Ostalih 13 članica Saveta bezbednosti, uključujući SAD, Francusku, Veliku Britaniju, glasali su za rezoluciju čiji je cilj zaustavljanje nasilja u Siriji, javlja Asošiejted pres (AP).

Do glasanja je došlo pošto su sirijske trupe zasule artiljerijskom i minobacačkom vatrom grad Homs, što je, prema izveštajima aktivista za ljudska prava iz Sirije, izazvalo smrt više od 200 ljudi.

Kako javlja Bi-Bi-Si (BBC), u međuvremenu je jedna od aktivističkih grupa smanjila broj poginulih na 55.

Prema podacima UN, za 11 meseci ustanka protiv predsednika Asada, koji režim pokušava da skrši, u Siriji je poginulo više od 5.400 ljudi.

Uprkos tome, Savet bezbednosti još nije uspeo da donese rezoluciju u vezi sa stanjem u toj arapskoj zemlji.

Prethodni pokušaj usvajanja rezolucije u oktobru je propao nakon što su Kina i Rusija uložile veto.

Nova verzija teksta rezolucije, koja je odbijena danas, osuđuje režim u Damasku, ali predstavlja i kompromis u odnosu na zahteve Rusije koja se protivi Asadovom odlasku sa vlasti.

Međutim, jutros je iz Moskve saopšteno da se Rusija "apsolutno protivi" novom nacrtu rezolucije.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov i šef strane obaveštajne služne Mihail Fradkov putuju u utorak u Siriju, gde će se sastati sa predsednikom Asadom, javlja Bi-Bi-Si (BBC).

Moskva, koja je saveznik Damaska, saopštila je prošle sedmice da će nastaviti da snabdeva Siriju oružjem.

Drugačijem ishodu u Savetu bezbednosti nije pomoglo ni to što je predsednik SAD Barak Obama optužio danas vladu sirijskog predsednika Bašara al-Asada za ubijanje civila u "užasnom napadu" u gradu Homs, zahtevajući od njega da napusti vlast.

"Politika sirijskog režima održavanja vlasti terorišući svoj narod samo pokazuje njenu inherentnu slabost i neizbežan kolaps", kazao je američki predsednik, dodajući da Asad nema pravo da bude predsednik Sirije, da je svoj legitimitet izgubio kod svog naroda i međunarodne zajednice.

(MONDO/agencije)