Ginter Gras (84) je pesmom, pored "napada" na Izrael, uputio i javnu kritiku na račun matične Nemačke, što je izazvalo burne reakcije političara svih opredeljenja.

Političari iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU), kancelara Angele Merkel, rekli su da su užasnuti, a generalni serketar Socijaldemorkatske partije (SPD) Andrea Nales kaže da Grasa veoma ceni, ali da smatra da je pesma, s obzirom na situaciju na Bliskom istoku, ''iritirajuća i neprimerena''.

Šef hesenske vlade Foker Bufije (CDU) smatra da bi jedan nemački Nobelovac morao da pazi i da ne šalje pogrešne signale, dok je publicista Mišel Fridman, nekada vodeći čovek nemačkih Jevreja, ocenio da bi bilo bolje da je pisac i pesnik i dalje ćutao, optužujući Grasa da se igra ''antisemitističkim klišeima''.

I iz liberala, šefa nemačke diplomatije Gvide Vestervela, kritikovali su Grasa, uz ocenu da iz njega ne progovara mudrost starosti, već se čuju prastare predrasude.

Centralni savet nemačkih Jevreja je reagovao i kritikovao, a Deidre Berger, direktorka Američkog jevrejskog komiteta, upitala je kako to da se Gras oseća pozvanim da Izrael denuncira, umesto da se izjasni o autoritarnim režimima na Bliskom istoku, koji su, kako ona smatra,do sada činili nemogućim regionalni mir.

Ovaj levičar u ozbiljnim godinama u pesmi "Šta se mora reći", navodi da je zabrinut da bi Izrael "mogao da satre ceo iranski narod" zbog strahovanja u vezi sa nuklearnim programom Teherana.

U pesmi, koju su objavili nemački mediji, Gras navodi da "atomska sila Izrael ugrožava već krhki mir u svetu".

Gras navodi i da su ga zločini nacista protiv Jevreja i strahovanja da će biti proglašen antisemitom sprečavali da otvoreno kritikuje Izrael.

Ali "sutra bi moglo da bude kasno" i Nemačka bi mogla "da doprinese zločinu", navodi Gras aludirajući na dogovor postignut prošlog meseca po kome je Berlin prodao Izraelu šest nuklearnih podmornica, prenosi AFP.

"Neći više ćutati, jer mi se smučila hipokrizija Zapada", poručio je kontroverzni pisac.

Gras, pisac antiratnog romana "Limeni doboš" i vatreni kritičar posleratnih nemačkih vlada, izazvao je bes javnosti 2006. godine kada je priznao da je u ranoj mladosti bio pripadnik SS jedinice.

Takođe, jedan je od retkih javnih ličnosti koje su progovorile o muslimanskom pitanju i zabrani nošenja feredža.

Gras, rođen 1927. godine u Gdanjsku u Poljskoj, u skladu s tezom o ''sprečavanju humanitarne katastrofe na Kosovu'', nije bio protiv NATO bombardovanje Srbije.

Gras, koji je često ''delio lekcije'' drugima, kritikovao je i austrijskog pisca Petra Handkea, koji je Srbe video kao žrtve rata devedesetih godina, ocenivši da je Handke ''uvek imao sklonost da besmislenim argumentima zauzima protivpoziciju''.

(Tanjug)