Iako se hadžiluk sutra zvanično završava, vernici mogu dan ranije da krenu kućama, posle "kamenovanja satane", rituala koji se sastoji u bacanju 21 kamena na svaki od tri stuba od 25 metara.

Predviđeno je da ritual traje tri dana, ali hodočasnici mogu da ga obave za dva
dana.

Nakon tog obreda, vernici su se vratili u Veliku džamiju u Meki da bi se pomolili okrenuti prema Ćabi, centralnom svetilištu islama. Ćaba je zdanje u obliku kocke u koje je ugrađen "crni kamen", njen najsvetiji predmet. Od "crnog kamena" se prostire dva metra dugačak zid na koji se vernici naslanjaju da bi dobili blagoslov.

Početak rituala "kamenovanja satane" podudara se s prvim danom proslave Kurban bajrama, jednog od dva najvažnija praznika koji slave muslimanski vernici širom sveta.

Hiljade vernika je počelo da napušta hotele i odlazi na aerodrom u Džedi koji je udaljen 100 kilometara.

U Saudijsku Arabiju je ove godine došlo znatno manje vernika zbog rizika od epidemije koronavirusom, sličnom virusu koji izaziva SARS, i radova na svetilištima u Meki.

Saudijske vlasti su mobilisale više od 100.000 policajaca koji su brinuli o bezbednosti hodočasnika. Vlasti su zadovoljne ovogodišnjim hadžom koji je prošao bez incidenata i bolesti, uključujući i koronavirus.

Prema zvaničnim podacima, 1,98 miliona vernika učestvovalo je u hadžiluku u odnosu na 3,16 miliona iz 2012. godine. Iz inostranstva je došlo 1,38 miliona vernika, dok ih je prošle godine bilo 1,75 miliona.

Šef odeljenja za nadzor, general Abdalah al-Zahrani rekao je da je bilo postavljeno 5.000 kamera, od kojih 1.200 oko Velike džamije u Meki.

Hadžiluk u svetom gradu Meki najveće je okupljanje vernika na svetu. Svaki muslimanski vernik, prema Kuranu, treba makar jednom u životu da poseti Meku, ako mu to finansijske mogućnosti dozvoljavaju.

Meka je sveto mesto za muslimane i svake godine je poseti više od 30 miliona vernika tako da je ona najposećenije versko mesto na svetu.