Nezavisnost je objavljena u saopštenju na veb sajtu pobunjenika, ali i na televiziji "Frans 24" gde je portparol Mosa Ag Ataher rekao: "Mi danas svečano proglašavamo nezavisnost Azavada".

Međutim, francuski ministar odbrane Žerar Longe je izjavio da je Francuska odbacila proglašenje nezavisnosti pobunjenika.

"Jednostrano proglašenje nezavisnosti koje ne priznaju afričke države za nas nema nikakvog smisla”, rekao je Longe agenciji Rojters.

Istovremeno je i afrička unija odbacila proglašenje nezavisnosti pobunjenika predvođenih Tuarezima na severu Malija, ističući da je ono "nevažeće i bez ikakve vrednosti".

Predsednik Komisije ove organizacije Žan Ping rekao je da "Afrička unija potpuno odbacuje saopštenje naoružane grupe Nacionalni pokret za oslobođenje Azavada (MNLA), koje se tiče takozvane nezavisnosti Azavada", javila je agencija Frans pres.

Evropska unija podržava integritet države Mali i ne prihvata secesiju severnog dela zemlje, rekla je danas Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

Kocijančič je rekla da EU podržava napore zapadnoafričkog regionalnog bloka ECOWAS da posreduje u krizi.

Portparol Mosa Ag Ataher naveo je nakon proglašenja nezavisnosti da će pobunjenici, koji su osvojili glavne gradove na severu Malija - Gao, Kidal i istorijski grad Timbuktu, poštovati granice prema ostalim državama.

Pokret je objavio da je u ponoć obustavio sve vojne operacije kao rezultat uspešnog osvajanja oblasti koju zove Azavad, navodi AFP.

"U potpunosti prihvatamo ulogu i odgovornost u obezbeđivanju ove teritorije. Mi smo okončali veoma važnu borbu, borbu za oslobođenje i sada počinje naš najveći zadatak", poručio je Ag Ataher.

Inače, Tuarezi su uvek pretendovali na te teritorije, oko kojih od osamdesetih godina postoji stalni sukob. Posle dugih pregovora, veliki broj njih je integrisan u armiju Malija.

Mnogo ih je pristupilo i libijskoj armiji Moamera el Gadafija. Kada je Gadafi svrgnut, oni su se vratili i ponovo priključili pobunjenicima na severu Malija.

Predsednik Amadu Tumani Ture je slao sve više odreda svoje vojske na to područje, ali vojnici su odavno videli svoju ulogu samo kao topovsko meso u sukobu čiji kraj nije mogao da se sagleda.

Razočaranje i rezignacija zbog toga što moraju da ratuju a nemaju dovoljno oružja ni municije kulminirali su 21. marta, kada su otkazali poslušnost i krenuli na sedište vlade. Predsednik je od tada u bekstvu, podseća "Dojče vele".

Tuarezi su berberski nomadski narod koji se uvek kretao po teritoriji današnjih Alžira, Nigera, Libije i Malija.

U 11. veku, njih su sa te teritorije ka centralnoj Sahari potisnuli arapski beduini, da bi pet vekova kasnije Tuarezi - koji su u međuvremenu primili islam - uspeli da se vrate u zonu Sahela.

Tokom čitave svoje istorije, oni su se borili da budu priznati kao slobodan narod sa autentičnom tradicijom. U 19. veku su u Zapadnoj Africi pružali žestok otpor francuskim kolonizatorima, koji su tek u drugoj deceniji 20. veka odneli prevagu.

Kada je 1960 - u čuvenoj "Afričkoj godini“ - okončana francuska kolonijalna vladavina, Tuarezi su,kao narod bez države, ostali na relativno velikom području oko četvoromeđe Malija, Nigera, Alžira i Libije. Njihove teritorijalne pretenzije na sever Malija su se pretvorile u oružani otpor početkom osamdesetih godina.

(agencije/MONDO)