Američke obaveštajne službe upozoravaju da ruski predsednik Vladimir Putin i dalje ima za cilj da zauzme celu Ukrajinu, ali i da povrati delove Evrope koji su nekada pripadali Sovjetskom Savezu, uprkos tome što su mirovni pregovori u toku.
Prema navodima šest izvora upoznatih sa američkim obaveštajnim podacima, Putinovi ratni ciljevi ostaju nepromenjeni, što je u suprotnosti sa porukama američkog predsednika Donalda Trampa i njegovih pregovarača, koji tvrde da ruski lider želi okončanje sukoba, piše Rojters.
Obaveštajni izveštaji u suprotnosti sa izjavama Trampa i Putina
Najnoviji obaveštajni izveštaji, od kojih poslednji datira sa kraja septembra, protivreče i izjavama Vladimira Putina, koji negira da predstavlja bezbednosnu pretnju Evropi. Procene američkih obaveštajnih službi dosledne su još od početka ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine i podudaraju se sa stavovima evropskih lidera.
Evropski zvaničnici, uključujući predstavnike Poljske i baltičkih država, smatraju da Putin teži potpunoj kontroli Ukrajine, ali i teritorija bivših članica sovjetskog bloka, uključujući i pojedine članice NATO saveza.
"Obaveštajni podaci su oduvek ukazivali na to da Putin želi više“, izjavio je za Reuters demokratski kongresmen Majk Kvigli, član Odbora za obaveštajne poslove Predstavničkog doma. "Evropljani su u to uvereni. Poljaci su apsolutno sigurni u to. Baltičke zemlje smatraju da bi mogle biti prve na udaru.“
Rusija kontroliše petinu Ukrajine, Tramp tvrdi da je mir blizu
Rusija trenutno kontroliše oko 20 odsto teritorije Ukrajine. Putin četiri anektirane oblasti - Lugansk, Donjeck, Zaporožje i Herson, kao i Krim, smatra delom Ruske Federacije.
U okviru predloženog mirovnog sporazuma, Tramp vrši pritisak na Kijev da povuče svoje snage iz manjeg dela Donjecke oblasti koji je još pod kontrolom ukrajinske vojske, što ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i većina građana Ukrajine odbijaju.
Iz Bele kuće, međutim, poručuju da je postignut značajan napredak. Neimenovani američki zvaničnik naveo je da je „predsednikov tim ostvario ogroman pomak u pravcu okončanja rata“, dok je sam Tramp izjavio da je mirovni sporazum "bliži nego ikada".
Direktor Nacionalne obaveštajne službe SAD, CIA, kao i ruska ambasada, nisu komentarisali ove navode.
Pregovori i dalje bez ključnog dogovora
Trampovi pregovarači, njegov zet Džared Kušner i prijatelj, milijarder iz oblasti nekretnina Stiv Vitkof, već nedeljama vode razgovore o mirovnom planu koji sadrži 20 tačaka, zajedno sa ukrajinskim, ruskim i evropskim zvaničnicima.
Kušner i Vitkof sastali su se u Majamiju sa ukrajinskim pregovaračima, dok bi tokom vikenda trebalo da razgovaraju i sa ruskim predstavnicima.
Na sastancima održanim u Berlinu postignut je širok konsenzus o snažnim bezbednosnim garancijama za Ukrajinu, koje bi podržale Sjedinjene Američke Države. Prema diplomatskim izvorima, te garancije podrazumevaju raspoređivanje pretežno evropskih snaga u Ukrajini i susednim državama, dalje od linije fronta, uz američku obaveštajnu podršku i vazdušne patrole iznad Ukrajine.
Ipak, ključne razlike ostaju. Jedan od predloga predviđa ograničavanje ukrajinske vojske na 800.000 pripadnika, dok Rusija zahteva znatno manji broj, na šta su američki pregovarači, prema navodima izvora, spremni da razmotre.
Predsednik Zelenski izrazio je rezervu povodom bezbednosnih garancija, navodeći da i dalje nema odgovor na pitanje kakav bi njihov stvarni efekat bio.
Putin ne popušta
Vladimir Putin je na godišnjoj konferenciji za novinare ponovio da je spreman da razgovara o miru, ali bez ponude kompromisa. Naglasio je da njegovi uslovi moraju biti ispunjeni, dodajući da su ruske snage tokom ove godine napredovale za oko 6.000 kvadratnih kilometara.
Čak i pojedini zvaničnici Trampove administracije priznaju da postoji mogućnost da Putin nije spreman da odustane od svojih početnih ciljeva.
"Ne znam da li Putin želi dogovor ili želi da zauzme celu zemlju. To su stvari koje je i sam otvoreno govorio", izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio. "Znamo koji su bili njihovi ciljevi na početku rata. Ti ciljevi nisu ostvareni."
BONUS VIDEO:
(Index.hr/Mondo)
