Ipak, ne radi se o super menadžerima, već o tzv "nomini" ili imenovanim direktorima. Njihova uloga je da sakriju pravog direktora ofšor kompanije. Njihovo ime se pojavljuje u lokalnom registru kao i na dokumentima koje preduzeće izdaje.

Ovo nije protivzakonito prema britanskom zakonu, i ponekad su te vrste usluga sasvim legitimne. Ali prema istraživanju londonskog Gardijana, konkretna grupa se samo pretvara da upravlja kompanijama gde figuriraju kao dorektori.

Kompanije su ništa čudno registrovane u većim ofšor centrima kao što su Britanska devičanska ostrva, Irska, Novi Zeland, Belize ili čak i Velika Britanija.

Bračni par Sara i Edvard Petre-Mirs koji su emigrirali sa ostvra Sark na ostrvo Nevis u Karibima, prodali su svoja imena kao direktori čak 2000 kompanija, čija delatnost se kreće od ruskih luksiznih nekretnina do porno sajtova i kazina.

Britanska vlada je 1999. godine posle skandala sa ostrva Sark, tvrdila da je ova praksa stavljena van zakona, ali ipak nije tako.

U posebnom istraživanju BBC, novinaru koji se predstavlja kao osnivač ofšor kompanije, ofšore agent nudi usluge direktora uz komentar : "Oni neće ni znati da su direktori, samo će biti plaćeni."

Posebno su popularna karipska ostrva koja nude potpunu anonimnost - pa je tako na njima od 1984. godine, kada su počela da nude ofšor usluge registrovano gotovo milion firmi, prenosi Gardian.

(MONDO)