Parlamentarna skupština ove sveevropske institucije je usvojila preporuke za konvenciju, koju treba da potvrdi Komitet ministara Saveta Evrope, a kojom se od evropskih zemalja zahteva da spreče i kažnjavaju ilegalnu trgovinu ljudskim organima zato što to predstavlja "veliku opasnost za ljudska prava i zdravlje".

Ova konvencija bi bila prvi pravni međunarodni instrument takve vrste za bitku protiv svetski raširene ilegalne trgovine ljudskim organima, uključujući tzv "turizam za presađivanje organa", stoji u tekstu
koji je usvojila Parlamentarna skupština SE.

Predlog je sačinio poslanik iz Monaka Bernar Marke, koji je pored ostalog naglasio da su "Parlamentarnu skupštinu uzbunile povesti koje je u memoarima ispričala (bivši tužilac Haškog suda) Karla del
Ponte, pa je pokrenuta istraga o nečovečnim postupcima i ilegalnoj trgovini organima na Kosovu".

To je urodilo rezolucijom Parlamentarne skupštine SE, u kojoj je zaključeno da se o tome mora usvojiti jedan međunarodni pravni instrument, ukazao je Marke.

U ovom dokumentu se traži da konvenciju mogu potpisati i zemlje koje nisu članice Saveta Evrope s ciljem da se obezbedi zaštita žrtava i međunarodna saradnja u suzbijanju ove kriminalne radnje, posebno to da se zajamči mehanizam koji će sprečiti da se nasilno uzimaju organi zatvorenicima i zarobljenicima.

Zato je naglašeno da "posebnu zabrinutost izazivaju navodi da su neke zemlje koje nisu članice Saveta Evrope uzimale organe od zatvorenika ili ubijenih zarobljenika".

U predlogu konvencije se podvlači da je nužno obezbediti da oni koji daju organe to čine uz prethodnu saglasnost, kao i da se sve učini da se poveća broj dobrovoljnih davalaca organa, jer je veliki nedostatak organa uzrok ilegane trgovine u koju su upletene bezobzirne mreže organizovanog kriminala.

U raspravi je više poslanika ukazalo na to da se neizostavno mora učiniti sve da se spreči da mafijaške mreže uzimaju organe od dece i hendikepiranih lica.

Takođe je rečeno da u svetu milion lica svake godine čeka da dobije organe za presađivanje, a svega sto hiljada njih uspeva da dođe do organa.

Više poslanika su u raspravi ukazali na, kako je rečeno, "apsolutno strašne" navode izvestioca Dika Martija, na temelju čega je usvojena i rezolucija Saveta Evrope o trgovini organima na Kosovu i Albaniji.

(Beta Foto Ilustracija Guliver Getty Thinkstock)