Prema istraživanju, koje je obuhvatilo 30 zemalja Evrope, 53 odsto stanovnika Albanije smatra da "homoseksualci i lezbejke ne treba da budu imaju slobodu da vode život kako oni žele".

Nasuprot Albaniji, najmanje homofobične zemlje u Evropi su Švedska i Holandija, u kojima tek tri odsto populacije smatra da pripadnici gej populacije ne treba otvoreno da ispoljavaju svoje sklonosti u društvu.

Osim Hrvatske, istraživanje nije obuhvatilo druge zemlje Zapadnog Balkana, u kojima je, kako se veruje, homofobija izuzetno izražena, ako čak ne i više u odnosu na Albaniju, navodi taj portal.

Istraživanje je, takođe, pokazalo da većina Albanaca ne odobrava vanbračnu zajednicu sa 95 odsto onih koji su naveli da nikad nisu živeli sa partnerom pre sklapanja braka.

U poređenju sa drugim zemljama regiona, poput Bugarske i Hrvatske, 10, odnosno 15 odsto ispitanika je navelo da je živelo sa partnerom pre stupanja u brak.

U liberalnim društvima, poput Švedske i Danske, skoro polovina ispitanika je navela da je iskusila zajednički život sa svojim partnerom pre sklapanja braka.

Gej aktivistkinja iz Tirane Dženi Karaj rekla je za Balkan insajt da istraživanje pokazuje diskriminaciju koju svakodnevno trpe članovi gej populacije u Albaniji.

"To je mentalitet koji nas ne vidi kao pripadnike zajednice i često nas doživljava kao fenomen koji je uvezen iz razvijenih zemalja, ali i da ne postoji takva stvar kao što je homoseksualnost u Albaniji", kaže Karaj.
Istraživanje je pokazalo i izuzetno nizak indeks društvenog poverenja.

Na skali od 0 do 10, indeks poverenja koje Albanci dele međusobno je 3, što je opet najniže u odnosu na druge zemlje obuhvaćene istraživanjem.

Nepoverenje imaju prema nacionalnim institucijama i akterima političke scene, dok više veruju u institucije van svoje zemlje, poput Ujedinjenih nacija i Evropskog parlamenta.

Nisko poverenje u političare imaju i Grci i Hrvati, rezultat je istraživanja koje prenosi portal Balkan insajt.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)