Predsednik SAD Barak Obama obratio se javnosti povodom situacije u Siriji.
Kako je naveo, on je od Kongresa zatražio dozvolu za upotrebu sile, ali je dodao da neće gurati vojsku SAD u nečiji građanski rat.
"Napad može da počne sutra, sledeće nedelje ili sledećeg meseca", rekao je Obama.
Obama je rekao da SAD treba da izvedu napad na Siriju zbog upotrebe hemijskog oružja, ali je ukazao da će za tu operaciju tražiti odobrenje Kongresa.
On je u obraćanju naciji ispred Bele kuće rekao da ima ovlašćene da izvede napad na Siriju i bez Kongresa, ali da će "zemlja biti snažnija" ako se u odluku o kažnjavanju Sirije zbog
upotrebe hemijskog oružja, uključe i članvi Kongresa.
Američke vlasti juče su objavile obaveštajni izveštaj u kojem se zaključuje da je režim sirijskog pedsenika Bašara al-Asada "izveo napad hemijskim oružjem" u predgrađu Damska u kojem je ubijeno 1.429 ljudi, od čega najmanje 426 dece.
"Mi smo Sjedinjene Američke Države i ne smemo zatvarati oči pred onim što se desilo u Damasku", rekao je Obama i zapitao kakvu će poruku poslati SAD ako "diktator može da gasom ubije stotine dece na očigled svih i da ne plati zbog toga".
On je rekao da je jutros razgovarao s liderima demokrata i republikanaca u Kongresu i da su se dogovorili da Kongres o napadu na Siriju glasa što je pre moguće kada se poslanici vrate s letnjeg odmora.
Kako navode američki komentatori retko koji predsednik SAD je takvu akciju preduzimao, a da je prethodno tražio odobrenje Kongresa, takav je slučaj bio i sa napadom na SRJ 1999. godine.
Redovno zasedanje Kongresa počinje 9. septembra, ali nije isključeno da se prva sednica zakaže i ranije, s obzirom na novonastalu situaciju.
U vreme Obaminog obraćanja naciji, ispred Bele kuće se okupilo oko 1.000 demonstranata, koji su, uz upotrebu sirena i transparenata sa napisima "Ne ratu u Siriji" tražili od Obame da ne kreće u još jednu ratnu avanturu.
Okupljeni ispred Bele kuće su osudili američko vojno angažovanje u Iraku i Avganistanu i istakli ogromni transparent na kome je pisalo "Beskonačni rat za imperiju"
Istovremeno, stiže vest da su inspektori UN za oružje, koji su prikupljali dokaze i uzorke u vezi sa navodnim napadom hemijskim oružjem u Siriji, stigli u Roterdam.
Kako je saopšteno iz UN, oni će o svojim nalazima izvestiti sutra generalnog sekretara Ban Ki Muna.
Portparol Organizacije za zabranu hemijskog oružja rekao je da će se stručnjaci UN vratiti u sedište ovog tela svetske organizacije u Hagu, javio je Rojters.
On je kazao da će uzorci koje su inspektori sa sobom doneli iz Sirije biti poslati u nekoliko laboratorija na testiranje, a AP navodi da će uzorci u Holandiji biti prepakovani i poslati u laboratorije širom Evrope.
Cilj je da se utvrdi da li u njima ima tragova otrovnog gasa koji je, kako sirijska opozicija tvrdi, sirijski režim upotrebio u napadu na predgrađe Damaska 21. avgusta.
Eksperti UN ranije su napustili Siriju, a rano jutros krenuli su iz Bejruta avionom koji je obezbedila nemačka vlada, saopštilo je nemačko ministarstvo spoljnih poslova.
Tim stručnjaka svetske organizacije juče je okončao četvrti dan istrage koja bi trebalo da utvrdi šta se zapravo desilo 21. avgusta.
Očekuje se da će testiranje uzoraka potrajati nekoliko dana, pa i nedelja, što ne znači i da će mogući napad biti odložen.
Sirija očekuje napade Zapada "u svakom trenutku", izjavio je danas jedan visoki zvaničnik sirijskih snaga bezbednosti.
"Očekujemo agresiju u svakom trenutku i isto tako smo spremni da u svakom trenutku odgovorimo", rekao je taj neimenovani zvaničnik u izjavi za AFP.
"Branićemo naš narod i našu domovinu svim snagama", kazao je on i dodao da "ta neopravdana agresija neće proći bez odgovora".
Sirijski zvaničnik je ocenio i da je "javno mnjenje protiv SAD i zapadnih zemalja" koje žele da povedu vojni napad na Siriju.
"Pristalice napada brane nešto što nema veze ni s moralom, ni s međunarodnim pravom. Radi se o neopravdanoj međunarodnoj agresiji", kazao je on.
SAD i Francuska pripremaju vazdušni napad na sirijski režim optužujući ga da je odgovoran za ubistvo više od hiljadu ljudi nervnim gasom u napadu 21. avgusta na jedno predgrađe Damaska.
