Iran insistira na obogaćivanju uranijuma na svojoj teritoriji, ali je spreman da razmotri ruski predlog o zajedničkom projektu i da se vrati pregovorima sa Medjunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA), izjavio je u Teheranu portparol iranskog ministarstva inostranih poslova Mohamed Ali Hoseini.

"Iranski principijelan stav je da bi obogaćivanje uranijuma trebalo da se vrši na iranskoj teritoriji. O ruskom predlogu (o formiranju zajedničkih postrojenja za obogaćivanje uranijuma) može se diskutovati i razmatrati. On je još uvek na dnevnom redu", dodao je portparol Hoseini na konferenciji za štampu
Primetivši da je ruski stav povodom iranskog nuklearnog pitanja isti kao i Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, osim što se razlikuje u odnosu na američki predlog sankcija protiv vlasti u Teheranu, Hoseini je ukazao da jedna tačka zaslužuje pažnju.

Reč je o insistiranju Rusije da se diplomatskim putem obezbedi povratak na "prethodni pregovarački proces", odnosno da pitanje iranskog nuklearnog programa ne bude više u nadležnosti Saveta bezbednosti već da se vrati u nadležnost IAEA, prenela je ruska novinska agencija Itar-Tas.

Portparol ministarstva je dodao da je Teheran spreman da nastavi saradnju sa tom agencijom UN na osnovu svojih obaveza iz Sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT), što bi, po njemu, olakšalo rešavanje preostalih problema.

Povodom odluke upravnog odbora IAEA od četvrtka da odbaci iranski zahtev za tehničku pomoć prilikom izgradnje reaktora za tešku vodu Arak, Hoseini je kazao da je izgradnja tog postrojenja počela uz saradnju te agencije i da bi nastavak saradnje obezbedio znatno veće prisustvo IAEA u Iranu, preneo je DPA.

Dužnost je IAEA da pomaže svojim članicama i iranski zahtev je u skladu sa nadležnostima te agencije vezanim za nadgledanje i za pitanja bezbednost, primetio je Hoseini.

Hosieni je saopštio da se nastavljaju radovi u Araku, čiji je završtak predvidjen za 2009,
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je u subotu izjavio da će Islamska republika za četiri do pet godina biti sposobna da pokriva svoje potrebe za nuklearnim gorivom.

(Tanjug)