Taj tim će proceniti napredak u čišćenju oblasti oko nuklearne elektrane Fukušima, oštećene u zemljotresu i cunamiju 2011. godine.

U timu će biti 16 međunarodnih stručnjaka i osoblja IAEA. Oni dolaze u posetu na zahtev japanske vlade, a u prethodnom su obilasku bili krajem 2011. godine, javio je AFP.

"Glavni cilj posete je procena napretka na poslovima saniranja, a misija će biti i savetodavna. Tim će se sastati sa nadležnim vladinim predstavnicima, uključujući ministra za zaštitu životne sredine", saopštio je IAEA.

Tim će između 16. i 18. oktobra posetiti nuklearku u prefekturi Fukušima, a poslednjeg dana će predati izveštaj japanskoj vladi koja će ga obelodaniti.
Nuklearna elektrana Fukušima bori se sa velikim problemima otkako je teško oštećena u razornom zemljotresu i cunamiju marta 2011. godine.

Tokijska elektroprivreda (TEPCO) saopštila je juče da se oko 430 litara radioaktivne vode izlilo se iz jednog kontejnera u oštećenoj nuklearnoj elektrani Fukušima, a deo tečnosti iscurio je u Tihi okean.

Mada nije utvrđeno koliko je radioaktivne vode isteklo u okean, Vlada Japana saopštila je da je situacija "pod kontrolom".

TEPCO je posle zemljotresa i cunamija u Fukušimi uskladištio 300.000 tona radioaktivne vode u kontejnere, navela je japanska agencija Kjodo.

Radioaktivna voda u tim kontejnerima sadrži 580.000 bekerela po litru radioaktivnih supstanci, među kojima stroncijuma 90. Zakonom propisana granica za stroncijum 90 jeste 30 bekerela po litru.

Voda se, prema navodima japanskih medija, izlila iz jednog od 1.050 kontejnera, koji je greškom bio prepunjen.