Prethodno je objavljena i informacija da je američki ratni brod, šesti po redu, stigao je u istočni Mediteran blizu pet američkih razarača naoružanih krstarećim reaketama koje bi uskoro mogle biti usmerene protiv Sirije.
Američki vojni zvaničnici su istakli da je amfibijski brod "USS San Antonio" sa nekoliko stotina američkih marinaca poslat u taj region iz drugog razloga i da ne postoji plan da se marinci pošalju na kopno u okviru eventualne vojne akcije protiv Sirije.
Jedan od zvaničnika je rekao da je dolazak "San Antonija" u Mediteran odavno planiran, ali da zvaničnici smatraju da je mudro da on bude zadržan u istočnom Mediteranu blizu razarača s obzirom na aktuelnu situaciju u Siriji, preneo je Rojters.
"On se tamo nalazi iz predostrožnosti", kazao je zvaničnik.
Američka mornarica obično drži tri razarača u Mediteranu, ali sada ima dva dodatna zbog situacije u Siriji.
Svaki od pet razarača ima oko 40 ili više raketa "tomahavk", odnosno ukupno oko 200 raketa, kažu vojni zvaničnici.
Anlitičar iz kompanije "Kepital Alfa partners" Bajron Kalan procenjuje da bi za ograničene udare na Siriju bilo potrebno oko 200 do 300 raketa "tomahavk", dok američki vojni zvaničnici tvrde da bi za ogrančenu intervenciju bilo dovoljno čak i manje raketa.
Inspektori UN zaduženi da ispitaju tvrdnje o navodnom prošlonedeljnom napadu hemijskim oružjem u predgrađu Damaska napustili su rano jutros Siriju i doputovali u Liban.
Kako su prenele agencije, tim od 13 inspektora UN je u ranim jutarnjim satima napustio hotel u Damasku, a u Liban su ušli sa preko granice Masna.
Generalni sekretar UN Ban Ki-mun saopštio je stalnim članicama Saveta bezbednosti UN da bi analiza uzoraka koje su prikupili inspektori UN u Siriji mogla da traje do dve nedelje, navele su u petak uveče diplomate.
Ban je ovo saopštio delegatima iz Britanije, Kine, Francuske, Rusije i SAD tokom sastanka u Njujorku, rekle su agenciji Rojters neimenovane diplomate.
Reč je o analizi uzoraka koje su inspektori UN prikupili posle četiri dana rada na mestu prošlonedeljnog napada hemijskim oružjem u blizini Damaska kada su poginule stotine ljudi, podseća Rojters.
Finalni rezultati njihove analize mogli bi biti gotovi tek za dve nedelje, naveo je Ban.
Kako se očekuje, tim inspektora UN otputovaće za Hag, odakle će njegovi članovi prikupljene uzorke odneti u nekoliko evropskih laboratorija, objavio je ranije u petak portparol UN Martin Nezirki.
On je saopštio i da je ovaj tim posetio vojnu bolnicu u Damasku da bi proverio optužbe sirijske vlade kako su desetine režimskih vojnika bili žrtve hemijskog napada, izveštava AP.
Sirija je saopštila da su optužbe američkog državnog sekretara Džona Kerija o tome da je sirijski režim koristio hemijsko oružje "lažne i neosnovane".
Sirijsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u petak uveče da Kerijeve optužbe predstavljaju "očajnički pokušaj" da se opravda vojni udar na Siriju, preneo je Rojters.
Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da podaci američkih obaveštajnih službi pokazuju da je sirijski režim danima pripremao napad hemijskim oružjem.
U napadu 21. avgusta na obodu Damaska ubijeno je najmanje 1.429 Sirijaca, od kojih 426 dece, rekao je Keri, ocenivši da je počinjen "zločin protiv čovečnosti".
SAD nisu usamljene u želji da zaustave sirijski režim, a akciju će sprovesti u skladu sa sopstvenim vremenskim odrednicama, poručio je on, prenele su agencije.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da bi bilo "izuzetno žalosno" ako bi SAD pokrenule jednostranu vojnu akciju protiv Sirije i da bi za sirijsku vladu bilo potpuno besmisleno da koristi hemijsko oružje kad već pobeđuje u ratu.
Američki predsednik Barak Obama, dobitnik Nobelove nagrade za mir, morao bi da razmišlja o potencijalnim žrtvama udara na Siriju, rekao je Putin.
Putin je kazao da bi SAD trebalo Savetu bezbednosti UN da predoče dokaze o upotrebi hemijskog oružja u Siriji, prenela je agencija Rojters.
Ukoliko to ne učine to bi značilo da dokazi ne postoje dodao je Putin u Vladivostoku, gde se nalazi u poseti, prenosi AFP.
Predstojeći samit G20 u Senkt Peterburgu mogao bi da bude platforma za raspravu o sirijskoj krizi, dodao je Putin.
On je naveo da je izuzetno iznenađen što je britanski parlament glasao protiv napada na Siriju.
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!