• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Evropskom parlamentu burno o mehanizmu za vize

Izvor Fonet

U Evropskom parlamentu u Strazburu danas je bila burna rasprava o mehanizmu "zaštitne klauzule" koja Evropskoj komisiji daje pravo da zbog azilanata ukine bezvizni režim.

Većina poslanika u EP je u raspravi podržala rezoluciju o usvajanju ovog mehanizma, iako su neki bili protiv, uz ocenu da bi to bila "kolektivna kazna" za zemlje Zapadnog Balkana, kako je upozorila letonska poslanica Tatjana Ždanoka.

Slovenački poslanik Tanja Fajon pozvala je danas poslanike da glasaju protiv uvođenja mehanizma za suspenziju bezviznog režima za zemlje iz kojih dolazi veliki broj lažnih azilanata.

Fajon je izrazila duboku razočaranost činjenicom da se uopšte razgovara o predlogu za ukidanje bezviznog režima za određene zemlje.

Prema njenim rečima, Evropski savet je vršio pritisak tokom pregovora i nije pokazao fleksibilnost.

Kacin:Nema drame oko viza

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas da situacija u vezi sa mogućim uvođenjem viza za zemlje Zapadnog Balkana nije dramatična i da je malo verovatno da će se ta mera primenitii. Kacin je objasnio da predlog mehanizma ima rok trajanja do 2016, tako da je malo verovatno da će, čak i ako ga parlament usvoji, biti primenjen do tada. "Drugim rečima, ukoliko ne bude dramatičnih promena do decembra 2016. godine, Srbija, Makedonja i Bosna i Hercegovina će trajno ostati na bezviznom režimu", rekao je Kacin. Kacin je rekao da to ne oslobađa Srbiju od obaveze da suzbija pokušaje zloupotrebe Šengenskog sporazuma kroz neosnovane zahteve za azil. On je potvrdio da će glasanje o usvajanju pomenutog mehanizma biti održano u četvrtak. Pres služba EP je ranije objavila saopštenje da je glasanje odloženo, da bi se kasnije razjasnilo da će poslanici tog dana,ipak, glasati o mehanizmu. Poslanici su tokom današnje rasprave izneli oprečne stavove o usvajanju ovog mehanizma, a većina diskutanata je procenila da bi se time ograničila sloboda kretanja - jedna od temeljnih vrednosti EU.

"Iz tog razloga ne mogu da razumem zašto je izvestilac Diaz de Mera, s kim sam odlično sarađivala, u poslednjem trenutku odlučio da odustane od delegiranih akata koji predstavljaju posebnu sposobnost Evropskog parlamenta kada je u pitanju privremena suspenzija bezviznog režima", rekla je Fajon.

Ona je upozorila evropske vlade da ne smeju koristiti ovaj mehanizam kao "politički instrument" za dobijanje političke podrške tako što će sprovoditi antimigrantske politike u svojim zemljama, prenosi Fena.

Fajon je naglasila da se pravo slobodnog putovanja ne bi smelo oduzeti građanima zemalja Zapadnog Balkana jer je taj korak bio istorijski za njihovo približavanje Evropskoj uniji.

Prema tvrdnjih nekih poslanika EP, u EU ima šest zemalja koje bi već bile sklone da se mehanizam primeni na neku od zapadnobalkanskih zemalja, a tu se izgleda uglavnom cilja na Bosnu i Hercegovinu.

Sa postoječim predlogom Evropska komisija bi režim EU bez viza za "šengenski prostor" mogla da ukine zapadnobalkanskim i drugim zemljama iz kojih bi naglo porastao broj lažnih azilanata ili bi došla u opasnost bezbednost država Evropske unije.

Do ukidanja bi doduše moglo da dođe po određenoj proceduri - na predlog nekih zemalja članica EU ali uz nalaze stručnih tela i odobrenje većine članica u Savetu ministara Unije. Uslov bi bio i da se situacija sa azilantima drastično promeni, recimo da broj lažnih azilanata u razdoblju za šest meseci naglo porastao za preko 50 odsto.

O predlogu rezolucije Evropski parlament će glasati u četvrtak, a mehanizam bi pravno mogao biti usvojen na sledećem sastanku Saveta ministara EU za pravosuđe i unutrašnje poslove ovog ili idućeg meseca.

Primenom mehanizma bi zbog zloupotreba bezviznog režima nekoj zemlji mogle biti privremeno ponovo uspostavljene vize na pola godine, s mogućnošću da se ta mera produži za još devet meseci.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image