajednice i zanemarivali zemlju koja im je to pružala", navedeno je u peticiji.

Britanski premijer Dejvid Kameron je ranije pozvao poslanike da prekinu letnju pauzu kako bi razmotrili situaciju u zemlji, pošto su se nasilni protesti iz Londona proširili i na druge gradove u centralnoj Engleskoj.

Širom Britanije danas nije bilo izgreda pa su najzaposleniji bili ne policajci već tužioci i sudije.

Pred lice prave izvedeno je na stotine izgrednika a već su stigla prva upozorenja da kazneni sistem nema gde da smesti toliki broj novopridošlih.

S druge strane, mirni građani su ogorčeni blagim, kako kažu, kaznama za one koji su razbijali i palili po ulicama Engleske.

Kazne od deset ili šesnaest nedelja u zatvoru ili češće popravnom domu, koliko su dobili neki izgrednici u Mančesteru, čini im se neopravdano malo za materijalnu štetu koja je napravljena.

Kako piše britanski Gardijan, na pitanje ko su izgrednici nema jednostavnog odgovora, budući da su među njima pripadnici različitih rasnih grupa, i zaposeni i nezaposleni, osobe ženskog i muškog pola, od tinejdžera do 40-godišnjaka, a ne samo mladi ljudi iz siromašnih četvrti nezadovoljni svojim društvenim položajem.

Samo u Londonu, iz čijeg su dela Totenhema nemiri i krenuli da se šire najpre na celu prestonicu, a potom i na druge gradove, uhapšeno je 770 osoba, a optužnice su već pokrenute protiv njih 105.

Prema pojedinim izveštajima, najmanje 40 privedenih već danas je izvedeno pred sud, jer vlasti žele što pre da reše ove slučajeve.



Tajms piše da je za nasilje, između ostalih, optužen i izvesni Ficroj Tomas, star 43 godine, glavni kuvar u jednom restoranu organske hrane, jer je polupao izlog restorana Nando u južnom Londonu, koji je specijalizovan za začinjena jela od piletine.

Među izgrednicima su se našli i 20-godišnji student sa univerziteta u Eseksu, vozac viljuškara, jedna zaposlena 19-godišnjakinja i mnogi drugi koji odstupaju od obrasca mladih marginalizovanih Britanaca.

Dok debata oko toga ko i šta stoji iza nereda u Britaniji postaje sve složenija, nasilje i pljačke odnele su juče prvu žrtvu, kada je ranjen jedan 26-godišnji mladić.

O ovom slučaju vodi se istraga, a za sada okolnosti pod kojima je mladić stradao nisu razjašnjene.

Za sada ostaje nerazjašnjena i smrt trojice muslimana, koji su noćas pregaženi u Birmingemu, pošto su, kako se pretpostavlja, izašli iz džamije i krenuli u patrolu kako bi zaštitili svoju zajednicu od nasilja.

U nastojanju da povrati mir na ulice, britanski premijer Dejvid Kameron održao je danas još jedan sastanak sa vladinim kriznim odborom KOBRA, nakon kojeg je izjavio da je "neophodno da uzvratimo udarac, a to sada i činimo".

Kameron je poručio Britancima da država neće dozvoliti da strah vlada ulicama njenih gradova i da je policiji odobreno da, u slučaju potrebe, protiv izgrednika koristi i vodene topove, gumene metke i sve druge neophodne mere.

Građani kao da ne veruju u toliku moć policije, pokazuje podatak da je prodaja bejzbol palica u Britaniji a preko interneta, porasla 50 puta.

Kako prenosi internet sajt Didžital spaj, jedan od razloga je i dat u komentaru jednog šitaoca.

"Bejzbol palica je idealno oružje kojim možete da zaštitite svoju imovinu i oterate huligane. Preporučujem da kupite i rukavice bez prstiju radi boljeg i jačeg zamaha palicom".

Neredi u Engleskoj su prvo izbili u severnim delu Londona 6. avgusta, da bi se zatim proširili na Liverpul, Birmingem, Bristol i još neke gradove.

(MONDO/agencija)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image