Posle razgovora sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem, ruski ministar inostranih poslova je naveo da su se dve strane dogovorile da "pomenuta rezolucija i odluka se odnose na uklanjanje celokupnog hemijskog oružja dostupnog u Siriji, pošto postoje ozbiljne bojazni da (i) opozicija poseduje pojedinačne komponente tih štetnih materijala".

U skladu sa dogovorom Rusije i SAD-a u Ženevi ranije ovog meseca Damask ima sedam dana da preda popis hemijskog oružja koje poseduje, s ciljem da se to oružje ukloni do sredine 2014. uz dogovor i donošenje rezolucije UN-a koja bi previdela sankcije ukoliko sirijski režim ne bude poštovao svoje obaveze, podseća Al Džazira.

"Polazimo od činjenica, a činjenice su takve da je Sirijska vlada pristupila Konvenciji Organizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW) i izrazila spremnost da ispuni obaveze iz tog dokumenta, pod uslovima OPCW, i uz popis svojih zaliha hemijskog oružja i lokacije gde se one nalaze", rekao je ruski ministar.

Istovremeno Lavrov se sastao u Njujorku na marginama zasedanja Generalne skupštine svetske organizacije i sa specijalnim izaslanikom UN-a i Arapske lige za Siriju Lahdarom Brahimijem vezano za pripremu međunarodne konferencije o Siriji.

Lavrov pozvao na intenziviranje aktivnosti Brahimija u vezi sa pripremama za sazivanje konferencije o Siriji koji bi trebalo da bude početak za "direktan međusirijski dijalog", obavestio rusko ministarstvo, dodaje Itar Tas s.

Tim stručnjaka UN-a za hemijsko oružje stigao je danas u Bejrutu na putu za Damask radi dalje istrage upotrebe zabranjenog oružja, javila je agencija AFP.

Na čelu s Akeom Selstromom, očekuje se da će tim ispitati navodnu upotrebu hemijskog oružja 14 puta tokom 30-mesečnog krvavog sukoba u Siriji.

"Bilo je 13 - 14 optužbi koje moraju da budu istražene", rekao je šef tima Selstrom i dodao da će tim sačiniti "konačni izveštaj" posle bavljenja s tim optužbama do kraj oktobra.

AFP podseća da je tim ranije boravio u Siriji i zaključio u izvešaju od 16. septembra da je hemijsko oružje korišćeno u širem obimu i da postoje jasni dokazi da je upotrebljen gas sarin u napadu u Istočnoj Gouti, u blizini Damaska 21. avgusta.

Međutim, Selstrom je istakao da je "taj izvestaj bio samo privremeni dokument", pošto i ostali slučajevi je "potrebno da se razmotre".