"Procenjuje se da je operacija do sada koštala oko 30 miliona evra, ali to je po malo gruba procena", rekao je Žan-Iv le Drijan i naveo da je najskuplji deo bio logistički deo operacije.

On je kazao da je za operacije francuske vojske u inostranstvu predviđen budžet od 630 miliona evra.

"Dakle, nismo u situaciji finansijskih poteškoća", naglasio je francuski ministar.

U Maliju se trenutno nalazi 2.300 francuskih vojnika, a Žan-Iv le Drijan danas nije želeo da precizira da li će i kada taj broj biti povećan.

"Možda taj broj neće ostati isti, možda će čak u jednom trenutku biti smanjen", rekao je on i ponovio da Francuska nema nameru da zauvek ostane u Maliju.

Le Drijan je naveo i da su meta francuskih vazdušnih napada u Maliju u poslednje vreme između ostalog bila skladišta benzina, municije i centri za obuku u gradovima Gao i Tombuktu, kako bi se sprečilo
ponovno napredovanje islamističkih grupa.

Gao i Timbuktu, udaljeni 1.200 odnosno 900 km od Bamakoa, su gradovi na severu Malija, koji je više od devet meseci pod kontrolom islamista.

Francuski ministar je kazao da Francuska želi da obezbedi uslove kako bi Međunarodna misija za podršku Maliju mogla da ispuni zadatak koji su joj zadale UN.

Međunarodna misija za podršku Maliju treba da pomogne malijskoj vojsci da povrati integritet, pošto su islamistički pobunjenici iskoristili haos nastao posle državnog udara u martu prošle godine i zauzeli severni deo zemlje.

Predsednik Francuske Fransoa Oland je početkom januara odobrio vazdušne napade u Maliju, pošto su islamisti krenuli u ofanzivu ka jugu i zauzeli grad Kona.

(Beta AFP Foto beta AP)