• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Asanž traži od Švedske istragu o praćenju iz SAD

Izvor Beta

Osnivač WikiLeaksa Džulijan Asanž zatražio je od švedske policije da istraži navode o nezakonitom američkom delovanju u EU protiv tog sajta, uključujući zaplenu njegove lične imovine.

Kako je prenela televizija Raša tudej, Asanž je u prijavi na 48 strana podnesenoj policiji predočio dokaze o istrazi koju je američka vojna obaveštajna služba vodila protiv WikiLeaksa i njega lično od 2009. godine, kao i o istrazi koju je prošle godine pokrenuo Federalni istražni biro (FBI).

"Tema ove prijave obuhvata dva događaja u koja su umešane Švedska i Nemačka, u okviru javnosti poznatih aktivnosti FBI protiv sajta u Velikoj Britaniji, Danskoj i na Islandu od 2009. godine do sada", navedeno je u dokumentu.

Asanž tvrdi da je bio pod prismotrom američke vojne obaveštajne službe u Berlinu krajem decembra 2009, a kao posledica toga u SAD je osuđen Bredli Mening zbog odavanja vojnih i diplomatskih tajni WikiLeaksu.

Drugi incident je, prema Asanžovim rečima, vezan za ilegalnu zaplenu njegove torbe s tri laptopa s materijalom sajta, 27. septembra 2010. godine.

Među materijalom je bilo i "šokantnih dokaza o teškom ratnom zločinu - masakru više od 60 žena i dece koji su počinile američke vojne snage u Garaniju, u Avganistanu", naveo je Asanž.

Osnivač sajta na kojem su obelodanjene američke poverljive depeše rekao je i da je saznao da je švedska tajna služba tražila informacije o njemu od australijske obaveštajne agencije, koja je dostavila tražene podatke.

"Ukoliko je je američka vojna obaveštajna agencija nezakonito nadzirala mene u Nemačkoj, onda ono što je iskorišćeno na suđenju Bredliju Meningu takođe može da bude nezakonito, a korišćenje dokaza dobijenih na nezakonit način moglo bi da se odrazi na Maningov slučaj pred Apelacionim vojnim sudom", ocenio je Asanž.

Australijski aktivista, navodno, namerava da podnese slične žalbe vlastima u Nemačkoj i Australiji.

Asanž od juna 2012. godine nije napustio ambasadu Ekvadora u Londonu, gde je zatražio azil jer strahuje da će biti uhapšen i izručen Švedskoj, gde je optužen za seksualne napade.

On je uveren da bi ga Švedska potom izručila SAD, gde bi mogao biti osuđen na smrtnu kaznu zbog obelodanjivanja tajnih dokumenata američke vlade.

Asanž je 25. jula saopštio da će se kandidovati na izborima za australijski senat i osnovao je partiju WikiLeaks.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image