Ove dve balkanske zemlje nabrojane su u izvještaju njujorške nevladine organizacije "Incijativa za pravdu otvorenog društva", među pedeset zemalja koje su se ogrešile o svoje i međunarodne zakone pomažući CIA nakon napada Al Kaide na SAD 11. septembra 2001. godine.

U izveštaju pod nazivom "Globalna tortura: Tajna pritvaranja Centralne obavještajne agencije i vanredna rendicija", SAD su optužene da su tokom ovih operacija pribjegavale torturi i drugim zlostavljanjima.

Među zemlje koje su u izveštaju pomenute kao pomagači SAD u tajnim pritvaranjima i operacijama rendicije su Avganistan, Albanija, Hrvatska, Makedonija, Alžir, Australija, Austrija, Azerbejdžan i Belgija.

U ovoj neslavnoj grupi su i Kanada, Kipar, Češka, Danska, Džibuti, Egipat, Etiopija, Finska, Gambija, Gruzija, Nemačka, Grčka, Island, Indonezija.

Zatim tu su i Iran, Irska, Italija, Jordan, Kenija, Libija, Litvanija, Malavi, Malezija, Mauritanija, Maroko, Pakistan, Poljska, Portugal, Rumunija, Saudijska Arabija, Somalija, Južna Afrika.

Na listi se nalaze i Španija, Šri Lanka, Švedska, Sirija, Tajland, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Velika Britanija, Uzbekistan, Jemen, i Zimbabve.

"Incijativa za pravdu otvorenog društva" ističe da su SAD tokom administracije bivšeg predsednika Džordža Buša svesno slale osumnjičene teroriste u zemlje ozloglašene po torturi, poput Egipta i Sirije.

Ovaj oblik slanja osumnjičenih u inostranstvo dobio je naziv "vanredna rendicija".

Nakon preuzimanja dužnosti američkog predsjednika Barak Obama saopštio je da će SAD okončati praksu mučenja osumnjičenih terorista, ali je vanredna rendicija i dalje ostala element strategije u borbi protiv terorizma.

(Srnam foto: printscreen)