• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Frankfurt: Sukobi zbog mera štednje

Ispred sedišta Evropske centralne banke u Frankfurtu izbili su sukobi policije i nekoliko hiljada demonstranata na protestu protiv mera štednje. Ima povređenih i privedenih.

Nemačka policija navodi da je oko 7.000 demonstranata odbilo da se skloni. Nakon toga, policija je napravila krug oko 200 do 300 najekstremnijih demonstranata koji su odbili da skinu maske s lica.





Organizatori skupa "Blokupaj" (Blockupy) tvrde da je bilo 20.000 ljudi. Oni su dosli da izraze svoje nezadovoljstvo ulogom Evropske centralne banke za koju tvrde da još dublje gura u krizu pojedine
članice EU terajući ih na smanjenje potrošnje.

Policija navodi da je koristila suzavac i palice kako bi sprečila demonstrante da probiju kordon.

Današnji protest u finansijskoj prestonici Nemačke počeo je mirno, a do sukoba, u kojima je povređeno nekoliko demonstranata i policajaca, došlo je pošto su manje grupe maskiranih demonstranata bacale kamenice i dimne bombe na policajce koji su zatim reagovali.

Protesti protiv "trojke" međunarodnih kreditora - Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Evropske centralne banke (ECB) i Evropske unije (EU), planirani su danas i u Portugaliji i Španiji.

Demonstranti su u Frankfurtu juče, prvog dana protesta, blokirali pojedine finansijske institucije i sprečili pristup zgradi ECB i sedištu Dojče banke.

Policija je danas razljutila učesnike protesta pošto ih je zaustavila pre nego što su se u okviru protestne šetnje približili zgradi ECB.

"Očigledno želimo da kažemo da politika ECB-a i trojke nije rešenje", rekao je Roland Sus, portparol antikapitalističkog pokreta "Blokjupaj" (Blockupy), koji je organizovao demonstracije u Nemačkoj.

Demonstranti tvrde da zbog mera "stezanja kaiša", koje su uvedene zarad ispunjenja strogih uslova za dobijanje kredita, nepravedno ispaštaju siromašni, jer su pojedine vlade bile primorane da ukinu radna mesta i povećaju poreze.

Današnje demonstracije organizovane su povodom 15. godišnjice Evropske centralne banke.

"Želimo jasno da kažemo da politika Evropske centralne banke i evropske 'trojke' nije rešenje", rekao je Roland Zis, portparol pokreta "Okupiraj blok", koji je organizovao proteste u Nemačkoj.

Više hiljada ljudi okupilo se i u petak ispred sedišta Evropske centralne banke u Frankfurtu uz slogan "Humanost pre profita".

U Lisabonu, demonstranti su se uputili u pravcu kancelarije MMF-a u tom gradu.

Protestni skupovi najavljeni su i u 17 drugih gradova Portugalije.

U Madridu, demonstranti marširaju ulicama pored zgrade berze, Centralne banke i Delegacije Madrida u Evropskoj komisiji noseći transparente na kojima piše "Ništa ne dugujemo, ništa ne plaćamo" i "Trojka idi kući".

(MONDO/agencije, foto: AP/Mićael Probst, Fredrik von Erićsen/Tanjug)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milan. Z.

@ xy Pa sta mislite zasto su Turci bili u Srbiji 500 godina? Pa lepo im je bilo i retko ko se bunio protiv. Srpski ustanci su se desili tek kada je otomanska imperija pocela zestoko da slabi, jer nije mogla da izdrzi borbe sa Rusijom na istoku, a sa Austro-Ugarskom u Evropi. Sto se tice nas samih, oni bi mozda i dan danas bili ovde.

xy

Pa i 5. oktobar je plaćen da se sruši Milošević. Zar ima onih koji misle da je narod samoinicijativno izašao na ulice da promeni vlast? Ko tako misli mnogo je naivan i mlad smislom.

Aryan Brotherhood

Pogledajte kako reaguju Nemci! Demonstracije protiv mera stednje, koje prevashodno stete slabijim clanicama EU. Njima ni najmanje, ali su opet izasli na ulice, mada medju demonstrantima vidim zastave IG-Metala. To su sindikalci zaposlenih u metalskoj industriji, koji imaju ogroman uticaj na sve sto se dogadja u Nemackoj i oni cesto protestuju zbog povecanja zarada. A kada Srbi izlaze na ulice da traze prava? Jedva cekate 1. Maj da pecete prasice i rostiljate, a ovamo kukate na sve i svakoga.

special image