• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gardijan: Ekonomsku krizu izazvali su...

Londonski Gardian je objavio listu od 25 ljudi koji su odgovorni za nastanak svetske ekonomske krize.

Svetska ekonomska kriza svoje korene vuče u višegodišnjim pogrešnim procenama i postupcima, ali se kao njen početak uzima slom na bankarskom tržištu prouzrokovan rizičnim kreditima, pre svega u SAD-u koji se dogodio pre tačno pet godina, 9. avgusta 2007. godine.

Britanski Gardian tim je povodom objavio listu 25 osoba najodgovornijih za svetsku krizu. Među njima su brojni političari, guverneri centralnih banaka i, naravno, u najvećem broju gospoda sa Volstrita.

Od zvučnijih imena odgovornih za izazivanje svetske ekonomske krize spominje se pre svih Alen Grinspan, bivši čelni čovek Američkih federalnih rezervi, koji je sve vreme zagovarao izuzetno niske kamatne stope i opirao se snažnijoj regulaciji tržišta finansijskim derivatima. Od njegovih kolega - guvernera na popisu je i Merin King, guverner Banke Engleske.

Na listi ne nedostaje političara pa su kao krivci označeni i bivši američki predsednici Bil Klinton i Džordž Buš zato što nisu učinili ništa da zakonski spreče one koji nemaju nikakve prihode da dobiju rizične kredite.

Tu je i bivši britanski premijer Gordon Braun, jer je tokom njegovog mandata zabeležen najveći bankrot od vremena Velike depresije 30-ih godina prošlog veka.

Među krivcima je i Ger Harde, premijer Islanda i jedini političar koga je sud proglasio krivim za stvaranje krize.

Senator Kristofer Dod se borio protiv jače kontrole hipotekarnih organizacija Fredi Mek i Fani Me i istovremeno dobijajo donacije od njih.

Najsnažnije kritike upućuju se bankarima sa Volstrita, pre svega prema Ebi Koen, koja je kreirala strategiju investicione banke Goldman Saks i stvaranja balona na tržištu nekretnina, kao i Luisu Ranieriju, "kumu" hipotekarnih kredita.

Tu je i Sten O’Nil, šef finansijskog giganta Meril Linč, koji je uspeo da kupi loše plasmane u vrednosti od 41 milijarde dolara. Zbog toga je i izbačen i firme, ali uz otpremninu od 160 miliona dolara.

Na listi su i svi bivši čelnici velikih finansijskih kuća koje su učestvovale u celom procesu kao što su AIG, Lehman Brothers, Citibank...

(MONDO, ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image