Među tim misterijama su i pitanja: zašto je američka vlada dozvolila čitavom klanu Bin Laden da napusti zemlju u danima posle napada, zašto je pred napad bilo neuobičajenih aktivnosti na berzi - kad je reč o akcijama aviokompanija, zašto niko od funkcionera nadležnih za bezbednost zemlje nije kažnjen, zašto je Bušova vlada izbegavala istragu o napadima, zašto je srušena treća zgrada koju nije pogodio avion i to pravilno, kao kada se zgrade namerno ruše.

"Bez želje da se upuštamo u teorije zavere, predstavljamo 11 dobro dokumentovanih misterija oko 11. septembra koje zahtevaju istragu", navodi RT napominjući da je to važno s obzirom da se radi o napadima koji su za posledicu imali ograničavanje građanskih sloboda u SAD i više ratova.

RT ukazuje da je gotovo svaki potez vlasti neposredno posle napada imao ozbiljne propuste kao da je "teroristički napad" drugačiji od "kriminalnog napada," i zato ne nalaze formalnu istragu.

Tako je, na primer, rođacima Osame bin Ladena dozovoljeno da napuste SAD. "Kada je vazdušni prostor otvoren, šest čarter letova sa 142 putnika, uglavnom državljana Saudijske Arabije je između 14. i 24. septembra napustilo SAD, a na jednom od njih, 20 septembra bilo je 26 putnika, uglavnom Bin Ladenovih rođaka."

Postavlja se pitanje - zašto su SAD dozvolile onima koji su najviše mogli da kažu o Bin Ladenu da odu i to - kako navode bivši agent zejedničkog tima FBI i CIA - bez da je iko uzeo njihove izjave ili da je poštovana bilo kakva formalna procedura, navodi RT.

Prema ruskom kanalu, koji je priču o misterijama 11. septembra objavio u onlajn izdanju, jedna od misterija je i znatno povećana trgovina akcijama vazduhoplovnih kompanija u danima pred napad za čak za 60 do 90 odsto. Da nevolja bude veća, reč je trgovini opcijama i to onim koje investitorima omogućava da zarade ukoliko cena akcija padne, a takva opcije su kupovane samo za kompanije "Amerikan erlajnz" i "Junajtid," čiji su avioni kidnapovani i čije su akcije posle 11. septembra pale.

Kada su 17. septembra, prvog dana otvaranja berze posle napada, akcije dve kompanije pale za 42 odsto, neki pojedinci su zaradili puno novca, ali identitet tih osoba, ističe RT, nikada nije otkriven.

Posebno pitanje je zašto niko od funkcionera zaduženih za bezbednost ne samo da nije kažnjen već su mnogi dobili unapređenje, dodaje RT.

"Zašto se Bušova administracija tako čvrsto porotivila bilo kakvoj istrazi o događajima 11. septembra" pita RT, napominjući da, "da je bilo po njima, ne bi bilo ni Komisije za istragu o napadima 11. septembra".

Za mnoge jedna od najvećih misterija do danas je rušenje "zgrade 7" Svetskog trgovinskog centra, koja se nalazila između severne i južne kule, u koju nije udario avion, ali koja se takođe srušila osam sati posle prve dve zgrade.

Inžinjeri i arhitekte kažu da to ukazuje da je zapravo uništena masivna struktura zgrada ispod zemlje. Pored toga, sve tri zgrade su se zapravo urušile na sopstvenim temeljima na način na koji se ruše zgrade prilkom namernog rušenja za šta je potrebna velika stručnost, napominje RT.

"Međutim prava misterija oko rušenja 'zgrade 7' je da ono nigde nije pomenuto u konačnom izveštaju Komisije, tim pre što što se u njoj nalazi Komandni centar za vanredne situacije koji je 1990-ih izgradio gradonačelnik Rudolf Đulijani. Ali Đulijani 11. septembra ujutro nije otišao u taj Komandni centar već u improvizovani štab daleko od događaja."

Do danas nema odgovora ni na pitanja zašto vazduhoplovne snage SAD nisu reagovale u prvih 90 minuta posle napada, zašto je tadašnjem predsedniku Bušu i potpredsedniku Čejniju dozvoljeno da zajedno i iza zatvorenih vrata svedoče pred Komisijom kako i zašto mesta napada nisu ličila na mesta avionske nesreće, ukazuje RT

Jedna od misterija, navodi RT, tiče se i počinilaca terorističkog napada koji su, kako se veruje bili članovi Al Kaide, poreklom iz Saudijske Arabije i kojih je navodno bilo 19.

Bi-bi-si (BBC) je samo nekoliko dana posle napada objavio da su četvorica navodnih terorista živi, a od tada se ispostavilo da je čak sedam navodnih otmičara živo.

"Bez obzira na to, njihova imena sa pojavljuju u tekstovima o otmičarima koji su upotrebili avione kao oružje za masovno uništenje protiv američkih meta i ubili 3.000 nevinih ljudi," zaključuje RT.

(Tanjug)