• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Britanci merkaju tužbu protiv banke Barkliz

Britansko tužilaštvo razmatra mogućnost podizanja optužbe protiv banke Barkliz (Barclay's) zbog finansijskih malverzacija.

Saopštenje je izdato nekoliko sati pošto je predsednik Barklejsa Markus Ađius dao ostavku i prihvatio odgovornost za lažiranje podataka u periodu između 2005. i 2009. godine, koje je tu banku koštalo 453 miliona dolara u kaznama britanskih i američkih agencija.

Britanska Služba za teške finansijske malverzacije (Serious Fraud Office SFO) saopštila je da će verovatno u roku od mesec dana odlučiti da li da podnese tužbu. Nije jasno navedeno da li SFO razmatra postupke i protiv kompanije i protiv pojedinaca.

Prošle nedelje, Ministarstvo pravde SAD je saopštilo da bi se postupci mogli pokrenuti protiv pojedinaca u Barklizu, ali ne i protiv kompanije jer je sarađivala u istrazi lažiranja podataka dostavljanih u libor (londonsku međubankarska kamatna stopa).

Ađiusovoj ostavci usledili su sveži zahtevi za odlazak Barklejsovog izvršnog direktora Boba Dajmonda.

"Svi se pitaju kada će ostali iz vrha Barkliza priznati odgovornost za ono što se desilo pod njihovim nadzorom", rekao je zamenik premijera Nik Kleg.



Vođa opozicione Laburističke stranke Ed Miliband takođe je pozvao na ostavku Dajmonda i rekao da "želi da vidi krivične sankcije za one koju su prekršili zakon".

Barkliz je jedna od brojnih banaka koja redovno podnosi procene visine troška koje bi imala od pozajmica drugih banaka. Te procene ulaze u obračun libora, na
osovu koje se određuju isplate za niz berzanskih ugovora.

Londonska stopa i srodna Evropska međubankarska kamatna stopa (euribor) su referentne kamatne stope za svetske ugovore vredne 500 hiljada milijardi dolara, u koje spadaju pozajmice i hipoteke.

Barkliz je priznala da je u vreme kreditne krize 2007. i 2008. dostavljala vrednosti niže od stvarnih. Još nekoliko svetskih banaka je pod istragom zbog sličnih prekršaja.

Ađiusov položaj bio je naročito osetljiv, s obzirom da je on bio i predsedavajući Udruženja bankara Velike Britanije, tela koje prikuplja podatke na osnovu kojih se određuje libor. On je danas podneo ostavku i sa te funkcije.

U još jednom pokušaju da ublaži kritike, Ađius je rekao da je Majkl Rejk, stariji nezavisni direktor te banke, dobio zadatak da napravi reviziju svih ranijih poslovanja banke, objavi izveštaj i izradi novi, obavezni kodeks ponašanja za sve u Barklizu.

Ađius će ostati predsednik do izbora zamenika, saopštila je banka.

Barkliz mu je 2011. platio 750.000 funti ali iznos njegove poslednje isplate nije bio odmah objavljen.

Barklizov izvršni direktor Bob Dajmond prošle nedelje je priznao da je lažirao podatke o troškovima kredita u vreme krize 2007. i 2008. kako bi sačuvao njen ugled. On nije dao naznaka da će napustiti položaj.

Istrage drugih slučajeva pokazale su da su pojedinci iz Barkliza podsticali svoje saradnike da šalju lažne izveštaje kako bi zaštitili sopstvene poslove.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image