"Insinuacije" su oštro demoantovala dvojica mitropolita za koje je u javnost prodrla informacija da imaju preko pet miliona evra.

Poznati mitropolit dimitrijadijadijski (Volos) Ignatije izjavio je da ne bi "stavio ruku u vatru" za svakog arhijereja. Šta ne valja, "treba ukloniti", ali ne na osnovu špekulacija. "Sram kalja verodostojnost crkve", rekao je on.

Mitropolit Pireja, Serafim objavio je izvod stanja svoga računa, na kome ima vrlo malo novca.

Mitropolt tesalotidoski Kiril, za koga je javljeno da je jedan od milionera, tvrdi da je to "laž", on ima tri računa, na jednom je 35.000 evra, na drugom 122, a na trećem 50.

Peristerijski mitropolit Hrizostom, arhijerej radničke atinske četvrti Peristeri, u medijima pomenut kao "bogataš", takođe tvrdi da on to nije.

Ko ima dokaze da je bogat, neka ih dostavi vlastima, rekao je on.

Mitropolit mesogodosjki Nikolaj uputo je prvojerarhu, arhiepiskopu Jeronimu, pismo u kome žali što je u društvu nastao "nemoralni rat protiv crkve, nezamisliva drama, klevete, dvosmislenosti i provokativne glasine".

Prema njegovim rečima, mediji objavljuju "fantazije".

Poglavar ima obavezu da nešto preduzme da se glasine prekinu, potvrde ili demantuju.

Svešteničko udruženje traži da se Sinod što pre pozabavi temom "ilegalnog bogaćenja klirika", kako bi se izašlo sa istinom, da li toga ima ili ne.

Prvojerarh Jeronim se sastao sa predstavnicima poreskih vlasti, zatraživši da obelodane podatke koje poseduju, kako se ne bi sumnjalo na svakog arhijereja. "Ako ima krivih, neka se kazne", rekao je on.

Javnost je iznenadena što se Sinodu "ne žuri" sa razmatranjem ovog pitanja.

Ono će biti na dnevnom redu Sinoda 10. decembra, 20 dana nakon prvih izveštaja iz poreskih vlasti. "To ne ostavlja dobar utisak", pišu mediji.

Neki listovi traže od crkve da uvede "inkviziciju" protiv klirika koji se u vezi novca ogrešuju o građanske zakone, i crkveni moral, prenosi VIA.

(FoNet)